До вже втраченого ринку В’єтнаму може додатися Малайзія, Індонезія і Корея
Олександр Суков
Для українських виробників і експортерів зерна є дві новини на майбутній сезон — хороша і не дуже. Хороша — Україна сформує високий урожай, близько 62 млн тонн, що на 3% вище за рівень минулого року, а експорт, за прогнозом президента Української зернової асоціації Миколи Горбачьова, очікується на 6% більше — 43,3 млн тонн.
Погана новина в тому, що хороші врожаї, скоріш за все, будуть не тільки в Україні, і за ринки збуту, що вже стали традиційними, доведеться поборотися, в першу чергу — з російськими аграріями.
За словами провідного експерта зернового ринку консалтингової агенції «УкрАгроКонсалт» Єлизавети Малишко, для України в новому сезоні основними ринками збуту будуть Індонезія, Єгипет, Бангладеш, Філіппіни, Туреччина і Єгипет. Особливість майбутнього сезону, каже експерт, в тому, що росіяни починають заходити і на «наші» азіатські ринки.
«Росія зараз заходить і на далекі ринки, на яких Україна вже має 2-3 роки серйозні позиції — ті ж Філіппіни, Корея, Індонезія. Україна вийшла на Індонезію два роки тому і стала постачати туди пшеницю — це було величезним проривом і радістю. Зараз Росія поставила туди вже більше мільйона тонн за сезон», — сказала iAgro Єлизавета Малишко, додавши, що така ж російська зернова експансія спостерігається і на ринку Малайзії, куди Україна успішно постачає зерно.
Крім того, росіяни фактично потіснили українців з ринку В’єтнаму. Україна відкрила для себе цей ринок ще в 2014/2015 році, однак після того, як в експортних партіях був виявлений амбарний довгоносик, В’єтнам на 60 днів закрив Україні доступ. «Ці 60 днів тривають вже третій рік, а тим часом Росія поставила до В’єтнаму 1,4 млн тонн зерна», — зазначила Малишко.
У російських виробників традиційно була висока частка продовольчої пшениці — вони постачали на ринок пшеницю з протеїном 12,5-13,5%, в той час як середній показник для українських партій — 10,5-11,5%. «Однак, у результаті збільшення врожаю в Росії зростає і частка фуражної пшениці, тому росіяни стають конкурентами українцям і в цьому сегменті. Цього року Росія має намір експортувати більше 4 млн тонн фуражної пшениці», — сказала Єлизавета Малишко.
Експорт з Росії може досягти 51 млн тонн зерна. Паралельно валу експорту розвивається і експортна інфраструктура — тільки парк вагонів-зерновозів збільшився на 3 тис. одиниць за рік. При цьому держава дотує аграріїв з віддалених від портів регіонів — якщо зернотрейдер купує зерно у виробника за ціною не нижче певного рівня, то він має можливість скористатися нульовим тарифом при доставці зерна залізницею до порту.
Як розповів генеральний директор Інституту кон’юнктури аграрного ринку (ІКАР) Дмитро Рилько, всього з використанням цієї пільги було перевезено близько 700 тис. тонн зерна. При цьому експортери отримали суттєву знижку в транспортних витратах — якщо, наприклад, вартість транспортування вагона з Омська до Новоросійська обходилася в 2,5 тис. рублів, то, коштом наданої урядом пільги, компанія могла заощадити на цьому маршруті 1 тис. рублів на кожному вагоні.