Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі прийняла рішення підвищити мито на імпорт мінеральних добрив з Росії до 42,96%.
Не заборона, але обмеження – такий вердикт Міністерства економічного розвитку і торгівлі України щодо міндобрив походженням з Російської Федерації. «Сьогодні, 25 березня 2018 року Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі прийняла рішення про розширення дії антидемпінгових заходів на імпорт в Україну нітрату амонію (аміачної селітри), походженням з Російської Федерації», – повідомило міністерство.
Тепер антидемпінгове мито для російської компанії «Дорогобуж» становить 29,25% (раніше – 20,51%), для інших експортерів і в цілому для Росії – 42,96% (раніше – 36,03%). Рішення набере чинності з дня його опублікування в газеті «Урядовий кур’єр». Комісія виходила з того, що російські виробники і експортери добрив «порушують процес підготовки здійснення імпорту в Україну», і загрожують подальшим обходом антидемпінгових заходів проти аміачної селітри. Було змінено опис товарів, до яких застосовуються зазначені антидемпінгові заходи з тим, щоб не допустити ігнорування обмежувальних заходів з боку російських виробників і експортерів.
Нинішній рівень мит був визнаний «недостатнім» для усунення демпінгу, який завдає шкоди українським виробникам. Для недопущення штучного дефіциту мінеральних добрив на внутрішньому ринку України, Кабінету Міністрів рекомендовано запропонувати Верховній Раді активізувати роботу щодо прийняття законопроекту №6422 «Про внесення змін до Закону України« Про митний тариф України» з метою диверсифікації поставок добрив. Крім того, Міжвідомча комісія звернулася до Антимонопольного комітету з пропозицією проконтролювати ціни на добрива на українському ринку.
Чим це рішення, прийняте напередодні весняної посівної, загрожує аграріям? Як повідомив представник Мінагрополітики на умовах анонімності, на сьогодні до 70% необхідного обсягу міндобрив вже ввезено і знаходиться на складах, тож кон’юнктура навряд чи істотно похитнеться. За словами голови Спілки Хіміків, Сергія Рубана, Україна увійшла в 2018 рік з великими перехідними залишками аміачної селітри. «І баланс на ринку все ще залишається позитивним, тобто товару на ринку досить для покриття поточної потреби аграріїв», – сказав він.
Потреба українського аграрного сектора в селітрі становить близько 2 млн тонн, з яких 50% – українського виробництва, водночас в попередні роки вона була ще вищою.
На думку Рубана, український ринок може бути повністю заповнений без участі російського товару, коштом внутрішньої пропозиції і імпорту з Узбекистану, Болгарії та Литви. Водночас, як відзначають представники аграрних асоціацій за результатами опитування понад 500 агрохозяйтсв, внутрішній ринок міндобрив характеризується нездоровою кон’юнктурою і завищеними цінами, через що в 2017 було недоотримано врожаю на більш ніж 32 млрд грн.
За словами заступника голови Всеукраїнської аграрної раді Михайла Соколова, всередині країни ціни на азотні добрива перевищують загальносвітові на 30%. До цього призводить корупція та монопольне становище групи Ostchem. На його думку, подальше посилення обмежувальних заходів на російські добрива, призведе до того, що ціни на азотні добрива в Україні будуть перевищувати світові більш ніж на 50%. З іншого боку, ці розрахунки, обґрунтованість яких ставиться під сумнів упередженістю їх автора – росіяніна по народженню – розбиваються об аргумент Мінекономіки – «ми не торгуємо з країною агресором».
«Вибір між Фірташем і росіянами – це вибір кращого з гіршого. Правильний крок – це руйнування монополії, як зовнішньої, так і внутрішньої. Але для цього треба виграти час, тому на сьогодні було прийнято половинчасте рішення. Але нічого хорошого воно нікому зі згаданих фігурантів не обіцяє», – сказав представник Міжвідомчої комісії.
Довідка
Антидемпінгові мита на аміачну селітру з Росії були введені в червні 2008 року: для компанії «Дорогобуж» мито становило 20,51%, для компанії «ЄвроХім» і інших виробників – 36,03%. В травні 2017 року Україна встановила антидемпінгове мито в розмірі 31,84% на азотні добрива з Росії.
За даними інформагенції«Інфоіндустрія», в минулому році частка поставок російських добрив на український ринок зросла. Це сталося внаслідок зупинки українських заводів. За підсумками минулого року частка російських добрив в загальному обсязі імпорту зайняла понад 70%, а в загальному обсязі споживання добрив в Україні – 49%.
Олександр Суков