Шлях до Піднебесної: Китай дозволив 24 українським виробникам постачати шрот

Шлях до Піднебесної: Китай дозволив 24 українським виробникам постачати шрот

Українським виробникам належить близько 60% світової торгівлі шротом

Шлях до Піднебесної: Китай дозволив 24 українським виробникам постачати шрот

Генеральна адміністрація з митних питань Китаю (GACC) схвалила перелік з 24 українських підприємств, яким дозволено постачати соняшниковий шрот у Піднебесну, повідомила Державна служба України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів (Держпродспоживслужба).

На початку червня в Китаї побував голова Держпродспоживслужби Володимир Лапа, і обговорював з керівництвом GACC питання взаємної торгівлі сільгосптоварами. Серед іншого, китайська сторона проявила інтерес до постачань українського шроту.

Керівник Асоціації «Укроліяпром» Степан Капшук в інтерв’ю iAgro заявив, що це рішення китайської влади — велика перемога для українських держорганів, оскільки виробники пробивали дорогу на ринок Китаю протягом 4 років. «Ця заслуга, в першу чергу, Міністерства агрополітики і Держпродспоживслужби. Це великий позитив для наших виробників на початку нового сезону, а розширення ринків — це завжди добре. Це великий подарунок, який дозволить галузі розвиватися», — сказав він.

Капшук уточнив, що українським виробникам належить близько 60% світової торгівлі шротом: в країні виробляється в рік близько 6 млн тонн шроту і 5 з них відправляється на експорт. При цьому 40-50% експорту припадає на Європу, найбільші покупці — Польща, Франція, Білорусь і Туреччина. Китайський ринок є надперспективним, і українські виробники в 2017-2018 маркетинговому році можуть поставити туди близько 250 тис. тонн шроту.

За даними Державної служби статистки, в січні-квітні 2018 року постачання шроту соняшникового в Китай склали 112 тис. тонн на суму 20 млн доларів. У Китай шрот поставляли в цьому році всього лише 4 компанії, в тому числі «Дельта Вілмар», Кернел та Мелітопольський МЕЗ.

Капшук відзначив, що зазначені в переліку 24 заводи можуть виробляти 2,5-3 млн тонн шроту в рік, і він вважає, що список постачальників в Китай може бути розширено. «Я думаю, що цей список не закритий — у нас сьогодні близько 80 заводів переробляють насіння соняшнику і, можливо, кожні півроку цей список буде оновлюватися», — сказав він.

Постачання шроту в Китай в більш-менш серйозному обсязі були відкриті лише в січні цього року — за весь 2017 рік українські компанії поставили в Китай всього лише 4,2 тис. тонн шроту соняшнику на 655 тис. доларів, тоді як загальний експорт українського шроту склав 4,8 млн тонн на суму 787 млн ​​доларів.

Однак, відкриття китайського ринку підштовхнуло ціни на український шрот вгору. Як розповіла iAgro аналітик компанії «Фенікс-Агро» Валерія Шаймухамєтова в лютому цього року ціна на шрот в Україні різко зросла на чутках про те, що «весь шрот поїде в Китай». «Ціна на шрот соняшниковий на FOB в січні була 180 доларів/тонна, а на початок квітня ми прийшли до позначки 250 доларів/тонна виключно на цих чутках», — сказала вона.

Проте Шаймухамєтова вважає, в цьому році не варто очікувати дуже значних обсягів постачань українського шроту в Китай. «Китайський ринок — він не такий простий, і туди не так просто зайти. І ціна на ньому на наш шрот періодично падає», — сказала вона, і додала, що українські виробники все ж будуть дуже зацікавлені в китайському ринку.

Як повідомляв iAgro, обсяг світового імпорту соняшникового шроту в 2017/18 МР досяг порядку 7-7,1 млн тонн. Його ключовими покупцями в поточному сезоні є ЄС (53% загального обсягу), Туреччина (13%), Білорусь (9%), Марокко (5%), Ізраїль (4%), Індія (4%) інші. «Що стосується України, то вона залишається одним з найбільших постачальників соняшникового шроту на світові ринки. Так, в 2017/18 МР (вересень-травень) на експорт було поставлено близько 3,6 млн тонн даної продукції», — зауважила представник компанії Atria Brokers Оксана Старина.