+10 гривень на пляшці: в Україні підвищують ціни на алкоголь

+10 гривень на пляшці: в Україні підвищують ціни на алкоголь

Частка виробництва нелегальної горілки оцінюється в 50% ринку і не падає

+10 гривень на пляшці: в Україні підвищують ціни на алкоголь

Роздрібні ціни на алкоголь в Україні виростуть. Міністерство економічного розвитку та торгівлі України розробило відповідний проект постанови Кабміну, згідно з яким, мінімальні роздрібні ціни на горілку міцністю 40 градусів можуть підвищитися на 12% або майже на 10 грн за пляшку ємністю 0,5 л — до 89,4 грн. Мінімальні роздрібні ціни на коньяк можуть вирости на 7,4-9,4%, в залежності від кількості «зірочок» на етикетці, а на віскі, ром і джин — на 12%. Мінімальні ціни на натуральні виноградні вина можуть підвищитися з 37 до 42 грн за пляшку 0,7 л, на кріплені вина — з 45 до 49 грн, а на інші вина — з 79,19 грн до 89 грн.

Останній раз мінімальні ціни на алкоголь підвищувалися у вересні минулого року. Зокрема, мінімальна ціна пляшки горілки була підвищена з 69,78 до 79,55 грн. Однак, як зазначає Мінекономрозвитку, з початку цього року ставка акцизного збору на коньяк була підвищена на 20% — з 105,8 до 126,96 грн (за 1 л 100%-ного спирту), також відбулося підвищення складових ціни на алкоголь — спирту, тари та комплектуючих. «Тому на сьогодні розмір мінімальної ціни не відповідає реальним витратам суб’єктів господарювання та виробництва і реалізація алкогольних напоїв вимагає коригування», — йдеться в пояснювальній записці до проекту постанови.

Генеральний директор асоціації «Укргорілка» Володимир Остапюк повідомив iAgro, що легальні виробники горілки, які платять податки, підтримують зміну мінімальних роздрібних цін. «Мінімальна ціна — це найпростіший індикатор, який дозволяє визначити — сплатив виробник всі податки, чи ні», — сказав він.

Згідно розрахунків Мінекономрозвитку, якщо вартість пляшки горілки в роздробі складе 89,4 грн, то в цій ціні частка витрат виробника складе 27,96 грн, торгова надбавка — 17,4 грн, а податки (ПДВ, акцизний податок і 5%-ний акциз з реалізації в торговельній мережі) в сумі складуть не менше 54,55 грн. Остапюк зазначив, що легальні виробники горілки стурбовані відсутністю дієвих заходів з боку влади по боротьбі з нелегальним виробництвом алкоголю, оскільки оплачують акциз до держбюджету авансом, до того, як зроблять продукцію і відправлять в торгові мережі, тоді як повернення грошей за сплачений акциз приходить через 180 днів. «Ми кредитуємо державу: ми, ще нічого не випустивши, вже повинні заплатити акциз. А реальних кроків щодо викорінення тіньового ринку ми не бачимо», — сказав він.

Сьогодні експерти оцінюють частку нелегального алкоголю в Україні у 50%. Велика частка нелегального виробництва, за словами Остапюка, — одна з причин зниження офіційних показників. За даними Державної служби статистики, виробництво горілки скоротилося з 33,4 млн декалітрів у 2011 році до 28 млн декалітрів у 2013 році, і з 21,5 млн декалітрів у 2014 році (коли перестали враховуватися окуповані території) до 16,6 млн декалітрів в 2016 році. Цього року виробництво продовжує падати — на третину за підсумками першого кварталу, в порівнянні з відповідним періодом минулого року.

Ще однією причиною зниження виробництва горілки Остапюк назвав зміни в культурі пиття, коли споживачі переходять на вживання інших категорій алкоголю — вина і пива.