Зі східного флангу: японська Sumitomo побореться з китайськими та європейськими постачальниками ЗЗР

Зі східного флангу: японська Sumitomo побореться з китайськими та європейськими постачальниками ЗЗР

Компанія придбала контроль над «Спектр-Агро» — українським дистриб’ютором засобів захисту рослин

Зі східного флангу: японська Sumitomo побореться з китайськими та європейськими постачальниками ЗЗР

Японська Sumitomo Corporation придбала 51% української компанії «Спектр-Агро», яка займається дистрибуцією засобів захисту рослин, добрив, мікродобрив, насіння і сільгосптехніки. Про це «Спектр-Агро» повідомила на своїй сторінці в Facebook.

ТОВ «Спектр-Агро» було засновано в 2009 році, засновники — Володимир Лобач, Віра Скарлат і Марія Лавренюк, які, згідно з даними Єдиного реєстру юридичних осіб, є і бенефіціарами компанії. На сьогодні «Спектр-Агро» має 19 представництв у більшості областей України, серед її клієнтів — 3,5 тис. агровиробників.

«За деякими видами мікродобрив вони — вагома компанія. А в цілому ця компанія — міцний середнячок», — так оцінив її місце на ринку директор «Інфоіндустрія» Дмитро Гордійчук. Найсвіжіші фінансові показники діяльності «Спектр-Агро», які є у відкритому доступі, — п’ятирічної давності. За даними Forbes, виторг компанії за 2013 рік склав 791 млн гривень, а вже за 1 півріччя 2014 року — 794 млн гривень, прибуток за 1 півріччя 2014-го — 61,7 млн ​​гривень. Сума продажу 51% «Спектр-Агро» не оголошується, і керівництво компанії було недоступно для коментарів.

За словами Дмитра Гордійчука, при оцінці вартості компаній зазвичай береться вартість її активів і враховується оборотність коштів, але останнім часом у «Спектр-Агро» з оборотністю було «не дуже» — багато грошей вклали в техніку. «Це точно — не сотні мільйонів доларів», — оцінив він вартість угоди.

Водночас, з огляду на те, що за 2017 фінансовий рік прибуток Sumitomo склав 7,5 млрд доларів, сума угоди в будь-якому випадку була для неї не критична. На думку Гордійчука, цю покупку можна розцінювати як експорт японського капіталу, чим також займаються і китайські компанії.

«Японці намагаються купувати активи в сільському господарстві, для цього є спеціальні хедж-фонди, і робиться це через японські компанії, зокрема, через Sumitomo», — сказав Гордійчук.

У спільному повідомленні «Спектр-Агро» і Sumitomo зазначено, що ще 30 років тому японська корпорація почала розвивати агро-науковий напрям, учасники якого на сьогодні є провідними експортерами засобів захисту рослин, вироблених японськими підприємствами. Sumitomo активно займається розширенням мережі постачань по всьому світу, розвиваючи оптові та роздрібні канали збуту, і на сьогодні цим видом діяльності представлена ​​в 30 країнах. У 2011 році Sumitomo придбала компанію Alcedo S.R.L — найбільшого продавця сільськогосподарської продукції в Румунії, а в 2015 році — компанію Agro Amazonia, найбільшого торговця, який працює з фермерами у штаті Мату-Гросс в Бразилії.

«Придбання компанії «Спектр-Агро» є продовженням розвитку бізнесу Sumitomo в торгівлі сільськогосподарськими ресурсами», — йдеться у спільному повідомленні компаній.

За словами представника однієї з компаній-дистриб’юторів добрив, який попросив не називати його імені, Sumitomo зацікавлена ​​в першу чергу у просуванні на українському ринку ЗЗР японського виробництва, які на сьогодні дуже мало представлені. «У нас, здебільшого, представлена ​​європейська продукція, якщо ми говоримо про оригінальні продукти, і по дженерикам, включаючи всю лінійку, основні речовини імпортуються з Китаю», — сказав він.

Представник компанії вважає, що Україна для Sumitomo представляє колосальний інтерес: наш ринок зростає і буде зростати далі високими темпами. «Навіть якщо вони будуть постачати не готові гербіциди і пестициди, а діючі речовини і тут продавати, то вже будуть в величезні прибутки. Тому що у гірші періоди там підйом становить 60%, а в кращі — 300%», — зазначив він. І додав, що український ринок ЗЗР — дуже розрізнений і висококонкурентний, і конкуренція на ньому тільки посилиться.

На думку Гордійчука, інтерес Sumitomo може складатися і в тому, щоб отримати в Україні активи, що працюють у схемах, коли компанії за постачання агровиробникам ресурсів отримують готовий продукт — частину врожаю. Цю схему, зокрема, як писав iAgro, використовує компанія «Галнафтогаз». На думку Гордійчука, коли в Україні відкриється ринок землі, виникне бум на покупку компаній, вбудованих в ці схеми. У Sumitomo Corporation вже є в Україні один актив з продажу ЗЗР — в 1999 році вона заснувала ТОВ «Самміт-Агро Юкрейн», яка входить в групу компаній Sumi Agro Europe, і основний напрямок її діяльності — оптова торгівля ЗЗР.

«Самміт-Агро Юкрейн» є офіційним імпортером і представником в Україні японських компаній-виробників ЗЗР: Nippon Soda, Nissan Chemical Industries, Mitsui Chemicals, KUMIAY, Nihon Nohyaku, Ishihara Sangyo Kaisha, а також польських Sentoza і Agropak, британських Rotam Agrochemical і InterAgro, а також італійської Oxon Group.

«Самміт-Агро Юкрейн» повідомила, що покупка Sumitomo Corporation 51% «Спектр-Агро» не вплине на її діяльність.