На порт «Чорноморськ» претендує офшорна фірма

На порт «Чорноморськ» претендує офшорна фірма

Скандал з передачею в оренду державного порту «Чорноморськ» китайському контейнерному оператору Hutchison Ports переріс в нову площину.

На порт «Чорноморськ» претендує офшорна фірма

Про це пише UBR.

За даними Фонду держмайна України, Мінінфраструктури планує підписати договір не з материнською компанією, а з фірмою Hutchison Ports Development Limited, яка зареєстрована в офшорі — на Британських Віргінських островах. Це доводить виписка з реєстру БВО. У разі передачі порту за такою схемою, держава може втратити контроль над підприємством.

«Контролю не буде взагалі! Все, що за кордоном, ми його не контролюємо. І ніяких доходів до бюджету. Якщо державний службовець щось робить через офшор, то значить він, будучи державним службовцем, обманює український народ, обманює український бюджет, український Мінфін і український уряд. Якщо це уряд робить — то він обманює сам себе», — пояснив колишній заступник голови Національного банку України Ярослав Солтіс.

Експерт вважає, що в разі підписання договору з офшорною структурою, навіть юридично обумовлені гарантії нічого не коштуватимуть. «Що може гарантувати офшор? Він ніхто і звати його ніяк. На те він і офшор, щоб ні за що не відповідати. Гарантії може давати велика компанія — Сіменс, Мерседес, Вольво тощо. Дочірня структура — це окрема юрособа, що спеціально призначена для того, щоб оптимізувати витрати. Що таке оптимізувати? Не платити податки», — підкреслив Солтіс.

Голова Комітету економістів України Андрій Новак вважає, що офшорна компанія не буде нести ніякої соціальної відповідальності, тому що вони ненадійні і недовговічні. Тому це — високий ризик, у тому числі для працівників.

Подібну угоду Новак назвав чорною плямою на іміджі України і припустив, що офшорна компанія належить якомусь українському чиновнику. Експерт не бачить причин, чому б Україні не підписати договір безпосередньо з материнською компанією і не вдаватися до офшорних схем. Якщо ж договір все-таки буде підписаний з компанією, зареєстрованою на БВО, це буде означати, що в Україні з’явиться чергова схема з виведення капіталу з країни. «Для того ці компанії і створюються» — підсумував Новак.

Єдиним методом боротьби з подібною схемою експерт бачить публічність, якої все ще побоюються українські чиновники і політики.