«Вето президента на закон про ліс закріплює за Україною статус сировинної колонії»
Голова Комітету ВР з питань промислової політики та підприємництва

«Вето президента на закон про ліс закріплює за Україною статус сировинної колонії»

Що вкладала Радикальна партія в закон про боротьбу з контрабандою лісу і як збирається долати президентське вето

«Вето президента на закон про ліс закріплює за Україною статус сировинної колонії»

Проблема контрабанди лісу з України, давно відома, але спущена на гальмах, раптово вийшла на перший план. Спусковим гачком стало дослідження британської неурядової організації Earthsight, в якій були проаналізовані масштаби незаконних рубок українських лісів і названі основні споживачі «чорної деревини» — провідні європейські компанії, в тому числі — гігант IKEA. Під враженням від озвучених даних Кабінет міністрів поставив жорсткі завдання силовикам, ініціювавши масштабні перевірки лісгоспів.

У свою чергу, заступник голови Державного лісового агентства України Володимир Бондар заявив, що розслідування Earthsight є маніпулятивним і інспірованим, щоб завдати шкоди економіці України, і поскаржився на те, що український уряд ухвалив його на віру, чим мимоволі підіграв замовникам.

Але найбільш драматичні події розгорнулися в парламенті, де був прийнятий законопроект №5495 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження українських лісів та запобігання неналежному переміщенню необроблених лісоматеріалів», ініціаторами якого виступили нардепи від Радикальної партії Олега Ляшка. Кілька днів тому Петро Порошенко наклав вето на цей проект закону.

Віктор Галасюк, заступник лідера Радикальної партії з економічної політики, голова Комітету ВР з питань промислової політики та підприємництва, розповів iAgro про те, чим керувалися його однопартійці, вносячи законопроект, і як вони збираються долати вето президента України.

Ефект від введеного Україною в листопаді 2015 році мораторію на експорт необробленої деревини вражає: в країні вдвічі зросли інвестиції в деревообробну галузь, а це мільярди гривень. Створені нові підприємства і робочі місця в лісовій галузі. Зібрано до держбюджету майже 0,5 млрд гривень додаткових податків. Разом з тим дія цього мораторію системно послаблюється масштабною контрабандою лісу-кругляка. І ми з Олегом Ляшко і колегами з Радикальної партії це неодноразово підкреслювали в офіційних депутатських зверненнях до влади.

Результати недавнього дослідження британської неурядової організації Earthsight, які показали масштаб проблеми з вирубкою лісу в Україні та експорту його в Європу, тільки підтвердили актуальність наших аргументів. Звіт Earthsight став останньою краплею — всі зрозуміли, що не можна сидіти, склавши руки, потрібно боротися з цим явищем.

На засіданні уряду 18 липня прем’єр-міністр України використовував багато цитат із звернень Радикальної партії, підготовлених нами з питань лісу. Саме ми пропонували ввести повну перевірку вагонів з дровами, ще до вступу в дію заборони на експорт лісу, а також обмінюватися інформацією з Євросоюзом при проведенні спільного розслідування по контрабанді деревини. Плюс уряд підтримав наш закон про криміналізацію контрабанди лісу-кругляка. Все це радує.

Засмучує те, що кілька років перед цим влада займалася боротьбою з мораторієм і залученням іноземних кредитів замість того, щоб перекривати контрабанду лісу. Частину назрілих проблем вирішував законопроект №5495 Радикальної партії, який величезними зусиллями було проведено через Верховну раду. По суті, вето президента на ініційований Радикальною партією мораторій на експорт дров — це підніжка в боротьбі з контрабандою лісу. А ще — «віддані» за кордон робочі місця і ляпас українським виробникам і легальним підприємцям, яким не вистачає деревини всередині України. На жаль, це також сигнал іншим країнам, що ми все ще сировинна колонія, яка залежить від іноземних кредитів.

Суть закону, який заветований президентом, полягала в запровадженні жорсткої кримінальної відповідальності за незаконне вивезення лісу-кругляка. Це не просто формальні штрафи або конфіскація товару, а в’язниця до 10-12 років за експорт з України необробленої деревини всупереч мораторію.

Друга критично важлива норма цього закону — заборона експорту дров. Ця поправка була підготовлена ​​мною, її підтримав парламент України і якраз її в своєму вето президент пропонує виключити. Про що йде мова? В результаті аналізу даних української митниці і даних Єврокомісії ми побачили, що основним каналом контрабанди лісу-кругляка з України є маскування деревини під дрова. Якщо подивитися статистику митниці 2017 року, то можна побачити, що з України ліс-кругляк практично не їде, бо це заборонено. Але в Європу, за даними Єврокомісії, за минулий рік з України завезено майже 500 тис. тонн кругляка. Саме це і є чіткий індикатор обсягів контрабанди. Тому закон є наріжним каменем реальної боротьби з контрабандою деревини, але саме в тій редакції, в якій він нами був розроблений і прийнятий парламентом.

Є ще два моменти, на які необхідно звернути увагу. По-перше, накладене президентом вето не відповідає національним інтересам України. А по-друге — воно базується на юридично хибних підставах. Мотивація вето полягає в застереженні по частині дотримання Угоди про асоціацію України з ЄС і правил СОТ. Але ми неодноразово підкреслювали і офіційно направляли листи в Кабінет міністрів про те, що і мораторій на експорт лісу-кругляка, який сьогодні діє, і заборона експорту дров, який ми пропонували і провели в парламенті, підпадають під дозволені виключення в угодах України про асоціацію з ЄС і з СОТ. Таким чином, вони абсолютно легітимні і відповідають міжнародним зобов’язанням України.

Коли мова йде про захист національних інтересів, в тому числі про вичерпні природні ресурси, за якими існує критична ситуація всередині країни, і про питання національної безпеки, країна має право вводити торгові обмеження.

Експерти Радикальної партії підрахували, що за 2017 рік з України незаконно вивезено близько 14 тис. вагонів лісу-кругляка. Це не голка в стозі сіна. Що стосується процедури подолання вето президента, то регламент Верховної Ради України чітко передбачає рішення комітету і винесення його в зал для голосування. Ми будемо переконувати наших колег-депутатів продовжувати боротьбу за цей закон і реалізовувати інші ініціативи, спрямовані на те, щоб Україна не була сировинною колонією, яка за безцінь постачає успішним сусідам сировину, робочу силу і фінансові ресурси. Країна повинна сама виробляти готову продукцію, і у нас для цього є все: природні ресурси, талановиті люди і ринки збуту.

Треба припиняти політику сировинного і боргового дрейфу і використовувати існуючий ресурсний потенціал для того, щоб проводити розумну економічну, екологічну та соціальну політику. Ми будемо проводити консультації, рахувати голоси і взаємодіяти з іншими депутатами, щоб закон вступив в дію і заробив.

Навіть в гіршому випадку, при врахуванні пропозицій президента, висловлених ним у вето, цей закон буде функціональним і ефективним. Але, безумовно, він був би куди могутніше без президентських коригувань.