Генеральна адміністрація з митних питань Китаю (GACC) схвалила перелік з 24 українських підприємств, яким дозволено постачати соняшниковий шрот у Піднебесну, повідомила Державна служба України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів (Держпродспоживслужба).
На початку червня в Китаї побував голова Держпродспоживслужби Володимир Лапа, і обговорював з керівництвом GACC питання взаємної торгівлі сільгосптоварами. Серед іншого, китайська сторона проявила інтерес до постачань українського шроту.
Керівник Асоціації «Укроліяпром» Степан Капшук в інтерв’ю iAgro заявив, що це рішення китайської влади — велика перемога для українських держорганів, оскільки виробники пробивали дорогу на ринок Китаю протягом 4 років. «Ця заслуга, в першу чергу, Міністерства агрополітики і Держпродспоживслужби. Це великий позитив для наших виробників на початку нового сезону, а розширення ринків — це завжди добре. Це великий подарунок, який дозволить галузі розвиватися», — сказав він.
Капшук уточнив, що українським виробникам належить близько 60% світової торгівлі шротом: в країні виробляється в рік близько 6 млн тонн шроту і 5 з них відправляється на експорт. При цьому 40-50% експорту припадає на Європу, найбільші покупці — Польща, Франція, Білорусь і Туреччина. Китайський ринок є надперспективним, і українські виробники в 2017-2018 маркетинговому році можуть поставити туди близько 250 тис. тонн шроту.
За даними Державної служби статистки, в січні-квітні 2018 року постачання шроту соняшникового в Китай склали 112 тис. тонн на суму 20 млн доларів. У Китай шрот поставляли в цьому році всього лише 4 компанії, в тому числі «Дельта Вілмар», Кернел та Мелітопольський МЕЗ.
Капшук відзначив, що зазначені в переліку 24 заводи можуть виробляти 2,5-3 млн тонн шроту в рік, і він вважає, що список постачальників в Китай може бути розширено. «Я думаю, що цей список не закритий — у нас сьогодні близько 80 заводів переробляють насіння соняшнику і, можливо, кожні півроку цей список буде оновлюватися», — сказав він.
Постачання шроту в Китай в більш-менш серйозному обсязі були відкриті лише в січні цього року — за весь 2017 рік українські компанії поставили в Китай всього лише 4,2 тис. тонн шроту соняшнику на 655 тис. доларів, тоді як загальний експорт українського шроту склав 4,8 млн тонн на суму 787 млн доларів.
Однак, відкриття китайського ринку підштовхнуло ціни на український шрот вгору. Як розповіла iAgro аналітик компанії «Фенікс-Агро» Валерія Шаймухамєтова в лютому цього року ціна на шрот в Україні різко зросла на чутках про те, що «весь шрот поїде в Китай». «Ціна на шрот соняшниковий на FOB в січні була 180 доларів/тонна, а на початок квітня ми прийшли до позначки 250 доларів/тонна виключно на цих чутках», — сказала вона.
Проте Шаймухамєтова вважає, в цьому році не варто очікувати дуже значних обсягів постачань українського шроту в Китай. «Китайський ринок — він не такий простий, і туди не так просто зайти. І ціна на ньому на наш шрот періодично падає», — сказала вона, і додала, що українські виробники все ж будуть дуже зацікавлені в китайському ринку.
Як повідомляв iAgro, обсяг світового імпорту соняшникового шроту в 2017/18 МР досяг порядку 7-7,1 млн тонн. Його ключовими покупцями в поточному сезоні є ЄС (53% загального обсягу), Туреччина (13%), Білорусь (9%), Марокко (5%), Ізраїль (4%), Індія (4%) інші. «Що стосується України, то вона залишається одним з найбільших постачальників соняшникового шроту на світові ринки. Так, в 2017/18 МР (вересень-травень) на експорт було поставлено близько 3,6 млн тонн даної продукції», — зауважила представник компанії Atria Brokers Оксана Старина.