10 тез посла Білорусі про співробітництво з Україною в АПК

10 тез посла Білорусі про співробітництво з Україною в АПК

Два кити, на яких будується дружба — постачання добрив і збут техніки

10 тез посла Білорусі про співробітництво з Україною в АПК

Два кити, на яких будується дружба — постачання добрив і збут техніки

Білорусь — п’ятий за обсягом торговий обсяг України після РФ, Німеччини, Китаю і Польщі. Товарообіг між Україною і РБ на піку досягав 8 млрд дол, в минулому році склав 4,3 млрд дол, що на 20% більше, ніж в 2016 р. Значну частку цього показника формують товари АПК.

iAgro публікує основні тези Ігоря Сокола, надзвичайного і Повноважного Посла Республіки Білорусь в Україні з його виступу на виставці білоруських виробників «Made in Belarus» в Києві.

Про відсутність глобальних суперечностей

Чим важливий український ринок для Білорусі? Тим, що він поруч. Він завжди буде значущий. Те, що в Україні набула чинності Угода про Асоціацію з ЄС, а Білорусь є членом Євразійського економічного співтовариства ніяк суперечить одне одному! Навпаки, треба використовувати те, що Україна є членом одного інтеграційного об’єднання, а Білорусь — іншого.

Про плани на товарообіг

Уряд Білорусі поставив задачу до 2019 року повернутися до товарообігу між нашими країнами на рівні 8 млрд доларів. Такий був рекорд, досягнутий в 2012 році. Для порівняння, показник за 2017 рік — 4,6 млрд доларів. У 2018 році очікуємо товарообіг на рівні 6-6,5 млрд доларів за рахунок всіх товарних позицій: продукції машинобудування, в першу чергу, нафтохімії, в тому числі мінеральних добрив, продовольства.

Про різницю в сільському господарстві

В Україні дуже розвинений АПК — це зовсім інша зона землеробства. В Україні вирощується та продукція, яка в Білорусі практично не проводиться, наприклад, соняшник.

Про експортну сторону децентралізації

Ми знаємо про процеси децентралізації бюджетних процесів, які відбуваються в Україні та про те, що основні ресурси і грошові потоки зараз знаходяться в регіонах України. Представники регіонів України часто звертаються в посольство з проханням допомогти, зістикувати з заводом, з виробником і організувати візит делегації. Ми вирішили піти від зворотного — ми привезли все, що змогли сюди, в Україну, на виставку.

Про інвестиції в АПК

Білорусь може робити інвестиції в український АПК через входження в статутний фонд підприємств постачанням техніки. Фінансові кошти вкладати в аграрний комплекс України — зараз для Білорусі не актуально.

Про присутність на ринку добрив

Основний напрямок співпраці з Україною в АПК — постачання добрив. Білоруська калійна компанія (БКК) розширила свою присутність в Україні з кінця 2016 року через реєстрацію дочірнього торгового підприємства БКК-ТОВ «Агророзквіт». Ця компанія поставляє в Україну калійні і азотні добрива.

iAgro: Експорт азотних добрив в Білорусі в 2017 році скоротився на 20,4% до 288,9 тис. т азоту. У вартісному вираженні він впав на 9,5% до 140,2 млн доларів. Основними ринками збуту були Україна (79,2 тис. т), Польща (48,2 тис. т) і Франція (34,3 тис. т). У 2017 році розвинену мережу дистрибуції в Україні почала створювати «Білоруська калійна компанія». Раніше найбільш активно в Україні працював Гомельський хімзавод.

Про спільні підприємства

Ми щороку відкриваємо спільні підприємства. Крім того, компанії реєструють свої представництва. У минулому році відрили спільне підприємство в Луцьку — «Белкоммунмаш» (виробництво тролейбусів), зареєстрований «Белавтодор Україна».

Про здешевлення білоруської техніки

Наші українські партнери Укргазбанк і ПУМБ реалізують програми пільгового кредитування покупки білоруської техніки в Україні. З 2015 року за програмою пільгового кредитування Білорусь поставила техніки на суму близько 600 млн доларів.

Про дефіцит, якого немає

Я не кажу, що в Україні дефіцит якийсь техніки. Від’їдь від Києва — безліч майданчиків презентують найрізноманітніші зразки. Тому для стимулювання продажів і запускається програма пільгового кредитування, щоб фермери отримали більш вигідні умови. Зараз у всьому світі перевиробництво товарів машинобудування, для бюджету Білорусі це серйозний виклик.

Про підготовку Першого форуму регіонів України і Білорусі

Остання національна виставка Республіки Білорусь на українській землі була проведена в далекому 2011 році. На жовтень 2018 року в Гомелі заплановано проведення Першого форуму регіонів України і Білорусі. Ми хотіли б, щоб потенційні споживачі і виробники зістикувалися на виставці, досягли попередніх домовленостей і вийшли на конкретні цифри і договору.