Спроба номер два
Народний депутат України, член Комітету ВРУ з питань аграрної політики та земельних відносин

Спроба номер два

На чому заснована надія, що з другого разу Конституційний суд виявиться більш поступливими

Спроба номер два

Минуло 4 місяці з моменту прийняття рішення Конституційним судом України про відмову розглядати звернення народних депутатів щодо неконституційності мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення. Тиждень тому, також група народних депутатів заявила, що готує повторне звернення до КС.

Один з ініціаторів, Олексій Мушак, член парламентського Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин розповів iAgro про логіку цієї другої спроби.

У 2017 році ми разом з 55 колегами подали звернення про визнання земельного мораторію неконституційним. Тоді Конституційний суд відмовився почати розгляд, не побачивши порушень. Чому тоді склалася така ситуація? У складі Конституційного суду України було більшість суддів, які були призначені при Вікторі Януковичі і які провели конституційну реформу, повернувши йому великі повноваження. Ці судді просто не були готові приймати ще одне якесь політично неоднозначне рішення, яке могло б спровокувати дискусію в суспільстві. І вони пішли від необхідності його приймати, просто визнавши, що немає підстави для розгляду.

Чому ми вирішили зробити другу спробу звернутися до Конституційного суду? По-перше, змінилася кон’юнктура. Європейський суд з прав людини ухвалив рішення у справі «Зеленчук і Цицюра проти України» визнавши, що абсолютна заборона на покупку і продаж земель сільськогосподарського призначення в Україні порушує Європейську конвенцію з прав людини, а саме статтю №1 протоколу №1, де мова йде про майнові права громадян.

По-друге. В останніх п’яти рішеннях Конституційного суду, чітко видно, що він рухається в європейському фарватері. Плюс голова Конституційного суду України Станіслав Шевчук (призначений на посаду в лютому 2018 року — iAgro) був раніше суддею Європейського суду з прав людини і одна з його професійних амбіцій — максимально наблизити судочинство в Україні до європейського.

Підсумовуючи — у нас є рішення авторитетного європейського органу про те, що мораторій дійсно зло і змінилася обстановка в нашій судовій системі. Зараз ми просто «дошліфуємо» наше звернення, доповнимо його посиланням на рішення ЄСПЛ і подамо повторно. І я поки не бачу, як буде викручуватися Конституційний суд України на цей раз.

Чи не переоцінюю я рішення ЄСПЛ? Так, Україна програвала багато справ в цьому суді. Але є відмінність — в більшості з них мова йшла про конкретні, індивідуальні питання. Наприклад, рішення у справі «Юрій Луценко проти України», стосується безпосередньо Луценко. А в даному випадку ЄСПЛ у справі «Зеленчук і Цицюра проти України» прийняв так зване модельне рішення. Він визначив «дорожню карту», ​​по якій судді ЄСПЛ будуть розглядати всі подібні наступні заяви. Тобто будь-який позов щодо мораторію буде розглядатися згідно цього прецеденту. Подібних справ у ЄСПЛ, щодо обмеження прав людини через земельного мораторію в Україні, близько 200. Надалі їх там буде тисячі.

Чому обрано формат відкритого обговорення документа через Facebook в Google Docs? Я взагалі люблю нові підходи, технології і почав пробувати використовувати такі інструменти. Вони непогано працюють. До того ж українське суспільство вже досить сильне, і потрібно використовувати цю силу.

Пропозиції та уточнення в документі-поданні до Конституційного суду будуть прийматися до 20 липня, а офіційна подача буде в кінці липня 2018 року. За регламентом, КС України має два місяці на розгляд, хоча потрібно враховувати, що він зараз перевантажений. Але я впевнений, що до кінця каденції цієї Верховної Ради України Конституційний суд України скаже, що мораторій не конституційний. І цей склад Верховної Ради України буде змушений голосувати Закон про ринок землі.

Політична кон’юнктура, на жаль, не змінилася. Все ще популярно говорити, що ринок землі — це погано. Але шанси на те, що друге звернення народних депутатів України візьмуть до розгляду, КС відкриє справу, і рішення буде на користь зняття мораторію рівні 100%. Я в цьому абсолютно впевнений. Після «ляпаса» від ЄСПЛ, Конституційний суд України більше за всіх зацікавлений в ухваленні позитивного рішення.