Обсяг страхових відшкодувань аграріям зріс на 458%
Президент Ліги страхових організацій України, к.н. з державного управління

Обсяг страхових відшкодувань аграріям зріс на 458%

Страхування сільгоспкультур в Європі та США перевищує 60%, в Україні цей показник знаходиться на рівні  3-5%

Обсяг страхових відшкодувань аграріям зріс на 458%

Світова практика показала, що агрострахування — важливий компонент державної аграрної політики та конкурентоспроможності сільського господарства. Аграрний сектор формує 14% валового внутрішнього продукту (ВВП) України. При таких показниках ринкові можливості аграрного страхування є значними. Однак, сучасний стан розвитку страхування сільськогосподарської продукції в нашій країні не відповідає своєму основному завданню — управляти ризиками в аграрному секторі для забезпечення стабільності сільськогосподарського виробництва та сталого розвитку аграрного сектору економіки.

Згідно з даними Міжнародної фінансової корпорації обсяг застрахованих площ в Україні майже не змінюється з 2014 року, і становить 2,3% (657 тис. га) від загальної посівної площі країни.

За інформацією Нацкомфінпослуг, ринок агрострахування у 2017 році продемонстрував позитивну динаміку розвитку. Зокрема, протягом 2017 було укладено 15984 договорів страхування сільськогосподарської продукції, що на 48,6% або на 5230 більше ніж у 2016 році. При цьому страховики отримали від агровиробників страхових платежів у розмірі 271,2 млн грн, що на 21,4% або на 47,8 млн грн більше ніж у 2016 році. Загальний розмір відповідальності страховиків за договорами страхування сільськогосподарської продукції на кінець 2017 року становив 7,7 млрд грн, що на 9,1% більше ніж на кінець 2016 року. Протягом 2017 року страховиками було врегульовано 269 страхових випадків, за якими загальний розмір страхових відшкодувань становив 95,4 млн грн, що на 457,9% або на 78,3 млн грн більше ніж у 2016 році.

Зазначу, що 94,3% страхових відшкодувань або 90 млн грн було здійснено за рахунок міжнародних перестраховиків.

За оцінкою Swiss Re за останні 25 років у світі спостерігається стійке зростання страхових платежів із сільськогосподарського страхування. Страхування сільськогосподарських культур в Канаді, США, Європі перевищує 60%, в Україні ця цифра складає 3-5%. Сьогодні близько 20 страховиків активно працюють в сегменті страхування сільськогосподарських культур, та лише тільки декілька з них стабільно укладають договори страхування в усіх областях країни.

Міжнародний досвід свідчить, що саме програми здешевлення вартості страхування сільськогосподарської продукції за рахунок державних коштів дали потужний поштовх до розвитку галузі. У країнах із розвинутою системою страхування сільськогосподарської продукції державою компенсується від 30% до 65% суми платежу. Програма здешевлення вартості страхування сільськогосподарської продукції в 2005-2008 років активізувала розвиток агрострахування та стрімке зростання цього ринку у 12 разів. Укладання договорів страхування також покращило доступ сільгоспвиробників до кредитних ресурсів.

Враховуючи те, що на сьогодні аграрний сектор є ключовим сектором економіки України, а також має великий потенціал з огляду географічного та кліматичного розташування на карті світу, Ліга страхових організацій України вважає за необхідне:

  1. Впровадження ефективної моделі агрострахування.
  2. Запровадження регулярного фінансування державою програм субсидованого агрострахування в Україні.
  3. Залучення усіх можливих форм популяризації важливості розвитку аграрного сектору економіки та агростахування.

Лише в рамках тісної співпраці всіх зацікавлених сторін: держави, страховиків, фермерів та експертів, ми зможемо вплинути на ситуацію, що склалась та сприяти тому, щоб українські фермери свідомо та добровільно використовували такий інструмент управління своїми ризиками як агрострахування. На жаль, зараз агрострахування здебільшого стимулюється  як вимога для видачі кредиту чи форвардних закупівель, які, як і в попередні роки, займають левову частку обсягу зібраних премій.