На українців припала половина угод з купівлі землі нерезидентами в Польщі

На українців припала половина угод з купівлі землі нерезидентами в Польщі

Обсяг покупок незначний, але тенденція — більш ніж стійка

На українців припала половина угод з купівлі землі нерезидентами в Польщі

Обсяг покупок незначний, але тенденція — більш ніж стійка

Українці зберігають стійкий інтерес до покупки землі в Польщі, який з року в рік тільки посилюється. Як повідомило Міністерство внутрішніх справ і адміністрації Польщі, в 2017 році громадяни України отримали 134 дозволи на придбання землі в Польщі, що складає майже 50% від усіх виданих дозволів іноземцям-фізособам. У 2016 році на частку українців припало 47% всіх виданих фізособам-іноземцям дозволів.

Всього за 2017 рік було укладено майже 5,5 тис. угод із продажу землі загальною площею майже 4,5 тис. га, в тому числі було укладено 772 угоди з продажу сільськогосподарської землі і лісових угідь загальною площею 1069 га. Абсолютна більшість угод було здійснено громадянами Євросоюзу, яким для здійснення угод не потрібно отримувати дозвіл від Міністерства внутрішніх справ і адміністрації Польщі. Площа земель, які купили громадяни України — близько 12 га — мізерна по будь-яким міркам. В Україні фермер з таким обсягом землі не може претендувати навіть на статус «дрібний+». Але такий сумарний обсяг угод забезпечив покупцям з українським паспортом беззастережну першість в рейтингу іноземців — покупців землі в Польщі.

Чому ж українці так прагнуть придбати заповітні гектари в країні ЄС? На думку президента Земельного союзу України Андрія Кошиля, землю сільгосппризначення в Польщі купують дві категорії українців, перша з яких — ті, хто займається агробізнесом в Україні, і хоче продовжити свою справу, але в більш економічно стабільних умовах.

«Якщо фермери шукають місце, де вони могли б продовжувати свій бізнес, то Польща — один з найдоступніших варіантів. Сьогодні купувати сільгоспземлі в Україні важко — держава ніяк не може визначитися з правилами гри на цьому ринку. І, в результаті, фермери шукають більш стабільні умови в інших державах», — сказав він.

Друга категорія — це портфельні інвестори, які шукають активи для вкладень. Їх в Польщі приваблює більш прогнозований ринок, чого не можна сказати про Україну, де діє мораторій, незрозуміло, коли він буде скасований, і неможливо встановити орієнтири цін на землю.

«Ціна пропозиції на землю в Україні не завжди адекватна, дуже часто власники хочуть отримати за неї більше, ніж в Євросоюзі. Запити у наших співвітчизників — дуже великі. І купити 20-50 га — завдання не з простих», — сказав він. В середньому, ціна гектара сільгоспземлі в Україні коштує 2 — 2,5 тис. доларів. Однак, можна знайти оголошення про продаж ділянки сільгоспземлі площею 3,4 га біля Білої Церкви за ціною 14,8 тис. доларів за гектар. А власник 2 га на околиці Радомишльського району Житомирської області хоче продати за ціною 10 тис. доларів за гектар. У Польщі на сайтах агентств нерухомості iAgro знайшов пропозиції про продаж ділянки сільгоспземлі площею 400 га за 350 тис. євро. Тому, швидше за все, основний бонус такої угоди — прогнозованість результату. Відсутність чітких орієнтирів цін в Україні не дозволяє інвесторам вкладати гроші в цей актив, оскільки вони не можуть спрогнозувати свій прибуток від вкладень. У Польщі (і взагалі в Євросоюзі) все зрозуміло: є статистика, дані про ціни публікуються, і вони поступово зростають. Тому інвестори можуть прораховувати інвестиційний цикл і водночас бути впевненими в правилах гри на момент продажу.

Перший секретар посольства України в Польщі Ілля Кравцов повідомив iAgro, що даних про кількість купленої українцями землі посольство поки не має в своєму розпорядженні — посольство звернулося до держорганів Польщі за офіційною інформацією, але поки ще не отримало її.