Вчора, 31 травня, Мінагрополітики оприлюднило проміжні результати реалізації програм держпідтримки аграріїв. Найбільш значна сума державних дотацій — близько чверті мільярда гривень (259,159 млн грн) була нарахована за програмою здешевлення утримання молочного стада на підприємствах (її неформальна назва — «1500 грн на корову»).
Гроші виділяються 1 198 суб’єктам господарювання на утримання 345 546 корів. Таким чином, середній масштаб бізнесу одержувача — 288 голів. Затребуваність і швидкість відгуку на цю програму значно перевершує інтерес, який проявляють аграрії до інших напрямів держпідтримки. Наприклад, дотації 2500 грн на теля, які виділяються громадянами, запросили близько 4000 чоловік.
Але, за цією програмою пікові звернення в відомстві очікують восени. Як неофіційно пояснив учасник молочного ринку, причина такої відстрочки в тому, що сім’ї-одержувачі хочуть пройти процес узгодження субсидій, який триває до кінця літа — наявність додаткового доходу у вигляді агродотаціі може скорегувати суму. Відзначимо, що ліміт бюджетних коштів за програмою здешевлення утримання корів ще не вичерпаний — всього на неї закладено 500 млн грн.
Наскільки ефективний такий формат підтримки і чим пояснюється такий високий попит на неї? iAgro зібрав думки.
Тарас Мазур, директор з виробництва продукції тваринного походження ПСП «Т.Г.Шевченко»
Це добре, і я б сказав нормально, що є фінансова підтримка держави. Цільове фінансування живими грошима утримання великої рогатої худоби — це найкраще, що може бути. Могли давати дотацію кормами, або зменшенням плати податків. Але грошима краще.
Інша справа, що 1500 грн на голову, з огляду на високу вартість кормів, це не принципова цифра. Ми завозили наших корів з-за кордону з племінних господарств Європи. І нетель один коштував 3200 євро за голову. На ринку України нетель вартий до 50 тис. грн, а корова коштує трохи дешевше. А тепер якщо порахувати, то за своє життя корова (це близько 8-9 років) в господарстві, може отримати від держави компенсацію, за умови дії дотації, близько 27% її вартості.
Леонід Козаченко, народний депутат України, голова підкомітету з питань економічної і фінансової політики в агропромисловому комплексі Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин
Будь-яка підтримка держави сприяє розвитку галузі, і тваринництва зокрема. Її наявність вже саме по собі плюс. Але для того, щоб цей вплив був стабільним і прогнозувати якісь серйозні позитивні зрушення в галузі, потрібно, щоб ця підтримка була постійною, а не була випадковою раз в 10 років. Разово — не має сенсу.
По-друге, якщо говорити конкретно про підтримку тваринництва, то було б доцільно підтримати виробництво племінних порід. (В 2018 році діє держпрограма здешевлення 50% вартості при закупівлі високопродуктивного поголів’я і біоматеріалу —iAgro).
Що стосується дотації в перерахунку на одну голову корів, то це можливо ефективно в малих фермерських господарствах, де їх кількість не перевищує 500 голів. Там, де сучасне конкурентоспроможне і великотоварне виробництво, підтримка на голову корів не так важлива. Для ефективної роботи невеликі виробники повинні бути об’єднані в кооперативи. І поки немає таких кооперативів, вони повинні отримувати дотацію в перерахунку на голову. Великі, сучасні, перспективні, індустріальні ферми, від 1,5 тис. голів, не потребують такої підтримки, на мою думку. 1500 грн допомоги від держави на голову це невелика частка в загальній сумі витрат на утримання корів. Але якщо держава буде все тримати на своїх плечах і покривати 100% витрат — це теж нонсенс. Дотації тільки частково можуть компенсувати витрати.
Павло Саєнко, експерт-консультант по тваринництву
Дотація держави допомагає утримувати корів, але вона замала з урахуванням падіння вартості молока і зростання цін на корми.Зараз виходить економічно не вигідно корову тримати дрібним компаніям. Якщо брати великі холдинги, то там зовсім інша економіка. Для них буде легше.
У великих господарствах витрати на виробництво молока йдуть практично однакові як на 100 корів, так і на 300 корів. Тільки з 300 голів отримають більше прибутку з урахуванням дотацій.
Марія Колесник, заступник директора компанії «ПроАгро Груп»
Наскільки був ефективний визначений урядом формат програми держпідтримки покаже час. Є чіткий показник — збільшення поголів’я корів. І при цьому важлива не стільки динаміка, скільки її якість — тобто не просто збільшення поголів’я, а й збільшення його продуктивності. Оскільки це дотації юридичним особам, то вони інвестують, як правило, в високопродуктивне стадо. З іншого боку, у них вже є ферми, на яких обладнані системи охолодження і існує автоматизація процесу доїння. Відповідно, ця дотація також є інвестицією у виробництво молока екстра-класу і молока вищого сорту.
Довідка
Нагадаємо, що дотація за утримання корів в Україні виділяється двічі на рік на безповоротній основі суб’єктам господарювання (юридичним особам) за кожну наявну на 1 січня і 1 липня поточного року корову в розмірі 1,5 тис. грн на одну голову, двома рівними частинами по 750 грн за півріччя. Також станом на 1 травня 2018 року в рамках програми часткової компенсації вартості сільгосптехніки аграрії придбали 953 од. техніки та обладнання на загальну вартість (з ПДВ) 354,6 млн грн. Компенсацію отримали 667 сільгосптоваровиробників на суму 70,7 млн грн. За попередніми розрахунками, обсяг коштів для виплати часткової компенсації за травень 2018 року становитиме близько 50 млн грн.
Спеціальну бюджетну дотацію 2500 грн на теля нараховано 3573 фізичним особам з 24 областей України на суму 6 741,3 тис. грн. За цією програмою Мінагрополітики очікує пікових запитів у вересні-жовтні місяці. В рамках програми держпідтримки тваринництва підписані меморандуми з 16 банками, через які надаються дотації по компенсації будівництва тваринницьких комплексів.