Рух Нових Сил, Батьківщина і Самопоміч — за кого голосують аграрії

Рух Нових Сил, Батьківщина і Самопоміч — за кого голосують аграрії

Що можна запропонувати виборцям, які забезпечені власною гречкою і крупою

Рух Нових Сил, Батьківщина і Самопоміч — за кого голосують аграрії

Що можна запропонувати виборцям, які забезпечені власною гречкою і крупою

В кінці минулого тижня президент Петро Порошенко нагадав про себе аграріям, відвідавши міжнародну виставку і форум «Агропорт Захід Львів 2018». В ході вітальної промови Президент задекларував всебічну підтримку фермерства та продемонстрував знання проблем зовнішньоекономічної аграрної діяльності:

«Нам ще потрібно навчитися потрапляти на європейські ринки з українською продукцією аграрного сектора з доданою вартістю, продукцією переробної промисловості», — сказав він.

За словами Петра Порошенка, мільярди коштів, передбачених на підтримку тваринництва, с/г машинобудування, надзвичайно важливі, але найбільшим пріоритетом залишається підтримка фермерів.

«Потрібно не просто роздати гроші, а дати інструменти, навчити створювати потрібні структури і на постійній основі допомагати фермеру», — сказав голова держави.

По мірі наближення виборів, увага до аграрного електорату буде посилюватися. Окремі прояви цієї активізації можна вже спостерігати в форматі посилення сільгосп-риторики політичних партій або прямої агітації, як у Аграрної партії.

iAgro задався питанням — що потрібно аграрному електорату?

Ключові характеристики виборців із сільської місцевості — громадянська відповідальність, довірливість і хороша пам’ять. Здебільшого експерти характеризують аграріїв як «стандартний електорат», об’єднаний загальними світовими проблемами, проте не монолітний.

«Усередині аграрних груп є різні думки, не можна очікувати, що 10 млн чоловік проголосують однаково тільки тому, що живуть в селі», — каже голова Асоціації фермерів і приватних землевласників Дніпропетровської області Анатолій Гайворонський. З ним частково солідарний Іван Томич, почесний президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України — за його словами, у новітній історії України, практично, єдності селян не було, і говорити про монолітну групу виборців аграріїв не доводиться. Політолог Віталій Бала, директор Агентства моделювання ситуацій, переконаний — аграріїв можна виділити в окрему виборчу групу і саме тому всі діючі партії, так чи інакше, звертаються до агротематики.

«Але це відбувається за залишковим принципом і тільки в обмін за голоси. А потрібна партія, де АПК буде наріжним каменем, яка відстоювала б їхні інтереси в контексті інтересів держави», — говорить він, підкреслюючи, що сегмент електорального поля неоднорідний.

«Потрібна діагностика і соціальні дослідження». Ліву ідеологію сповідують далеко не всі сільгоспвиробники — вона властива старшому поколінню — вихідцям з колгоспів, членам комуністичної організації. «Молоді, освічені, перспективні люди — вони навряд чи ліваки, — каже Гайворонський. — А фермери початку 90-х — вони може і не ліві як такі, але точно не готові до радикальних змін в країні, таким як ринок землі».

Руслан Хомич голова Асоціації фермерів і землевласників Волинської області, підкреслює — сільські виборці посередині між правими і лівими, вони відстоюють інтереси своєї землі. «Це скоріше економічний націоналізм. Вони сприйнятливі до популізму, але їм не потрібна гречка і крупа», — говорить він.

Серед інших характеристик сільського виборця — довірливість на першому етапі, однак бульдожа послідовність на всіх наступних. «Селяни досить усвідомлено підходять до виборів і відстежують історію голосувань. Ситуація ускладнюється тим, що багато політичних сил не системні в боротьбі за аграрія», — зазначає Бала.

Симпатії в особах

Більшість з 13 млн сільського населення ще вичікують і не готові точно сказати про свої політичні симпатії. «Багато хто підтримує Рух нових сил — я сам їх підтримую. Багато хто відданий Тимошенко, тому що не бачить альтернативи. Хтось в Аграрній партії — але це вже питання до їх розуму і стану, там збіговисько злодіїв і рейдерів. Але взагалі, більшість вичікують», — каже Гайворонський.

«Я думаю, що можна розраховувати на серйозну підтримку партії Батьківщина, яка нещодавно підписала меморандум з представниками громадських організацій аграріїв», — впевнений Віталій Бала. За словами Хомича, до БПП у аграріїв залишилася незакритою претензія щодо девальвації 2015 го року.

«В якійсь мірі підтримують Самопоміч, але в цій партії немає великого повноцінного аграрного крила і політики», — горить Хомич. Також за його словами, висока лояльність аграріїв до партії Батьківщина, хоча аграрний напрямок в партії активно представляє тільки один депутат — Вадим Івченко, член аграрного комітету. «Але це краще ніж нічого», — сказав він.