23 травня 2017 року Тараса Кутовий, міністр аграрної політики та продовольства в уряді Володимира Гройсмана, подав у відставку. Практично синхронно з реєстрацією заяви апаратом Верховної Ради міністр на своїй сторінці в Facebook прокоментував, хоч і досить скупо, мотиви цього рішення: «Вважаю, що маю достатньо знань, енергії і сил зробити для України ще більше і найближчим часом планую зосередитися на питаннях залучення інвестицій в економіку України», — написав Кутовий, подякувавши аграріям, президенту, прем’єр-міністру, партії «Удар» і особисто її лідеру Віталію Кличку.
Крім офіційної версії — бажання зосередитися на роботі в корпоративному секторі, існувала і напівофіційна, яку неформально озвучував і сам міністр — незгода із запропонованим концептом земельної реформи, яку розробляв уряд.
І, нарешті, неофіційна причина, яку, проте, учасники ринку називали реальною — проблеми, пов’язані з роботою ДП «Укрспирт» і підтримка міністром однієї з протиборчих сторін, внаслідок чого Кутовий був змушений пересісти на броньований автомобіль.
Через рік відставка Тараса Кутового все ще не проголосована парламентом. Де-юре він залишається міністром. Де-факто в будівлі на Хрещатику 24 він за цей рік не був ні разу. Платники податків нічого не втрачають від такої невизначеності — незвільнений міністр, згідно своєї заяви, не отримує заробітну плату. Інша справа — учасники аграрного ринку, провідником чиїх інтересів має бути перша особа в профільному міністерстві.
iAgro запитав представників галузі — що вони втратили, коли Тарас Кутовий пішов з головного аграрного поста в країні.
Костянтин Іванюк, директор з маркетингу ТОВ «Сингента», один з лідерів у сфері постачань ЗЗР та насінництва
Якщо подивитися на питання відсутності міністра схоластично (у відриві від життя — iAgro), то напевно, коли йде перша особа будь-якого відомства, це завжди викликає певні складнощі і проблеми. У реальності, сказати, що ми помічаємо різкі зміни, не можна. Ми постійно знаходимося в бізнес-середовищі, що має на увазі в тому числі, і щільну роботу з державними органами. І ми швидше налаштовані бачити не те, хто пішов, і хто прийшов, а яка є проблематика і як її вирішувати.
Проте, я думаю, що в здорові терміни, призначення міністра має відбутися.
Михайло Махітка, керівник Сумської асоціації фермерів та приватних землевласників
Я цього не помітив. Міністерство агрополітики має формувати політику, і останнім часом влада начебто повернулися в бік малого аграрного бізнесу. Але тільки повернулися, кроку ще не зробили.
Людмила Дригало, власник одного з найбільших підприємств з випуску заморожених продуктів ТМ «Дригало»
Як людина, яка займається виробництвом, я відсутність протягом року чинного міністра агрополітики не відчула. Моя думка: у нас і так багато міністрів. Треба було б згрупувати напрямки, створити одне міністерство, де сиділи б клерки, і відповідали кожен за свою роботу. Так було б дешевше державі. Адже на Заході міністрів — менше, а толку — більше.
Сергій Хлань, народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин
Дуже шкода, що фактично міністерство без аграрного міністра. Внаслідок цього, у нас не сформована стратегія по завершенню земельної реформи, не рухається ряд інших законодавчих актів. Але, взагалі, чим менше міністерство втручається в бізнес, тим краще.
Денис Марчук, заступник голови Всеукраїнської аграрної раді
Не мати в аграрній країні міністра аграрної політики — неприпустимо. Не може галузь, яка дає близько 15% ВВП, не мати свого міністра. Коли виникають питання земельної реформи, підтримки сільгоспвиробників, має бути людина, яка буде відстоювати інтереси агросектору. У нас є виконуючий обов’язки, є інститут заступників, але у нас немає людини, яка б уособлювала процес реформ в аграрному секторі.
Найгірше, що міністр де-юре є, тому що Верховна Рада не голосувала за його звільнення, і ми знаходимося в ситуації, коли є багато завдань, але немає людини, з якої можна спитати за їх виконання — приставка «в.о.» не дає можливості вирішити ці проблеми.
Микола Гордійчук, директор ТОВ «Агріко Україна»
Відсутність міністра аграрної політики, мені, як виробнику, ніяк не заважає працювати на ринку. Але міністр — політична фігура і фактична відсутність його може негативно впливати на імідж України. І ми прекрасно розуміємо, що у кожної партії є своя квота і, можливо, що просто не встигли домовитися щодо розподілу цієї посади. Але сьогодні є прекрасний заступник міністра агарної політики і продовольства України Максим Мартинюк, він професіонал і прекрасно розбирається в питаннях галузі.
Олександр Чубук, голова Асоціації фермерів та приватних землевласників Київської області
Заважає відсутність міністра? Нам не завадило б працювати навіть відсутність всього міністерства.