Опубліковані нові дані індексу продовольчих цін від Продовольчої і сільськогосподарської організації Об’єднаних Націй.
Індекс продовольчих цін ФАО демонструє щомісячні зміни до міжнародних цін на кошик продовольчих сировинних товарів. Він розраховується на основі середніх значень індексів цін на п’ять товарних груп, зважених з урахуванням середнього показника частки кожної групи в експорті у 2002-2004 роках.
Виходячи з даних на 5 липня, ФАО продемонстрували наступні результати:
- Середнє значення Індексу продовольчих цін склало в червні 2018 року 173,7 пункти, що на 2,4 пункти (1,3 відсотка) нижче його травневого значення, але є найзначнішим місячним приростом з початку цього року. Останнім часом на більшості ринків відзначається деяке зниження котирувань, головним чином у зв’язку з ростом напруженості в міжнародних торговельних відносинах.
- Середнє значення Індексу цін на зернові ФАО склало в червні 166,2 пункти, що на 6,4 пункти (3,7 відсотка) нижче в порівнянні з травневим показником, але на 8 відсотків вище в порівнянні з рівнем відповідного періоду минулого року. Це червневе падіння зумовлено відносно різким зниженням котирувань кукурудзи і пшениці, в той час як ціни на рис виросли. У червні, попри загальне погіршення видів на врожай, ціни на пшеницю і кукурудзу впали, причому подібні тенденції спостерігаються по більшості товарів ув зв’язку з ростом напруженості в торговельних відносинах. Попри зниження цін на індійські сорти рису, світові ціни на рис виросли, оскільки дефіцит пропозиції спровокував зростання котирувань рису японських і ароматних сортів.
- Середнє значення Індексу цін на рослинні олії ФАО в червні склало 146,1 пункти, що на 4,5 пункти (3 відсотки) нижче травневого показника: зниження значення даного Індексу триває п’ятий місяць поспіль, і він досяг мінімального рівня за останні 29 місяців. Це падіння обумовлене зниженням котирувань пальмової, соєвої та соняшникової олій. Триваюче зниження цін на пальмову олію стало наслідком млявого світового попиту, а також непрямого впливу слабкого попиту на товари соєвого комплексу, спровокованого підвищенням напруженості в торговельних відносинах останнім часом. У тому, що стосується сої, подальше збільшення складських запасів в ряді країн також сприяло зниженню цін, а котирування соняшникової олії впали в зв’язку з більшими, ніж очікувалося, обсягами виробництва, особливо в ЄС і Україні.
- Середнє значення Індексу цін на молочну продукцію ФАО склало в червні 213,2 пункту, що на 2 пункти (0,9%) нижче травневого показника, але на 2 відсотки вище в порівнянні з рівнем відповідного періоду минулого року. Це зниження в червні обумовлено падінням котирувань цін на сир на величину, що перевищує приріст цін на знежирене сухе молоко, в той час як ціни на незбиране сухе молоко залишаються незмінними. Зростання обсягів експортної пропозиції у Сполучених Штатах Америки і ЄС спровокувало падіння котирувань цін на сир, а стійкий імпортний попит сприяв збереженню колишнього рівня цін на знежирене сухе молоко. Котирування масла і цільного сухого молока зросли в Європі, але дещо впали в країнах Океанії.
- Середнє значення Індексу цін на м’ясо ФАО склало в червні 169,8 пункту, що трохи (на 0,3 відсотка) вище травневого показника, але на 3,3 відсотка нижче в порівнянні з рівнем червня 2017 року. Цей незначний приріст у порівнянні з минулим місяцем був обумовлений головним чином раптовим зростанням котирувань баранини, а також незначним збільшенням цін на свинину, в той час як котирування яловичини і м’яса птиці дещо знизилися. Стабільно високий імпортний попит на тлі слабкої пропозиції в країнах Океанії викликав зростання цін на баранину, а високий внутрішній попит (особливо в Європі) зумовив зростання цін на свинину. Великі обсяги експортної пропозиції з боку Австралії стали одним з факторів зниження цін на яловичину, а значні обсяги експорту (особливо з Бразилії) на тлі слабкого імпортного попиту сприяли зниженню цін на м’ясо птиці.
- Середнє значення Індексу цін на цукор ФАО склало в червні 177,4 пункти, що на 2,1 пункти (1,2 відсотка) вище його травневого значення і є його першим приростом після безперервного періоду у шість місяців падіння. Зростання світових цін на цукор був обумовлене головним чином стурбованістю у зв’язку з видами на врожай в найбільшій країні-виробнику і експортері цукру в світі — Бразилії, оскільки посушлива погода, як і раніше справляє негативний вплив на врожай цукрової тростини. Зростанню світових цін на цукор також сприяла інформація, яка вказує на зростання обсягів використання цукрової тростини для виробництва паливного етанолу в Бразилії.