Собівартість майбутнього врожаю — 140-165 $/т. Це на 10-12% більше, ніж роком раніше.
Олег Бахматюк, власник другого (з недавнього часу) за величиною агрохолдингу в Україні — Ukrlandfarming — має намір витратити на весняну посівну $100 млн. Про це він повідомив в п’ятницю на зустрічі з журналістами.
Виходячи з розміру земельного банку ULF — 570 тис. га — витрати на 1 гектар земель Бахматюка складуть в середньому 175 доларів.
Анатолій Гайворонський, голова Дніпропетровської Асоціації фермерів і приватних землевласників, прогнозує загальні витрати на весняну посівну компанію в своєму господарстві на рівні від $190 га до $200/га. Представник південного регіону України, Володимир Варбанець, фермер з Одеської обл., оцінює вартість своєї посівної в «близько $200/га».
Олександр Чубук, фермер з Київської області, коментує бюджет на весняну посівну принципово в національній валюті: по кукурудзі від 8 тис. грн на га, а по пшениці, сої та соняшнику від 5 до 6 тис. грн на га. «У доларах витрати рахують тільки агрохолдинги, нам ближче гривня», — каже фермер. У доларовому еквіваленті, таким чином, вартість його посівної становить від $300/га по кукурудзі і від $190/га до $230/га по іншим культурам (курс долара 26,30 грн/$).
За оцінками Єлизавети Малишко, аналітика зернової групи компанії «УкрАгроКонсалт», виходячи з поточних цін на ЗЗР, добрива, паливо, і обліку середньої трендової врожайності зернових в Україні, собівартість врожаю зерна 2018 року становить $140 —165 га. «Зростання собівартості виробництва в порівнянні з 2017 роком — близько 10-12%», — говорить вона.
Вадим Браганець, директор «Агро консалтинг груп», акцентує увагу на різної вартості посіву в залежності від культури і регіонів. «Наприклад, при посіві кукурудзи в Україні використовується виключно покупний посівний матеріал. Тому ця культура найдорожча для посіву», — підкреслює він.
Розрахунки ACG по зерновим (пшениця, жито, ячмінь) і для соняшника показують допустиму межу для витрат весняної посівної кампанії в діапазоні від 175 до 220 $/га. Олійні культури (ріпак, соя) і кукурудза формують витрати на рівні від 250 до 350$/га. Водночас, витрати можуть вище в північному регіоні України, за рахунок більшої густоти посадки, необхідності внесення більшої кількості посівного матеріалу та добрив За оцінками УКАБ, в цілому посівна в Україні навесні 2018 року коштувати 127 млрд грн., це на 23%, або 24 млрд грн більше, ніж у минулому році при фактичній константі площ. 92% всіх витрат припадуть на чотири культури: соняшник, кукурудзу, сою та ярий ячмінь.
Що формує суму в $ 150 + на кожен гектар?
За словами Івана Томича, почесного президента АФЗУ, при виробництві зернової групи найбільш витратні складові — мінеральні добрива, особливо азотні. «Це основна стаття витрат. Потім йдуть гербіциди, фунгіциди, запчастини, паливно -мастильні матеріали, масла, ну і зарплатня», — перераховує він. За його словами, вартість всіх цих складових збільшилася з минулого року, але в різному ступені. Міндобрива додали в ціні незначно, паливо подорожчало більш як на 20%, запчастини, засоби захисту рослин — на 15 —25%. «У порівнянні з минулою весною ціни не виросли, напевно, тільки на воду», — говорить він.