Мартинюк: ЄСПЛ не зобов'язував Україну зняти мораторій на продаж землі

Мартинюк: ЄСПЛ не зобов’язував Україну зняти мораторій на продаж землі

Мартинюк: ЄСПЛ не зобов’язував Україну зняти мораторій на продаж землі

Рішення Європейського суду з прав людини перевело на новий рівень питання скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення. 

Таку думку висловив перший заступник міністра аграрної політики і продовольства Максим Мартинюк в блозі на ЕП.

«Перш за все, на жаль, змушений розвіяти радість багатьох — ЄСПЛ не зобов’язував Україну зняти мораторій на продаж землі… Видати таку директиву ззовні в принципі неможливо, ми суверенна держава. Більш того, в обгрунтуванні свого рішення суд визнає, що держава має право і може вдаватися до контролю використання приватної власності в ім’я загального блага», — зазначив Мартинюк.

Однак, за його словами, важливість цього рішення величезна. «Вперше організація такого рівня визнала, що в тому вигляді і формі, в яких мораторій на продаж землі діє в Україні, він обмежує права громадян і це не можна порівняти з метою, яку переслідує. А кінцева мета, як ми пам’ятаємо, — це створення ринку землі. Тобто ніхто не заперечує право держави формувати політику і захищати економічні інтереси на свій розсуд, проте в цьому випадку мова йде про застосування надмірної сили при такому захисті», — пояснив Мартинюк.

Нинішнє рішення не обтяжливо для українського бюджету — глобальних компенсацій суд позивачам не виніс. Однак він відкрив кілька важливих можливостей, зазначив перший заступник міністра. «По-перше, наведено приклад, який можуть наслідувати й інші власники паїв — і при відсутності помітних поліпшень в держрегулювання цієї сфери, позови вже не зведуться до 3000 євро компенсації, як зараз», — додав Мартинюк.

Він підкреслив, що у прихильників земельної реформи з’явився додатковий аргумент, оскільки навіть найпалкіші популісти навряд чи зможуть аргументовано довести, що ЄСПЛ «виконує замовлення земельних олігархів і латифундистів». «В цілому рішення ЄСПЛ у справі «Зеленчук і Цицюра проти України» — це не остаточна перемога. Але це нова, потужна зброя в боротьбі для її досягнення. Тому формулювання «Держава Україна програла в Європейському суді», можливо, і правильна юридично, але некоректне з точки зору загальнодержавного майбутнього. Будь-які рішення і кроки, спрямовані на зняття мораторію і на ослаблення обмежень — це безумовна перемога всієї країни і кожного її громадянина», — підсумував Мартинюк.