Вчора, 22 травня, Верховна Рада скоригувала своє грудневе рішення щодо скасування відшкодування ПДВ при експорті з України олійних культур. Прийнятий з другої спроби (225/249 голосів), законопроект №7403-д «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо деяких питань оподаткування податком на додану вартість операцій з вивезення за межі митної території України олійних культур», повертає відшкодування ПДВ на експорт сої і ріпаку, але — тільки для безпосередніх їх виробників, а не перекупників.
Ця редакція документа, запропонована Комітетом з питань податкової та митної політики, дозволила де-факто зберегти чинний порядок (не) відшкодувань, бо безпосередньо фермери рідко самі експортують продукцію, і при цьому вибила грунт з-під ніг лобістів скасування соєвих правок, які ратували за «інтереси дрібних фермерів», бо ця вимога була виконана. Депутати, хоч і проголосували за законопроект, визнають — фактично невеликий сільгосптоваровиробник не зможе отримати відшкодування ПДВ. «У нього не буде можливості сформувати експортну партію сої в потрібному обсязі і відповідно він не зможе її проекспортувати», — говорить Сергій Хлань, народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин.
Після підписання прийнятого закону Президентом України, аграрний комітет планує підготувати законопроект і розширити право на відшкодування ПДВ і на сільгоспкооперативи, яким сформувати експортну партію продукції буде легше. «Я думаю, якщо буде прийнята ця норма, то це буде зважений компроміс між аграрними виробниками і переробниками», — впевнений народний депутат.
Хлань називає вчорашнє голосування «певним досягненням», бо преференційні умови для сільгоспвиробників при експорті послаблять диктат переробників в частині закупівельних цін. Лобісти скасування соєвих правок записувати вчорашній результат в Раді в досягнення не готові. «Не можна сказати, що ми задоволені, — каже Денис Марчук, заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР). — Ми категорично виступали за повернення ПДВ всім — і виробникам, і трейдерам, як це було на кінець 2017 року».
Ідею розширити право на отримання експортного ПДВ кооперативами він підтримує — після того, як законопроект №7403-д буде підписаний в парламенті і президентом, ВАР готуватиме нові поправки до Податкового кодексу, в частині розвитку кооперативного руху.
А що ж самі виробники, за інтереси яких так яро борються в Києві?
«Лобістські гри», — знизує плечима Олександр Чубук, голова Асоціації фермерів і приватних землевласників Київської обл. За його словами, найефективнішою підтримкою фермерів був спецрежим ПДВ для сільгоспвиробників. «Він був зрозумілий, прозорий, однаковий для всіх і справедливий. Коли його скасували, ми опинилися в різних умовах, а з прийняттям даного законопроекту малі фермерські господарства вже повинні думати про кооперацію», — вважає фермер.