25 тисяч фермерів отримали у власність землю, яку обробляли з початку 90-х. Як це вплине на галузь?
Кабінет Міністрів направив до Верховної Ради законопроект, який передає сільськогосподарські землі, які були виділені в постійне користування, у власність фермерам та їхнім нащадкам. Про такі плани iAgro писав кілька днів тому. Йдеться про передачу близько 0,5 млн га у всіх областях України у власність 25337 фермерів. Що зміниться для галузі?
Віктор Шеремета, заступник міністра аграрної політики і продовольства України з питань розвитку фермерства
Це довгоочікуваний законопроект! Але поки це тільки половина дороги. Уряд його схвалив, але Верховна рада повинна проголосувати. Більшість фермерів, які не знають глибоко законодавства, думають, що вони працюють на своїй власній землі. Але насправді, ділянки, які були надані їм у 90-х роках — це державна власність. З прийняттям законопроекту ситуація має покращитися. Але ідеальною вона не стане, залишається ще купа проблем.
Наступне питання, яке необхідно вирішувати для фермерів — це зміна системи оподаткування. Сьогодні малий фермер і велике підприємство, яке працює на промисловій основі, знаходяться в одних податкових умовах, а повинен бути окремий підхід.
Микола Стрижак, президент Асоціації фермерів і приватних землевласників України
Фермер отримав землю — створив фермерське господарство — фермер помирає — землю забирають. Так виглядає ситуація зараз, до прийняття цього законопроекту. Тепер фермерські господарства отримали шанс оформити право приватної власності на землю. І ситуація буде розвиватися інакше: фермер отримав землю — створив фермерське господарство — фермер помирає — його наступник, син або дочка, зять або онук, продовжать його справу. Ця ініціатива — і реалізація одного з пунктів Концепції розвитку фермерських господарств, і сільськогосподарської кооперації на 2018-2020 рр., і створення цілої плеяди власників землі. Ця земля йде власнику у спадок в довічне користування. Так, поки її продати не можна, але нею будуть користуватися спадкоємці.
Чи можуть фермери продавати цю землю? Що буде на виході з Верховної Ради щодо цього законопроекту ми не знаємо. Ми б хотіли, щоб це були люди, які господарювали на цій землі 25-30 років, щоб ця земля вже була їх власністю гарантовано. У нас на сьогодні 33 тис. діючих фермерських господарств, хоча зареєстровано понад 40 тис. У нас було 45 тис. Фермерських господарств за президентства Леоніда Кучми, за Ющенка зростання фермерства загальмувався, потім почався відтік фермерів за Януковича, а найбільше зменшення кількості працюючих фермерських господарств відзначається за останні 4 роки. Але в цілому, запропонований Кабміном законопроект це один з кроків зміцнення української нації і шлях до розвитку сильної України.
Іван Томич, почесний президент Асоціації фермерів і приватних землевласників України
Питання передачі землі фермерам не підіймалося майже чверть століття. Їх фактично обманювали. Закон 1995 року «Про фермерські господарства» давав в довічне успадковане володіння землю з передачею її в приватну власність через 6 років. Потім були внесені зміни зі скасуванням довічного володіння і цієї норми. У 2001 році право постійного користування ліквідували. І тільки звернення до Конституційного суду, за моїм авторством, повернуло це право в 2005 році. Майже 20 з’їздів АФЗУ поспіль українські фермери зверталися до влади, вносили свої пропозиції, законопроекти з цього питання вносилися народними депутатами, але вони не отримували підтримки. І тільки вчора уряд підготував подібний варіант законопроекту про передачу земель фермерам в приватну власність, фактично виконавши обіцянки дані ще в 1991 році. Це дуже важливий сигнал. Адже якщо не вирішується питання з передачею цих земель фермерам, то фактично руйнується той фундамент, на якому сімейне фермерство розвивалося в країні 28 років. І це принциповий соціально-економічний фактор, який не тільки важливий для фермерства, а й для розвитку аграрного сектора України в цілому. Цей закон відновлює соціальну справедливість, з цієї точки зору він є виключно історичним. Я думаю, що народні депутати не мають ні морального, ні законодавчого права не проголосувати за нього. Я розраховую мінімум на 250 голосів.