86% сільгоспвиробників отримали прибуток у 2017 році

86% сільгоспвиробників отримали прибуток у 2017 році

АПК вже котрий рік найрентабельніший сектор української економіки. Основна причина — експортооріеєнтованість

86% сільгоспвиробників отримали прибуток у 2017 році

Аграрний сектор четвертий рік поспіль стає найприбутковішою галуззю української економіки. За даними Держстату, рентабельність операційної діяльності українських підприємств, зайнятих в сільському, лісовому і рибному господарстві у 2017 році склала 22,7%. На другому місці — оптова та роздрібна торгівля, ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів, гравці якого спрацювали із середньою рентабельністю 19,4%; на третьому — сектор професійної, наукової і технічної діяльності з показником 19,2%.

Максимальна рентабельність сектора АПК України була зафіксована в 2015 році на рівні 41,7% з формуванням тренду на її зниження в 2016-2017 роках в середньому за рік на 9,5%. У минулому році аграрії працювали з рентабельністю 32,4%. Відзначимо, що сільське господарство традиційно лідер по рентабельності останні 10 років, з перервою на 2013 рік, коли на перше місце вийшов сектор інформації та телекомунікацій з показником 11,8%.

Фінансові результати підприємств АПК України за 2017 рік (до оподаткування) знаходяться на другому місці після промисловості з показником 79,55 млрд грн. При цьому абсолютна більшість гравців агросектору в плюсі ​​— 86,2% підприємств отримали прибуток. У секторі промисловості, де фінрезультат досяг в 2017 році 85,4 млрд грн, прибуткові 71,6% підприємств.

За генерованим чистим прибутком у 2017 році підприємства АПК України на першому місці з показником 79,061 млрд грн (менше на 11,5 млрд грн в порівнянні з 2016 р.).

Олександр Пасхавер президент Центру економічного розвитку не бачить нічого дивного у сформованому рейтингу рентабельності, та пояснює його специфікою формування витрат в різних галузях: «Є фондомісткі виробництва, тобто виробництва трудомісткі. У трудомістких виробництвах, до яких відноситься АПК, більше грошей йде на поточні витрати, а в фондомістких — більше грошей йде на відтворення фондів. Вони відрізняються технологічно, і у них структура витрат різна», — зазначає Олександр Пасхавер.

«Я не дуже довіряв би цій статистиці, бо дуже багато компаній з різних секторів економіки, для сільського господарства в меншій мірі, можуть завищувати свою собівартість і занижувати свій прибуток», — говорить Олег Устенко, виконавчий директор фонду Блейзера, підкреслюючи, що сектор АПК живе в умовах дефіциту оборотних коштів і змушений брати кредитний ресурс, а він не дешевий. «Якщо припустити, що всі діють однаково в усіх секторах економіки, завищують собівартість і занижують прибуток, наскільки це можливо, і представники сільського господарства України, в тому числі, то виходить, що АПК України дійсно найрентабельніший. Цифрам я б не вірив, а ось розподілу по місцях я б довіряв», — сказав він.

За словами Олега Устенка, рентабельність вище в тих секторах економіки, які здебільшого працюють на експорт, орієнтуються на світову ціну, при цьому формуючи собівартість в гривні.

«АПК України — це експортоорієнтований сектор, відповідно і знаходиться в лідерах по рентабельності в Україні. Експортоорієнтованість дозволяє використовувати світову ціну на продукцію АПК в якості цінового індикатора, як для зовнішньоекономічної діяльності, так і для внутрішнього ринку», — говорить Олег Устенко.