Точне землеробство: для чого воно потрібне і з чого почати
консультант компанії SmartFarming

Точне землеробство: для чого воно потрібне і з чого почати

І навіщо спочатку обмірювати поля, а лише потім запускати дрони

Точне землеробство: для чого воно потрібне і з чого почати

Український агросектор стає дедалі привабливішим для капітальних інвестицій. За статистикою проекту UNIDO, протягом 2017 року в агрохарчову промисловість країни було вкладено коштів навіть більше, ніж у металургію: 18,9 млрд гривень проти 17,8 млрд гривень. За сучасних умов інвестпривабливість будь-якої галузі прямо пов’язана з готовністю до застосування новітніх технологій. І сільське господарство – не виняток:  технологічний прогрес дозволяє вдосконалювати навіть традиційні, усталені десятиліттями виробничі процеси. Консультант компанії SmartFarming Вадим Остапенко розповів iAgro, як технологія точного землеробства може стати в пригоді аграріям, і чому в її розповсюдженні велика роль відведена сільському «сарафанному радіо».

Точне землеробство – це технологія, яка дозволяє підвищити ефективність агровиробництва. Суть її начебто, проста – виконувати всі технологічні операції в оптимальні терміни, використовувати правильні агрегати, обробіток полів проводити у відповідності до технологій. Але насправді поле діяльності в Україні для впровадження точних технологій – дуже велике, оскільки вдосконалюватись українським аграріям ще є куди.

Впровадження точного землеробства починається зі збирання даних, які аналізуються, а потім ведеться пошук проблемних зон і їх усунення. Одним реченням це пояснити важко, тому що це – цілий комплекс заходів, які дозволяють отримати правильну, не обов’язково високу, але економічно обґрунтовану врожайність.

Перш ніж впроваджувати проект точного землеробства, треба визначити, на яких полях це доцільно проводити. Якщо фермер обробляє орендовану землю, треба розуміти, які терміни оренди, і чи буде він обробляти ці землі у найближчі років п’ять. Якщо «так», тоді є сенс працювати з полем, оскільки витрачені кошти можна буде повернути за цей період.

Другий етап точного землеробства – аудит техніки. Треба розуміти, що це за техніка, в якому вона стані, які агрегати треба доукомплектувати, і оцінити вартість такої модернізації.

Третій етап – люди. Чи будуть вони готові виконувати поставленні перед ними завдання? Чи можна, як то кажуть, на них покластися.

Впровадження точного землеробства починається з економного руху техніки і правильного використання сільськогосподарських агрегатів. Це стосується і оранки, без пропусків і повторних проходів, коли правильне її виконання дає суттєву економію палива. Це і сівба, де техніка має бути налаштована таким чином, щоб не було незасіяних ділянок поля, або ділянок, де насіння посіяне двічі. Адже в обох випадках це – втрати  врожаю. Навіть там, де засіяно двічі, врожай буде на 30% меншим.

Впровадження точного землеробства передбачає вивчення конкретного поля і розбивку його на ділянки в залежності від, наприклад, кислотності ґрунтів, оскільки від цього залежить, як добре будуть засвоюватись добрива. Поле може розбиватися на ділянки і в залежності від рельєфу або структури ґрунту.

Інструментом, що дозволить перевірити результати впровадження точного землеробства, є картування врожайності поля, коли на комбайні встановлюється система, що збирає дані по врожайності на окремих ділянках. Ось тоді можна побачити результати і на базі карти в подальшому коригувати польові роботи.

За один сезон запровадити систему точного землеробства важко. Зазвичай, ми беремо поряд два поля, і на одному роботи проводяться як і раніше, на іншому  – впроваджуються різні елементи точного землеробства. Наприкінці сезону вже буде видно результат. Навіть прибавка врожайності на 3-4% вже є показовою. І потім ми масштабуємо проект на все господарство замовника.

Скільки буде коштувати проект впровадження точного землеробства, однозначно сказати дуже важко. У кожного фермера чи агровиробника – різний набір техніки, різні за характеристиками землі в обробітку, та й бюджет на впровадження інновацій у кожного свій. Дуже багато факторів, кожен з яких впливає на вартість проекту.

Впровадження точного землеробства дозволяє економити на кожному з етапів агровиробництва. Наприклад, за рахунок правильного руху техніки можна зекономити від 5 до 10% палива. У той же час деякі чинники взагалі важко порахувати – наприклад, якщо ви встановите метеостанцію і за рахунок цього будете вносити добрива чи хімікати в оптимальний час, це дасть свій ефект, а ось підрахувати його одразу не вдасться.

Впровадження точного землеробства в Україні поступово набирає обертів. У нас є клієнти з земельним банком по 500 га, які більш інноваційні, ніж ті, в кого 10 тис. га в обробітку. Є середні господарства з 3-5 тис га землі, у яких техніка і технології кращі, ніж у 100-тисячних холдингів.

Поширення точного землеробства неоднорідне. Якісь його елементи використовуються частіше, інші – ні. Наприклад, автоматичне водіння техніки використовується на 3-4 млн га української ріллі, але повним циклом точного землеробства охоплено близько 100 тис. га в цілому по країні. Це дуже мало, але використання цієї технології постійно розширюється. Цьому сприяє і такий традиційних фактор, як сільське «сарафанне радіо» – якщо один фермер спробував, отримав гарний результат, він обов’язково розповість сусідам. Великі агрохолдинги натомість створюють спеціальні відділи зі впровадження точного землеробства в окремих своїх господарствах, і, переконавшись у його ефективності, потім просто масштабують його на весь бізнес.

Якщо фермер замислився над впровадженням точного землеробства, я б порадив в першу чергу отримати точний контур поля – щоб ті землі, які в нього «по документах», співпадали с тими, які він реально обробляє. Тому що розбіжності трапляються дуже часто, але в такому випадку порахувати витрати на 1 га оброблюваних земель і, відповідно, економічний ефект буде просто неможливо. А вже тільки потім можна переходити до налаштування техніки, збору даних про виконання технологічних операцій, моніторинг посівів за допомогою дронів, відбір проб ґрунтів і диференційоване внесення добрив і сівбу.