Минулого тижня в Нью-Йорку був презентований Індекс виробників продуктів харчування, що містять білок тваринного походження Coller FAIRR (Farm Animal Investment Risk and Return).
Цей індекс — перша в світі всебічна оцінка (рейтинг) найбільших світових компаній-виробників продукції тваринництва по базовим екологічним, соціальним і управлінським параметрам, включаючи управління критичними ризиками стійкості (викиди парникових газів; зникнення лісів і втрата біорізноманіття; нестача води та її використання; відходи і забруднення; використання антибіотиків; турбота про тварин; умови праці; безпека харчових продуктів).
Цей рейтинг сформований інвесткомпанією Coller Capital із залученням експертів інвестиційних компаній партнерів в рамках ініціативи FAIRR, що об’єднує інвестиційні компанії із загальною ринковою капіталізацією 5,9 трлн дол. США.
Укладачі рейтингу проаналізували групу з 60 компаній-виробників продуктів харчування, із загальною ринковою капіталізацією в 300 млрд дол. США. У цьому рейтингу присутній і український агрохолдинг «Миронівський хлібопродукт» (МХП). Він займає 23 місце, отримавши 36 балів і рейтинг «Середній ризик».
Творці Індексу в процесі досліджень виявили, що переважна більшість постачальників м’яса, риби і молочних продуктів не справляються з критичними бізнес-ризиками, такими як викиди парникових газів і використання антибіотиків. Всього з 60-ти проаналізованих, статус «високий ризик» отримали 36 компаній з загальною ринковою капіталізацією 152 млрд дол. США. Серед них — великий виробник яєць Cal-Maine Foods (США), тваринницький холдинг Guangdong Wens (Китай), який спеціалізується на виробництві м’ясних продуктів — в тому числі курки, свиней, качок, глибоководної риби, овець та ін, ведуча птахівницька компанія Індії Venky’s і китайська Fujian Sunner. Останні є великими постачальниками для глобальних фаст-фуд мереж, таких як McDonalds.
Найгірший результат — у компаній з КНР. 14 з 16 китайських фірм, які оцінювалися (87,5%) отримали статус високоризикових. Норвезькі аквакультурні компанії відносяться до числа найбільш стійких, а європейські компанії мають більш високий рейтинг, ніж представники з США і Азії. Кожна п’ята фірма (22%) в рейтингу не може продемонструвати повну простежуваність свого ланцюжка постачань продовольства. Дві третини фігурантів (із сумарним доходом на суму 175 млрд дол. США) не справляються з кліматичним ризиком.
Нагадаємо, що сектор тваринництва генерує 14,5% глобальних викидів парникових газів, скорочення яких передбачено Паризькою угодою. Краща корпоративна практика визначена у наступних компаній:
SalMar (Норвегія), один з найбільших світових виробників культивованого лосося, який поставив перед собою мету скоротити викиди парникових газів на 10% до 2020 року;
Tyson Foods (США), виробник м’яса, який через венчурний фонд Tyson Ventures виділяє 150 млн дол. США для інвестицій в розробку культивованого м’яса, виробленого з клітин тварин.
Marine Harvest (Норвегія), виробник морепродуктів, який відстежує використання антибіотиків в грамах активної речовини на тонну продукту і яка реалізує стратегію досягнення «мінімально можливого» використання антибіотиків до 2022 року.
У відповіді на запит iAgro прес-служба агрохолдингу «Миронівський хлібопродукт», повідомила, що МХП офіційно не надавав інформацію про діяльність компанії для складання рейтингу Coller FAIRR. В цілому компанія має екологічну, соціальну, антикорупційну та інші політики, які регламентують її діяльність.
«Починаючи з 2015 року МХП випускає нефінансовий звіт, в якому розкриває показники по впливу компанії на навколишнє середовище, постачальникам, співробітникам, громадській діяльності тощо. На сьогодні керівництво компанії розглядає питання участі в рейтингу СDP за новою методологією », — йдеться у відповіді МХП.
Довідка
Інвестиційний ризик і офіційний звіт по сільськогосподарським підприємствам в сфері тваринництва (FAIRR, Farm Animal Investment Risk and Return) — це ініціатива інвесторів з метою поставити в порядок денний підприємств сільського господарства управління екологічними, соціальними та управлінським ризиками.
Її заснував Джеремі Коллер, головний інвестиційний директор Coller Capital.
Методологія Індексу: Компаніям проставляється загальний рейтинг, шляхом вибору одного з трьох («низький», «середній» або «високий» ризик). Він заснований на їх оцінках по восьми факторам стійкості. Базується на розумінні стейкхолдерами питань екологічного, соціального і управлінських (ESG) ризиків, а саме: викиди парникових газів; зникнення лісів і втрата біорізноманіття; недолік води та її використання; відходи та забруднення; антибіотики; турбота про тварин; умови праці; безпеку харчових продуктів.
При складанні рейтингу враховувалися ключові показники ефективності компаній KPI (англ. Key Performance Indicators), які допомагають їм у досягненні стратегічних і операційних цілей діяльності. Всі оцінки засновані на зобов’язаннях компаній, їх політики і розкритті інформації для інвесторів. Станом на кінець травня 2018 р. членами ініціативи FAIRR є 77 компаній з усього світу.