Кому вигідні електронні земельні аукціони

Кому вигідні електронні земельні аукціони

Основні бенефіціари — органи місцевого самоврядування, в той час як фермери побоюються посилення конкуренції за ділянки

Кому вигідні електронні земельні аукціони

Мінагрополітики і Мінекономіки оголосили про запуск електронних земельних торгів. Держгеокадастр, який від імені держави розпоряджається землями сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів отримав право проводити торги на зовнішніх онлайн майданчиках. Відповідні удосконалення до постанови про пілотний проект Кабінет Міністрів вніс на минулому засіданні. Першою платформою для проведення електронних земельних торгів стане ProZorroПродажі.

Як розповів на спільному брифінгу перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Максим Мартинюк, протягом найближчого часу система буде налагоджена під вимоги Земельного кодексу, який дуже чітко прописує процедуру продажу ділянок. За його словами, на етапі організації проекту виникали технічні та процедурні складності, зокрема з виконанням вимог Держслужби із захисту інформації, зважаючи на відсутність прецеденту: «Труднощі були пов’язані з тим, що це пілот, відповідно те, що ніхто раніше в цій сфері не робив. Але ми змогли об’єднати систему аукціонів і геоінформаційну базу, якою є держземкадастр, і після нетривалого часу будемо готові проводити аукціони онлайн», — сказав він.

Перехідний період, орієнтовно, повинен завершитися до 1 вересня. До того моменту відкриті раніше процедури традиційних земельних торгів повинні бути завершені.

«Наше завдання — проводити 100% аукціонів в електронному форматі. У нас не буде різночитань, при яких більш привабливі ділянки продаватимуть за старими традиціями, а «всякі різні» — на електронних торгах. Все буде уніфіковано», — сказав Мартинюк.

На сьогодні Держгеокадастр розпоряджається близько 10 млн га сільгоспземель (ця цифра зменшиться приблизно на 760 тис. га внаслідок передачі у власність об’єднаних територіальних громад).

Землі передаються в оренду на традиційних аукціонах, участь в яких вимагає виконання ряду бюрократичних формальностей і передбачає фізичну присутність претендента на торгах. Все це, однак, не завадило стати цим аукціонам феноменально успішними: за п’ять років, з 2013 року, кількість ділянок проданих таким чином зросла в 31 разів, а процентна ставка збільшилася на 10 п.п. і досягла 17,73% за підсумками минулого року, і 18,75% — за підсумками першого півріччя 2018 року. Це зумовило фактично унікальну ситуацію, коли держава проявила себе більш ефективним власником, ніж приватний сектор: якщо за підсумками 2017 року середній по Україні громадяни-власники паїв отримали 1369 грн за гектар, середня орендна плата за передані на земельних аукціонах ділянки з сільгоспземель держвласності склала 2793,2 грн/га.

В результаті переводу торгів у онлайн ініціатори розраховують збільшити кількість їх учасників за рахунок екстериторіальності. Також процес передачі землі отримає більшу, в порівнянні з нинішньою, прозорість і надійність, в той час як зараз не рідкісні випадки зриву аукціонів з боку тіньових орендарів виставлених на торги ділянок. В результаті фінальні ставки оренди (які й так високі на держземлі) мають зрости ще більше. Це гарна новина для органів місцевого самоврядування, які є основними бенефіціарами аукціонів.

«Землю в оренду продає держава, але це виключно гроші місцевих бюджетів», — нагадав Мартинюк. За підсумками минулого року надходження до місцевих бюджетів від земторгів склали 118,7 млн ​​грн. Для порівняння, в 2013 році цей показник був всього 1,4 млн грн.

Для учасників ринку все не так однозначно. Руслан Хомич, голова Асоціації фермерів та приватних землевласників Волинської обл., вважає, що на державних земельних торгах — будь-якого формату — «фермеру робити нічого» і побоюється посилення конкуренції за ділянки в регіоні з боку «сторонніх».

«Я здебільшого орендую землю у приватних осіб-пайовиків.Чи буду я брати участь в електронних торгах? Зараз не буду, я не бачу привабливих пропозицій. Напевно, електронні аукціони це більш прозоре розпорядження землями, але є одне але — я категорично проти, щоб київські фірми збирали таким чином землі по Україні», — сказав він.

Він зазначив, що ціни на приватні землі можуть бути і вище, ніж на державні, і в будь-якому випадку пайовики орієнтуються на середньозважені ціни по району і дешевше цього рівня не здадуть.

Петро Гадз, голова наглядової ради компанії «Бучачагрохлібпром», голова ФГ «Гадз» розповів iAgro, що не брав участі в земельних торгах Держгеокадастру, але планує це зробити. «Але взагалі я вважаю, що землею повинні розпоряджатися ті громади, де ця земля знаходиться. Навіть державні землі необхідно передавати в їх власність», — каже Гадз.

Поточний рівень оренди на держземлі він назвав «високим», в той час як, на його думку, для стимулювання інвестицій в галузь держава могла б розглянути варіант пільгового періоду оренди для ефективних гравців — за умови, звичайно, що вони привносять європейські технології і допомагають селам.