У порівнянні з показником з минулого року, просідання може скласти до 10% в рівній мірі під ріпаком і соєю.
У сільгоспвиробників залишається менше місяця щоб визначитися — чи будуть вони сіяти олійні культури, на експорт яких було скасовано відшкодування ПДВ в кінці минулого року: ріпак і сою.
За оцінкою Тетяни Адаменко, начальника відділу агрометеорології Гідрометцентру України, щодо олійних, аграрії мають ще час до другої половини квітня, щоб підготуватися до цього процесу: «Сою можна буде сіяти десь у другій половині квітня- на початку травня. Треба звертатися до співробітників найближчої метеорологічної станції, які допоможуть і розкажуть про температурний режим в конкретному регіоні», — сказала вона iAgro. Однак, в нинішньому сезоні зовсім не погодний фактор буде визначальним для сільгоспвиробників.
Скасування ПДВ на експорт ріпаку і сої і, відповідно, зниження маржинальності цих культур, може стати причиною відмови частини сільгоспвиробників від їх виробництва. У будь-якому разі, так запевняють представники громадських об’єднань і асоціацій, які виступають за відновлення експортного статус-кво. Так, згідно з дослідженням однієї з таких асоціацій, Українського клубу аграрного бізнесу, половина опитаних виробників сої в Україні планують міняти площі посівів. Водночас, частка агровиробників, які розглядають зменшення площі вирощування сої, є більшою, ніж тих, хто відповів, що буде нарощувати посіви цієї культури, відповідно 23% проти 19%.
Здебільшого, скорочувати посіви планують малі і середні аграрні підприємства, які обробляють до 1000 га. У той час, як господарства з земельним банком 3000 га + планують наростити виробництво олійних. 4% опитаних зовсім відмовилися від посівів сої.
Цю динамку УКАБ прямо пов’язує зі скасуванням відшкодування ПДВ та зменшення закупівельних цін на відповідну дельту. Однак, фермери, з якими спілкувався iAgro, куди менш категоричні. Як сказав в інтерв’ю iAgro Микола Стрижак, президент Асоціації фермерів і приватних землевласників, скасування ПДВ при експорті олійних культур не позначиться на посівних площах під цими культурами, оскільки для фермерів мало що зміниться.
«Фермери все одно втрачали, ми ж не є експортерами, ми виробники. А якщо фермери не беруть участі в експорті, то і не отримують відшкодування експортного ПДВ », — заявив президент асоціації.
З ним солідарний фермер Михайло Махітка з Сумщини. За його словами, трейдери не беруть до уваги ПДВ і будують свій бізнес без урахування його повернення. «Якщо повернеться ПДВ, то це для них буде надприбуток. Тому об’єктивно ціни на олійні культури навіть не повинні впасти. якщо скасують. Але політично, трейдери, звичайно зіграють на ціні», — вважає він. Махітка не виключає скорочення площ під соєю та ріпаком, але впевнений, що воно буде незначним в межах 10%. «Це не позначиться на валовому виробництві», — сказав він.
У Мінагрополітики традиційно консервативні: оцінити динаміку площ під олійними у відомстві будуть готові вже за фактом розгортання посівних робіт. Представник однієї з компаній-трейдерів неофіційно сказав, що «не виключає» зниження площ під ріпаком і соєю, в невеликих, приблизно рівних масштабах. Однак, справа не тільки в ПДВ, але і в погодних чинниках, від яких, зокрема, дуже залежні посіви ріпаку. Ярий ріпак сіють ранньою весною, однак ключові обсяги врожаю формують озимі сорти (до 90%), посів яких проводиться в серпні.
Сою сіють, коли земля прогрілася до 17-18 градусів, здебільшого в травні. «Останні роки посівна починалася все раніше і раніше в зв’язку з тим, що рано «дозрівав грунт» до сівби. «У 2018 році цей процес трохи затягнувся», — каже Тетяна Адаменко. — Зараз буде швидке підвищення температури. Після такої прохолодної весни, повернення холодів малоймовірне. Проте, ми живемо в такому непередбачуваному кліматі, що все можливе».
Довідка
У період 2013-2017 років в Україні спостерігалася динаміка розширення посівних площ під сою та їх скорочення під ріпаком. Так, згідно з даними Держстату, площі під сою в Україні збільшилися на 46% з 1369,9 тис. га в 2013 році до 1999,8 тис. га в 2017, під ріпаком – скоротилися на 23% з 1017,4 тис. га в 2013 році до 788,5 тис. га в 2017 році. Загальна динаміка зміни показників посівних площ і збору врожаю за 5 років за цими видами культур представлена на графіках.
Нагадаємо, що відшкодування ПДВ експортерам олійних було скасовано 8 грудня 2017 року, в рамках голосування за Держбюджет.
Агроасоціації провели кілька акцій протесту, намагаючись відновити статус-кво, а з огляду на їх безрезультатності — вступили в альянс з партією Батьківщина, лідер якої, Юлія Тимошенко, пообіцяла їм свою підтримку. Черговий (і мабуть, фінальний) раунд боротьби відбудеться на наступному пленарному тижні.