Заборону закупівлі молока у населення відстрочено ще на півтора року

Заборону закупівлі молока у населення відстрочено ще на півтора року

Населення і бізнес повинні використовувати перепочинок для підвищення якості молока

Заборону закупівлі молока у населення відстрочено ще на півтора року

Заборона на закупівлю молока у населення переробними підприємствами, яка викликала жах у селян-власників корів і гнів політиків-популістів, відстрочена ще на півтора року — до 1 січня 2020 року. Так, з 1 липня поточного року почав діяти ДСТУ 3662 до: 2015 «Молоко-сировина коров’яче. Технічні умови» — документ, який встановлює стандарти для молока сортів «екстра», «вищий» і «перший». Але, водночас, до 1 січня 2020 роки для молока гатунку «другий» продовжить діяти затверджений раніше стандарт ДСТУ 3662: 97.

«Тепер буде діяти два ГОСТи: набув чинності новий стандарт по молоку сортів «екстра», «вищого» і «першого», а для другого сорту стандарти залишилися, і будуть діяти ще півтора року. Тепер молоковоз приїжджатиме на сільськогосподарське підприємство, визначати сортність молока і, в залежності від того, яке це молоко, буде оформляти його: якщо підпадає під сорт «екстра», «вищий» або «перший», то буде оформляти за новими стандартами, якщо підпадає під другий сорт — закуповувати за старими вимогами», — пояснив директор аналітичного агентства «Інфагро» Василь Вінтоняк.

За словами експерта, для більшості підприємств-виробників молока жорсткість стандартів, які закладені в новому ДСТУ, не принесе ніяких турбот — ті з них, хто інвестував у виробництво, уже давно досягли стандартів, запроваджених з 1 липня. Другий сорт молока — це молоко, яке виробляє населення, а також деякі підприємства і сільськогосподарські кооперативи. Збереження стандартів на молоко другого сорту викликано єдиною причиною — переробній промисловості не вистачає сировини, і відмова від закупівель молока другого сорту могла би обернутися катастрофою для всіх сторін. Власникам корів нікуди було б подіти молоко, а у підприємств не було б сировини. Швидше за все, це б спровокувало зовсім не підвищення якості молока, а масові фальсифікації — коли молоку другого сорту при постачаннях на підприємство приписували б перший сорт за змовою покупця і продавця.

За словами заступника голови асоціації «Укрмолпром» Зінаїди Карпенко, молока другого сорту в Україні — близько 70% від загального виробництва. І введення кінцевого терміну дії стандарту на молоко другого сорту — до 1 січня 2020 року — має підстібнути виробників молока активніше використовувати державні програми, спрямовані на будівництво тваринницьких ферм, а також на формування сімейних ферм і кооперативів, щоб збільшити виробництво якісної сировини. «Виробникам молока дана чітка установка — використовуйте гроші правильно і підвищуйте якість молока», — сказала вона.

Для виробників молока другого сорту, основний шлях підвищення його якості — автоматизація процесу доїння і використання холодильних установок. Це дозволить виключити ручне доїння корів і контакт молока з повітрям, оскільки це — основні шляхи потрапляння бактерій в молоко, що прямо впливає на його сорт. Однак навіть після закінчення 1,5 років стандарти на молоко другого сорту можуть бути збережені. Василь Вінтоняк пояснив, що зараз переробникам не вистачає 1 млн тонн якісного молока, а оскільки сільгоспвиробники збільшують виробництво молока на 3-4% в рік, то за час, що залишився, вони не зможуть замінити собою постачання від населення повністю.