Чому горіховий сад може замінити українцю пенсію
Президент Української горіхової асоціації

Чому горіховий сад може замінити українцю пенсію

Чим живе ринок з фактично необмеженим попитом

Чому горіховий сад може замінити українцю пенсію

Кілька років тому горіхівництво в Україні було на слуху — скандали, викликані зловживаннями при митному оформленні експорту цього продукту, підвищили інтерес до цього бізнесу. Сьогодні про горіховий бізнес згадують не так часто, зате площі горіхових садів постійно ростуть, і в найближчі 5 років з нинішніх 8,5 тис. га можуть збільшитися втричі.

Президент Української горіхової асоціації Володимир Пахно розповів iAgro, як живе ринок українського горіха зараз і куди він рухається.

Горіховий бізнес в Україні процвітає і має дуже великі перспективи. Щоб переконатися, досить зайти на будь-який ринок і подивитися, скільки він коштує. У минулому році в Україні було зібрано близько 108 тис. тонн волоського горіха, що відповідає 3-4 місця в світі по виробництву. Попереду нас — тільки Китай і США, а потім — Іран/Україна. Попит на горіх дуже високий: китайці, попри те, що вони перші в світі по його вирощуванню, вже три рази приїжджали до нас з пропозиціями покупки великого обсягу українського продукту, КНР готова споживати неймовірну кількість горіха.

Паралельно зростає попит з боку Індії і Пакистану, де кількість населення зростає, і відповідно збільшується потреба в продуктах харчування. Тому проблем з реалізацією немає — тільки в Європі дефіцит волоського горіха оцінюється в 100 тис. тонн в рік. Навіть ось такий парадокс: хоча горіх називається «грецький», але в самій Греції його немає, і греки самі його у нас замовляють.

Про якість українського горіха свідчить такий факт: бізнесмени з США купували горіхи з Придністровської дослідної станції, щоб висаджувати їх у себе і схрещувати зі своїми сортами. Але в частині продукту, який закуповується у населення (а це 80% всього української пропозиції), то вона невисока. Згідно з програмою розвитку галузі, в Україні буде близько 24 тис. га горіхових садів. Очікується, що цей план буде виконаний років через 5, і ще через 5-7 років сади увійдуть в повне плодоношення. Ці горіхи будуть повністю заповнювати експортну нішу, а зібрані у населення будуть споживатися всередині країни.

Потрібно ще врахувати, що на сьогодні горіх у населення України не до кінця затребуваний — у нас більше турбуються про борщовий набір, але споживання горіха поступово збільшується, в першу чергу завдяки кондитерській промисловості. Затишшя в горіховому бізнесі немає. У минулому році в Україні було посаджено 1680 га горіхових садів, на цей рік плануємо близько 2 тис. га або навіть більше. А показник активності цього бізнесу — вартість саджанців: якщо 10 років тому вона була від 86 до 120 гривень, то сьогодні саджанець коштує вже 430 або навіть більше 500 гривень.

У цьому році держава виділила велику суму на компенсацію вартості саджанців — за кожен можна отримати 330 грн, потрібно тільки оформити всю документацію відповідно до закону. Горіх був, залишається і буде прибутковим бізнесом. Горіховий сад, навіть невеликий, може замінити пенсію в майбутньому. Наприклад, з 2 га горіхового саду можна отримати від 8 до 12 тис. євро прибутку в рік, а якщо це фундук — то і 16-18 тис. євро. Маючи всього 2 га горіхового саду, вже можна не турбуватися про забезпечену старість. При цьому і витрати на 1 га невеликі — 3,5 тис. доларів на волоський горіх, а якщо це фундук — то 4 тис. доларів.

Горіх дуже невибагливий. Якщо у кого на дачі росте горіхове дерево, запитайте себе: скільки разів на рік ви його поливаєте, обрізаєте, удобрюєте? Більшість відповідає: ні разу. Горіх виграє і у традиційних плодових дерев і ягід в простоті зберігання — він не вимагає ні заморозки, ні спеціальних сховищ, його можна скласти в ангар, він пролежить рік і йому нічого не буде. Горіх можна довго зберігати і продати тоді, коли ціни на нього будуть найвигіднішими. У нас навіть є програма «Посади горіхове дерево при народженні дитини». Дитина росте, і дерево росте. Дитина пішла в сад, і вже можна зібрати горіхи, продати і купити йому одяг або солодощі. Дитина підросла і пішла в школу, а горіхів можна зібрати вже більше, і купити підручники. Ще підросла, пішла в інститут, а горіхове дерево стало приносити ще більший урожай, якого вже може вистачити на оплату навчання. Горіх росте довго, і деякі дерева доживають до сотні років.

Популярність горіха в Україні весь час зростає, і на наші семінари приходять постійно по 100-150 чоловік. На 27 липня в Херсоні заплановано виставку «АГРОПОРТ Південь Херсон», в рамках якої пройде чергова конференція з горіхівництва. Там кожен охочий може отримати всі відповіді на всі питання, що його цікавлять.