Неефективна система збору роялті – головна проблема насінництва України

Неефективна система збору роялті – головна проблема насінництва України

Неефективна система збору роялті – головна проблема насінництва України

В даний час на вітчизняному ринку придатні для комерційного виробництва більше 10 тис. сортів рослин (за даними Державного реєстру сортів і рослин, придатних для поширення на території України), і з кожним роком ця кількість зростає.

У той же час, як українські, так і іноземні селекціонери в поточних реаліях часто стикаються з проблемами отримання роялті за використання своїх сортів, пише АПК-Інформ.

Як відзначають в Насіннєвій асоціації України, формування механізму оплати роялті як обов’язкового платежу за використання сорту при вирощуванні насіння – питання, яке необхідно вирішувати українським селекційним компаніям. «На сьогодні більшість з них – це установи, що фінансуються з бюджету, якого постійно «мало», за заявами тих же установ НААН. І, фактично, саме повноцінне отримання роялті допомагає інститутам продовжувати вести дослідницьку діяльність. Але говорити про те, що сільгоспвиробники сумлінно поводяться по відношенню до селекційних компаній, не можемо», – пояснила виконавчий директор Насіннєвої асоціації України Сюзанна Григоренко.

Відзначимо, що вже на етапі обговорення знаходиться впровадження системи збору роялті на ринку насіння за такими напрямками, як: використання інтелектуальної власності на сорти рослин в Україні в розрізі укладання ліцензійних договорів і використання farm-saved seeds (насіння для господарських потреб).