Останній день «соєвих правок»

Останній день «соєвих правок»

Фінал майже піврічної боротьби виявився не на користь трейдерів

Останній день «соєвих правок»

Вчора, 22 травня, Верховна Рада скоригувала своє грудневе рішення щодо скасування відшкодування ПДВ при експорті з України олійних культур. Прийнятий з другої спроби (225/249 голосів), законопроект №7403-д «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо деяких питань оподаткування податком на додану вартість операцій з вивезення за межі митної території України олійних культур», повертає відшкодування ПДВ на експорт сої і ріпаку, але — тільки для безпосередніх їх виробників, а не перекупників.

Ця редакція документа, запропонована Комітетом з питань податкової та митної політики, дозволила де-факто зберегти чинний порядок (не) відшкодувань, бо безпосередньо фермери рідко самі експортують продукцію, і при цьому вибила грунт з-під ніг лобістів скасування соєвих правок, які ратували за «інтереси дрібних фермерів», бо ця вимога була виконана. Депутати, хоч і проголосували за законопроект, визнають — фактично невеликий сільгосптоваровиробник не зможе отримати відшкодування ПДВ. «У нього не буде можливості сформувати експортну партію сої в потрібному обсязі і відповідно він не зможе її проекспортувати», — говорить Сергій Хлань, народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин.

Після підписання прийнятого закону Президентом України, аграрний комітет планує підготувати законопроект і розширити право на відшкодування ПДВ і на сільгоспкооперативи, яким сформувати експортну партію продукції буде легше. «Я думаю, якщо буде прийнята ця норма, то це буде зважений компроміс між аграрними виробниками і переробниками», — впевнений народний депутат.

Хлань називає вчорашнє голосування «певним досягненням», бо преференційні умови для сільгоспвиробників при експорті послаблять диктат переробників в частині закупівельних цін. Лобісти скасування соєвих правок записувати вчорашній результат в Раді в досягнення не готові. «Не можна сказати, що ми задоволені, — каже Денис Марчук, заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР). — Ми категорично виступали за повернення ПДВ всім — і виробникам, і трейдерам, як це було на кінець 2017 року».

Ідею розширити право на отримання експортного ПДВ кооперативами він підтримує — після того, як законопроект №7403-д буде підписаний в парламенті і президентом, ВАР готуватиме нові поправки до Податкового кодексу, в частині розвитку кооперативного руху.

А що ж самі виробники, за інтереси яких так яро борються в Києві?

«Лобістські гри», — знизує плечима Олександр Чубук, голова Асоціації фермерів і приватних землевласників Київської обл. За його словами, найефективнішою підтримкою фермерів був спецрежим ПДВ для сільгоспвиробників. «Він був зрозумілий, прозорий, однаковий для всіх і справедливий. Коли його скасували, ми опинилися в різних умовах, а з прийняттям даного законопроекту малі фермерські господарства вже повинні думати про кооперацію», — вважає фермер.