Ненатурпродукт: За п'ять років споживання мінеральних добрив в Україні зросло на 36%

Ненатурпродукт: За п’ять років споживання мінеральних добрив в Україні зросло на 36%

Ненатурпродукт: За п’ять років споживання мінеральних добрив в Україні зросло на 36%

Українські аграрії нарощують застосування мінеральних добрив в сільгоспвиробництві.

Згідно з даними Держстату, з 2013 року обсяг внесених міндобрив виріс більш ніж на третину — з 1,494 млн т до 2,028 млн т за підсумками 2017 року.

Найбільше зросло використання фосфорних добрив — в півтора раза за п’ять років (+ 53%), — до 363,4 тис. т за підсумками 2017 року. На другому місці за темпами приросту калійні добрива — плюс 40% за цей період до 299,3 тис. т у 2017р. Обсяг внесених азотних добрив виріс на 31% — у 2017р. було використано 1,4 млн тонн.

Джерело: Держстат

В чому причина висхідної динаміки?

Основних причин дві: поступове фінансове зміцнення сільгоспвиробників і проникнення аграрних інновацій в категорію малих і середніх агрогосподарств.

«Приріст показників по сільському господарству в цілому йде внаслідок зміни технологій. Компанії починають все більше уваги приділяти аграрним інноваціям, з цим пов’язано і збільшення попиту на мінеральні добрива», — вважає Марія Колесник, заступниця директора«ПроАгро Груп».

Голова Асоціації фермерів і приватних землевласників Київської області, фермер Олександр Чубук, уточнює, що у сільгоспвиробників з’явилося не тільки бажання, але і можливість використовувати оптимальну кількість добрив. «Багато фермерів жили від кредиту до кредиту, економили на всьому. Кожна рослина, щоб дати врожай, наприклад, кукурудза, виносить з ґрунту азоту близько 120 кг, фосфору 100 кг, калію 60 кг.

На наступний рік все, що вона винесла, треба в грунт повернути. Перш за все цього ніхто не віддавав, тому що не було таких грошей», — пояснює він. За його словами, за останні 3-4 роки фермерські господарства фінансово зміцнилися.

Цьому сприяв вихід на експортно-орієнтовану продукцію з європейською ціною і, крім того, зміна кон’юнктури на самому ринку міндобрив: «Великі запаси на ринку міндобрив в Україні, сформовані в кінці 2017 року зі зменшенням їх ціни зараз на 2000 грн, створили умови, при яких фермеру вже і добрива дають в борг. Такого ніколи не було!», — каже він, уточнюючи, що фермерські господарства змінили сам підхід до внесення добрив і тепер роблять це більш усвідомлено, з аналізом грунтів і розбиваючи поля на ділянки.

Директор інформагенції «Інфоіндустрія» Дмитро Гордійчук також підтверджує зростання обсягів споживання міндобрив по фізичній вазі, проте підкреслює, що в перерахунку на діючу речовину, обсяги все ще далекі від оптимальних. «Зростання є, але воно не достатнє. Ми повинні зараз вносити 100-110 кг д.р. на 1 га, а вносимо менше ніж 90 кг д.р. на 1 га », — говорить він.

За оцінками Дмитра Гордійчука, аграрії збільшують споживання добрив, тому що співвідношення їх ціни до ціни агропродукції зараз найбільш сприятливе за останні три роки. Але, за його словами, фактор ціни не є єдино-визначальним.

«Для ринку важливо, щоб добрива були поставлені точно в строк, в потрібному обсязі і хорошій якості. Це важливіше, ніж низька ціна», — зазначив він. Нагадаємо, що за даними Держслужби статистики України, під урожай 2017 року було в загальному обсязі внесено 20280 тис. кг мінеральних добрив, що на 17,3% більше, ніж у 2016 році, з них 1365,3 тис. кг азотних добрив (+ 14% ), фосфорних — 363,4 тис. кг (+ 26,6%), калійних – 299,3 тис. кг (+ 22,4%). Загальний показник внесення добрив на 1 га удобреної площі склав 123 кг, що на 11,8% більше показника 2016 року. Для проведення комплексу весняно-польових робіт заявлено і передбачається використовувати 995 тис. т діючих речовин мінеральних добрив.

За даними Мінагрополітики, станом на 16 березня 2018 року, з урахуванням перехідних залишків, в сільськогосподарських підприємствах України в наявності 907 тис. діючих речовин мінеральних добрив, або 91% від заявлених (в 2017 — 94%).