Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) підготували спільний Сільськогосподарський прогноз на 2018-2027 роки. У ньому представлений огляд світового аграрного ринку, окремий розділ присвячений сільськогосподарським ринкам Близького Сходу та Північної Африки. Прогноз на найближче десятиліття стосується виробництва, імпорту, експорту та споживання агропродукції за окремими країнами.
Україну експерти ОЕСР-ФАО розглядають в контексті наявності у неї великого експортного потенціалу в аграрній сфері і виділяють її окремим рядком в регіональних прогнозах по Європі, поряд з ЄС і РФ.
Згідно з результатами дослідження, у 2027 році реальний ВВП України складе 4%, а інфляція — 5%. Середній курс долара в країні до цього часу очікується на рівні 35,32 грн/долар. При цьому середня ціна нафти на світовому ринку буде перебувати на позначці 76,1 дол./барель. Демографічна ситуація в Україні в цей період буде розвиватися під знаком «мінус»: дослідники ОЕСР-ФАО пророкують щорічне скорочення населення країни з 2018 по 2024 рік на 0,5%, а з 2025 по 2027 рік — на 0,6% (за оцінками ООН, населення України до 2027 року буде нараховувати 41,965 млн осіб. — ред.).
В контексті харчової промисловості найбільш позитивну динаміку до 2027 року прогнозисти ОЕСР-ФАО обіцяють за обсягами виробництва в Україні рослинної олії (+ 53%), баранини (+ 27%) і сої (+ 25%). У той же час експерти очікують до 2027 року просідання українських ринків сухого молока (-42,9%), риби і морепродуктів (-24%), а також стагнацію у сироварів (+ 3,1%).
Джерело: Сільськогосподарський прогноз ОЕСР-ФАО на 2018-2027 роки, розрахунки автора
Що стосується перспектив розвитку зовнішньоекономічного потенціалу України, то до 2027 року в лідерах по експорту виявляться виробники масла, рису (збільшення обсягів на 100%) і цукру (+ 60%) , а перші позиції по імпорту займуть сири (зростання обсягів постачань у три рази), яловичина і телятина (+ 50%).
В середньому значенні за період 2015-2017 років, дані за 2017 — експертна оцінка ОЕСР-ФАО
Джерело: Сільськогосподарський прогноз ОЕСР-ФАО на 2018-2027 роки
Олег Пендзин, виконавчий директор Економічного дискусійного клубу, не розцінює дослідження ОЕСР-ФАО як безумовний орієнтир. «З моєї точки зору, найбільш об’єктивним індикатором майбутнього стану ринків можуть бути показники ф’ючерсів на світових біржах. За ним можна визначитися щодо існуючої тенденції. І максимальний термін, який на сьогодні можна побачити по ф’ючерсах, це дев’ять місяців», — підкреслив він в коментарі iAgro, додавши, що все інше — здебільшого творчі допущення авторів, в яких присутній певний елемент фантастики.
Як приклад розбіжності економічних прогнозів з реальністю Олег Пензин привів бюджетний процес в Україні. Він нагадав, що в кінці 2017 року Міністерство фінансів разом з Нацбанком України передбачив курс національної валюти на рівні 29,3 грн/долар, який і заклав до Державного бюджету на 2018 рік. «Україна прожила півроку, і курс у нас зараз 26,2 грн/долар. При цьому потрібно розуміти, що закладений курс привів до ще однієї цікавої речі. Під нього були розраховані інші показники, в тому числі надходження від ПДВ з імпорту, а це одне з основних джерел [наповнення] держбюджету», — говорить він. В результаті до другого півріччя спостерігається нестача 23 млрд грн надходжень до бюджету.
«Що можна очікувати від планування на більш тривалий період часу, особливо з урахуванням майбутніх в 2019 році серйозних політичних змін? Тому на сьогоднішній момент я б не взявся прогнозувати курс національної грошової одиниці на перспективу, в першу чергу, тому що він залежить не тільки від бажання керівників нашої країни, а й ще від реальної кон’юнктури ринків тієї продукції, яку експортує Україна», — резюмував Олег Пендзин.