Україна має вирішити проблему захисту прав землевласника, інакше ринок землі буде «диким». Про це розповів заступник голови аграрного комітету ВР, народний депутат від фракції «Батьківщина» Вадим Івченко.
«Ми досі не вирішили проблему із кримінальною відповідальністю «чорних» реєстраторів». У нас досі є проблема, що пай за спиною власника можна переписати на іншу людину. Ми досі не визначились, якою має бути нижня і верхня межа обмежень на продажу ріллі «в одні руки». У нас менталітет такий – всі хочуть монополії, зокрема у землеволодінні. Колись Італія обмежила у 100 тисяч гектарів землеволодіння для однієї юридичної особи, обмеження стосувались і дочірніх структур. До земельного ринку ми маємо прийти із конкуренцією між агровиробниками за право викупу паїв».
Він зазначив, що наприклад, у Болгарії працює 4 тисячі агровиробників, і рілля коштує там 3100 доларів за гектар. У Польщі працює 2,6 млн ферм, і там ціна на ріллю –6300 доларів за гектар. Середній розмір ферми у Польщі – 10 гектарів. Там агровиробники конкурують між собою, щоб докупити буквально декілька гектарів.
«У нас сильних агровиробників не більше 20 тисяч, з яких тисяча – великі агрокомпанії, інші 19 тисяч – господарства, що мають не більше 500 гектарів землі. Ці 19 тисяч агрогосподарств неконкурентні, щоб викупити паї, які орендують. Лише на викуп 500 гектарів ріллі знадобиться не менше 30 мільйонів гривень, а ще ж потрібні обігові кошти на обробіток цього земельного банку», зазначив нардеп.
Івченко впевнений, що потрібно не просто говорити про відкриття ринку землі, але й про правила його роботи. Частково вирішує цю проблему законопроект №7060, про стимули для сімейного фермерства, який ми ухвалили у «аграрний день».
«Нагадаю, за цим законопроектом, після 7 років оренди державної ріллі сімейне фермерське господарство отримає право на приватизацію 2 гектарів державної землі безоплатно та 3 гектарів з виплатою в розстрочку на 20 років. Якщо таким правом скористаються всі 4 мільйони одноосібників, це буде 20 мільйонів гектарів землі.
Ринок землі почнеться, якщо ці гектари одноосібники зможуть викупити не лише у держави, але й у пайовика. Це буде «селянською» моделлю обігу землі. Ми отримаємо зовсім іншу модель аграрного ринку, виробництва продукції та аграрного експорту країни. Це буде зовсім інша система землеробства, яка дасть збільшення врожайності з гектара, бо фермери будуть зацікавлені витиснути побільше зі своїх ділянок», — зазначив Івченко.