Експорт сої без ПДВ: з ким тепер торгувати?

Експорт сої без ПДВ: з ким тепер торгувати?

ЄС пропонує Україні збільшити постачання сої без ГМО. Завдання українських виробників — отримати відповідний сертифікат

Експорт сої без ПДВ: з ким тепер торгувати?

ЄС пропонує Україні збільшити постачання сої без ГМО. Завдання українських виробників — отримати відповідний сертифікат

Олександр Суков

Вчора Верховна Рада так і не дісталася (вже втретє) до законопроекту, який повертає ПДВ на експорт олійних. Судячи з млявої реакції основних лобістів цього документа (аграрних асоціацій Всеукраїнська аграрна рада і Аграрний союз), наймасштабніше за останні кілька років протистояння на аграрному ринку можна вважати вичерпаним — перемога залишилася за переробниками, в першу чергу холдингом «Кернел».

iAgro розбирався — чи існує можливість вигідного експорту сої без відшкодування ПДВ?

Україна має великі можливості для істотного збільшення постачань сої на європейський ринок, заявив представник Європейської Комісії Даміан План на XV «Міжнародній конференції« Зерно Причорномор’я-2018».

«Україна майже представлена на нашому ринку сої, але у нас велике зростання попиту на не генномодифіковану сою, оскільки цей ринок дуже активно розвивається», — сказав він.

Він нагадав, що Україна для ринку ЄС є найбільшим постачальником кукурудзи і пшениці — з 20 млн тонн імпорту зернових на частку України припадає 10 млн тонн. Однак в не менш ємній ніші не геномодифікованої сої (не ГМ-сої) — український продукт практично не присутній.

Великий попит на не ГМ-сою в Євросоюзі продиктований бажанням місцевих операторів знизити залежність від постачань з країн Латинської Америки, щодо продукції яких висуваються претензії в надмірному використанні пестицидів. В 2016-17 маркетинговому році в Україні було зібрано рекордний урожай сої — 4,3 млн тонн. І, за даними асоціації «Дунайська соя», в 2017 році з України було експортовано 2,9 млн тонн сої на суму 1 млрд доларів. При цьому частка європейських країн серед покупців української сої дуже значна — за підсумками 2017 року вона склала 28% — в ЄС було продано 816 тис. тонн сої, а в порівнянні з 2016 роком постачання зросли на 116%.

Однак для європейського ринку — це крапля в морі. За даними асоціації «Дунайська соя», в рік Європа споживає близько 40 млн тонн сої, з яких близько 15% (близько 6 млн тонн) припадає на не ГМ-сою. В Україні ж при врожаї сої в 4,3 млн тонн, тільки менше третини складу — не ГМ-соя.

Президент Української асоціації виробників та переробників сої Віктор Тимченко впевнений в можливості українських постачальників наростити продажу не ГМ-сої в ЄС.

«Якщо у вас не ГМ-соя, ви йдете в лабораторію, платите гроші і отримуєте сертифікат. Ніяких проблем. З року в рік у нас збільшується експорт до Євросоюзу, єдино вимога — без ГМО. Але у нас і з ГМО багато продається — Туреччина бере і Іран. У нас ринки збуту досить великі і немає проблем, в якому вигляді вона б не експортувалася», — сказав він.

Водночас, для українських виробників наростити постачання не ГМ-сої на європейський ринок не так просто, вважає експерт зернового ринку компанії «УкрАгроКонсалт» Єлизавета Малишко. За її словами, для підтвердження факту, що вироблений продукт не ГМ-соя, необхідний документ, виданий сертифікованою за європейськими стандартами лабораторією.

За оцінкою асоціації «Дунайська соя», на Україну припадає майже половина обсягу виробництва сої в Європі. Європа споживає близько 8,8 млн тонн не ГМ-сої і в найближчі кілька років на цьому ринку утворюється ніша цього продукту в обсязі близько 7,5 млн тонн.