28 лютого Президент Петро Порошенко провів масштабну прес-конференцію.
Протягом двох годин, чверть з яких була відведена під вступне слово спікера, голова держави висвітлював питання оборони, міжнародного співробітництва, своєї новорічного відпустки і банківської системи. Сільського господарства в переліку пріоритетних тем Петра Порошенка на було (як, втім, і інших галузей економіки, крім фінансового сектора). Проте, ряд тез голови держави мали опосередковане відношення і до АПК.
Нижче — пряма мова Петра Порошенка з короткими коментарями iAgro.
Про кадрові питання
Відлік нового політичного сезону традиційно починається у лютому, з новою сесією парламенту. Разом із журналістами, разом із суспільством я очікую від парламенту найважливіших рішень протягом найближчих тижнів. Рішень з кадрових питань. Йдеться про голосування на посаду голови Національного банку… Найближчим часом я чекаю призначення повністю оновленого складу Центральної виборчої комісії — ми перевищили вже всі терміни… Дуже важливо, щоб ми завершили доукомплектування Конституційного суду. Можливо, щоб нарешті вирішилися питання призначення аудитора НАБУ та комплектації нового складу Рахункової палати, омбудсмена… Бачите, скільки питань потрібно вирішити вже зараз!
iAgro: Нагадаємо, що серед «підвішених» кадрових питань — голосування за відставку міністра аграрної політики та продовольства Тараса Кутового. Кутовий написав заяву про відставку понад десять місяців тому — 23 травня 2017 року.
Про втрату російського ринку
Окремим елементом гібридної війни було агресивне закриття російського ринку, який колись поглинав більше третини українського експорту.
iAgro: Питома вага країн СНД в аграрному експорті продовжує знижуватися, паралельно постачання в ЄС зростає. За підсумками 2017 року, експорт в країни СНД склав трохи більше 7%, а європейський ринок збільшив частку до 31%.
Про деолігархізацію
У нас що, істотно Фірташ (голова “Group DF” Дмитро Фірташ, який проживає в Австрії з 2014 року — iAgro) поліпшив свою позицію? Фірташ заїхав в Україну? Він керує парламентом, президентом, урядом?
iAgro: Група “Ostchem”, що входить в “Group DF” — найбільший постачальник на ринку ключових продуктів азотної групи, який оцінюється в 1 млн т.
Про засади ціноутворення
Ми повинні обрати — або у нас комунізм і соціалізм і ціни будуть призначатися зверху чиновником, неважливо, як він називається: Держплан, Держпостач, НАБУ. Або ціна буде визначатися ринком, попитом і пропозицією з урахуванням імпортних постачань.
Ми повинні робити все для того, щоб ринок визначав ціну. І щоб перемагав той, хто має конкурентоспроможну продукцію: менша собівартість, вища якість і кращий менеджмент.
iAgro: 1 липня 2017 року набула чинності постанова Кабміну про скасування державного регулювання на харчові продукти, якою було скасовано зобов’язання виробників декларувати вигідні ціни на соціально важливі харчові продукти і інформувати про їх зміну. Періодично виникають прожекти — як правило, у політиків лівого спрямування, відновити цю практику як фактор стримування цін для населення.
Щодо перевірок бізнесу
Я озвучив ініціативу про подовження мораторію на перевірки малого і середнього бізнесу. Ми повинні це зробити, щоб дати можливість середньому класу, по якому найсильніше вдарила криза, встати на ноги. У якого, на відміну від великих гравців, не було «жирових запасів», які дозволили б пережити важкі часи. І який, на відміну від найбідніших верств, обділили субсидіями.
iAgro: Лютневе опитування демонструє поліпшення сприйняття виробниками аграрного бізнес-клімату, який досяг рівня 37,6 пунктів, говориться в повідомленні УКАБ. Респонденти відзначають зростання доходів, і позитивно оцінюють перспективи розвитку бізнесу.
Про роботу з неплатниками податків
Готовий законопроект про Національне бюро фінансової безпеки. Роботою цієї структури, в першу чергу як аналітичного центру, ми відріжемо всіх силовиків від пасовища, на якому десятиліттями доїли український бізнес.
Після прийняття цього закону, ніхто з них і на гарматний постріл не зможе підійти до платника податків. Несплатою податків буде займатися виключно Бюро. А нове покоління підприємців не знатиме, що таке податкова поліція.
iAgro: За оцінками учасників ринку, до 40% зернового ринку знаходиться в тіні.
Про реформу системи оподаткування
Ми пропонуємо ввести податок на виведений капітал замість податку на прибуток. Податок на прибуток — єдиний, при обчисленні якого залишається простір для зловживань податкових і контрольних органів.
Апетит інспектора визначає, що віднести до собівартості, а що — ні. Я пропоную, щоб обкладалася податком тільки частина прибутку, яка виводиться для споживання, а не використовується на створення і розширення виробництва. Це буде сильнодійна ін’єкція для економічного зростання і щеплення від корупції. Так, спрощення адміністрування позбавить інспектора можливості визначити, що віднести до собівартості, якою має бути структура витрат, технологія виробництва та інших питань, з якими контролери не повинні мати нічого спільного.
iAgro: більшість аграріїв знаходяться на спрощеній системі оподаткування, однак окремі структурні підрозділи компаній можуть відчути ефект цього нововведення.
Віталій Кравченко