Нові правила використання дронів: що зміниться в АПК

Нові правила використання дронів: що зміниться в АПК

Чверть всіх дронів, зареєстрованих в Україні, використовуються в сільському господарстві

 

Нові правила використання дронів: що зміниться в АПК

фото: Державіаслужба України. Структура повітряного простору м. Києва

Державіаслужба України з 1 червня ввела Тимчасовий порядок використання повітряного простору України, яким суттєво обмежила польоти і використання дистанційно пілотованих повітряних суден — дронів. Документ вводить ряд регулюючих нормативів на польоти таких апаратів — зокрема, на польоти дронів вагою від 2 кілограм введений процес повідомлення про плановані польоти. Апарати меншої ваги можуть літати без отримання спецдозволу, однак тільки вдень і з дотриманням ряду правил — забороняється літати над природоохоронними об’єктами, визначеними військовими і правоохоронними органами. (Детальніше дивіться в прикріпленій презентації Украероруху).

На сьогодні в Україні регулярно використовується близько 10 000 платформ, які можна охарактеризувати як дрони (пристрої з можливістю автономної навігації і самостійних польотів; оцінка не враховує найпростіші дрони, які характеризуються як радіокеровані пристрої). За оцінками експертів, близько 25% від цієї кількості — 2,5 тис. одиниць — це апарати, використовувані в сільському господарстві. Для учасників ринку нововведення не стало повною несподіванкою — за словами Валерія Яковенко, засновника компанії «Dronе.UA», базові його складові були підготовлені ще півроку тому. Взагалі ж Правила використання повітряного простору України починали розробляти близько чотирьох років тому, але в цьому процесі не були прийняті до уваги зміни ринку з урахуванням появи дрон-спільнот. Яковенко вважає, що з усіх можливих редакцій правил експлуатації БПЛА на території України опублікований найбільш невдалий по відношенню до експлуатантів дронів.

«Вводяться драконівські заходи, в той час, як треба навпаки, послабити контроль і давати більше можливостей для польотів», — говорить він.

Земельний банк, який обслуговується компанією «Dronе.UA» становить 3,1 млн га — фактично, це землі всіх найбільших агрохолдингів України. Яковенко констатує — нові правила вносять істотні зміни в їх роботу. Основне обмеження, яке вводиться Тимчасовим порядком і впливає на всіх — необхідність повідомляти Украерорух, як оператора неба, і диспетчерські служби про плановані роботи. «Це відносно простий процес, але його не було раніше. Точніше вимога була, але законодавчо вона не була прописана з відповідальністю за недотримання. Зараз така відповідальність є», — підкреслює експерт.

За 10 днів до передбачуваного польоту компанії повинні направляти в Украерорух заповнену за певним стандартом заявку з попередженням про виконання робіт із зазначенням польотної карти, висоти і тривалості. У масштабах країни це генерує тисячі звернень, які будуть сипатися на Украерорух з повідомленням, що сільськогосподарське підприємство буде використовувати польоти дронів над своїми полями. «Зрозуміло, ми приймемо ці правила і будемо їх виконувати, — запевняє Яковенко. — Це не складно, але це новий процес».

Cервер Акімов, керівник проекту «SmartDrones», зазначає, що тимчасовий порядок може кардинально ускладнити роботу аграріїв. По-перше, подати заявку на політ за десять днів до вильоту в принципі важко, бо можливість польоту визначає погода, а якісно прогнозувати її можна максимум на два-три дні. Виходом із ситуації може стати превентивне повідомлення, припускає він: «Як варіант, аграрії будуть подавати кілька заявок на використання дронів наперед, щоб якась із заявок спрацювала і потрапила в потрібний день і з необхідними погодними умовами. Відповідно це буде зайва трата часу і сил», — каже Акімов.

Хто користується дронами в АПК?

Дронами користуються сільгосппідприємства із земельним банком 1 тис. га і вище — починаючи від цієї площі, їх використання стає економічно виправдано. Якщо в 2016-2017 роках дронами цікавилися тільки великі агрохолдинги з земельним банком від 50 тис.га, то у 2018 році більшість запитів, пов’язаних з дронами, надходять від підприємств із земельним банком до 30 тис. га.

Найбільшу частину ринку за моделями дронів, якими користуються аграрії, займає квадрокоптер DJI Phantom 4 вагою до 2 кг.

Довідка

Державіаслужбою України 28 лютого 2018 була створена робоча група у складі 26 учасників, метою якої була робота над концепцією інтеграції безпілотних повітряних суден в дійсну систему використання повітряного простору. 10 квітня 2018 року фінальна концепція правил була затверджена. 6 червня 2018 року Украерорух і Державіаслужба провели інформаційну зустріч для роз’яснення положень тимчасового порядку.