Сімейні ферми перестануть бути «населенням»

Сімейні ферми перестануть бути «населенням»

Верховна Рада хоче врегулювати створення сімейних фермерських господарств, створивши новий клас економічних суб’єктів

Сімейні ферми перестануть бути «населенням»

Сьогодні, 22 травня, Верховна Рада планує розглянути зміни до законодавства, які повинні спростити життя сімейним фермерським господарствам. Законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо стимулювання створення та діяльності сімейних фермерських господарств» №6490-д був зареєстрований в Раді 18 травня. Він замінив аналогічний законопроект №6490, який був поданий в Раду рік тому, але так і не був пропущений в зал на розгляд — комітет з податків під керівництвом депутата Ніни Южаніної прийняв рішення, що він потребує суттєвого доопрацювання.

«Сьогодні діяльність селянських фермерських господарств тільки декларативно врегульована змінами в закон «Про фермерське господарство», які були прийняті 2 роки тому. Фактично, більше ніякої законодавчої бази для їх діяльності немає», — описав в коментарі iAgro нинішнє законодавче поле почесний президент Асоціації фермерів і землевласників України Іван Томич.

Автори законопроекту — депутати податкового та аграрних комітетів ВРУ — відзначають, що сьогодні, навіть уклавши договір про створення сімейного фермерського господарства, сільські сім’ї не можуть бути віднесені до тієї чи іншої групи платників податків. «Вони продовжують перебувати не в рівних конкурентних умовах порівняно з фермерськими та іншими сільгоспвиробниками», — йдеться в пояснювальній записці до законопроекту.

Така прогалина в законодавстві позбавляє їх можливості реалізовувати свою продукцію за легальними схемами і за ринковими цінами. Зараз вони продають її неофіційно, з одного боку, не сплачуючи податків і обов’язкових платежів, а з іншого — залишаючись невидимими для системи державного соціального страхування і втрачаючи можливості одержувати в майбутньому гідну пенсію. Крім того, цей статус (а точніше відсутність такого) не дає можливості скористатися програмами держпідтримки АПК. Обсяг тіньового ринку в секторі селянських господарств в останні роки істотно зріс — за оцінками експертів, в сегменті овочів він перевищує 80%, м’яса — 60%, молока — 40%, хоча ще кілька років тому ці показники були на 10-15% нижче.

Законопроект дозволить селянам, котрі організували своє сімейне фермерське господарство, легалізуватися, і стати платниками єдиного податку четвертої групи. Однак, вони повинні відповідати ряду критеріїв: вести діяльність виключно в межах свого фермерського господарства, займатися виключно виробництвом сільгосппродукції, її переробленням та постачанням, не мати найманих робітників, учасниками фермерського господарства можуть бути тільки члени сім’ї. Крім того, площа сільськогосподарських угідь, які знаходяться в користуванні або володінні, повинна становити від 2 до 20 га. Натомість передбачено пільговий порядок сплати єдиного соціального внеску для всіх членів фермерського господарства, і сплата податку на доходи фізосіб з оренди землі до місцевих бюджетів.

Заступник директора з наукового забезпечення законодавчої роботи «Інституту аграрної економіки» Віталій Саблук пояснив iAgro, що законопроект передбачає створення в четвертій групі платників податків окремої підгрупи — «фізичні особи-підприємці — голови сімейних фермерських господарств». А договір між членами сім’ї про створення сімейного фермерського господарства буде чимось схожий на шлюбний контракт — після оформлення договору у нотаріуса голова сімейного фермерського господарства буде представляти інтереси всіх його членів. До однозначних плюсів прийняття цього закону Віталій Саблук відносить те, що закон дозволить поширити на сімейні фермерські господарства такі ж пільги і преференції, як на товариства з обмеженою відповідальністю та акціонерні компанії в сільському господарстві. Тобто, вони отримають доступ до 50% здешевлення кредитів, і будуть рівноправними учасниками в ланцюжку створення доданої вартості.

«Це відновлення економічних свобод, які комуністи відібрали у українських селян в 1929 році. Не повне відновлення, але хоча б часткове. Тепер вони не «населення», а рівноправні економічні суб’єкти», — сказав він.

Іван Томич у свою чергу ніяких революційних ефектів від прийняття законопроекту не очікує: «Він, безумовно, не шкідливий, але і нічого серйозного не дасть», — сказав він. За словами Томича, в законопроекті немає того, чого чекає активна частина селянства — простої і зрозумілої податкової політики. «Ми чітко орієнтуємося на сплату єдиного податку на землю, і для сімейних фермерських господарств повинна бути пільга на 10 років зі сплати цього податку», — вважає він. Друге, чого потребують фермери, на думку Івана Томича — чіткої політики щодо держпідтримки і кооперації. «Тому що сімейні ферми, як правило, маленькі, а світова практика протягом століть вже довела, що вони без кооперації ніде не виживали», — пояснив президент асоціації фермерів. На його думку, законопроект скоріше декларативний, спрямований на створення враження турботи про село: «Перед виборами починають в черговий раз розгортати тему: розвиваємо сімейне фермерство і рятуємо село», — констатує він.

Олександр Суков