Відкидаючи тінь: 12 тез доповіді TAIEX про лісове господарство України

Відкидаючи тінь: 12 тез доповіді TAIEX про лісове господарство України

Основна проблема, на думку європейських експертів — у надмірній монополії Держлісагентства

Відкидаючи тінь: 12 тез доповіді TAIEX про лісове господарство України

В Україні завершила роботу Експертна місія ЄС з технічної допомоги та обміну інформацією (TAIEX), що стосується реформи управління лісами (EU Technical Assistance and Information Exchange (TAIEX) expert mission on reform of forest governance). Експерти аналізували дійсну систему управління лісами в Україні, щоб виявити найбільш гострі проблеми і порушення, а потім розробити конкретні пропозиції щодо інституційної реструктуризації. Місія вивчила систему управління лісовим господарством, фокусуючись на її недоліках, а також намагалася, наскільки це можливо, оцінити рівень тінізації в галузі — масштаб незаконних рубок та контрафактної торгівлі лісом. На підставі отриманих даних був сформований список рекомендацій щодо реформування управління лісовим господарством в Україні. Особливу увагу було приділено аналізу системи моніторингу і контролю в лісах.

Результати роботи європейських експертів представлені у доповіді експертної місії TAIEX «Реформа управління лісами в Україні». Документ є в розпорядженні редакції.

iAgro вибрав 12 найбільш важливих тез із цієї доповіді, які ілюструють нинішній стан справ в лісовій галузі України та описують перспективу її реформування.

Про головну проблему галузі

Однією з найбільших проблем в інституційній структурі лісового сектора України є те, що всі пов’язані з лісом функції, включаючи політику, моніторинг, контроль і управління, зосереджені в рамках одного органу — Державного агентства лісових ресурсів.

Про нерівномірність контролю

Під контролем Держлісагентства України знаходиться тільки 73% українського лісу. На центральному рівні немає виконавчого органу, відповідального за координацію політики і моніторингу решти 27% лісів, які використовуються іншими організаціями. Без будь-якого контролю з боку центральних органів влади України знаходиться майже чверть лісів країни.

Про бутафорські аукціони

В Україні на аукціонах з продажу необробленої деревини залишається непроданими великий обсяг ресурсу. 12% загальних і 55% спеціалізованих аукціонів виявилися безуспішними. В результаті великі обсяги необробленої деревини продаються за прямими контрактами.

Про тонкощі самоліцензування

Спеціальні дозволи на використання лісових ресурсів та проведення суцільної рубки лісу видаються регіональними відділеннями Державного агентства лісових ресурсів. Це в рівній мірі відноситься до всіх лісових господарств, незалежно від їх підпорядкування. У випадку з лісовими господарствами у рамках Держлісагентства це означає, що видача дозволів і управління лісами належним чином не розділені, що представляє собою конфлікт інтересів. Є також приклади санітарних рубок, коли дозволи видаються самими лісокористувачами. У цьому випадку директор лісгоспу має право видавати спецдозвіл на вирубку лісу в санітарних цілях. Така практика є джерелом корупції.

Про тіньовий ринок в 0,1%, який бачить Держлісагентство

Офіційні дані про обсяги незаконно заготовленої деревини, якими оперує Державне агентство лісових ресурсів, становлять 0,1% від загального обсягу лісозаготівель. Цей відсоток дуже низький, беручи до уваги стан управління і корупції, а також оцінки незаконних вирубок з боку неурядових організацій (від 5% до 30%).

Про екологів без лісових карт

У складі Державної екологічної інспекції України працюють 188 інспекторів, які відповідають за виконання вимог лісового та природоохоронного законодавства. Держекоінспекція має доступ до фактичної інформації по дозвільним ліцензіям і Планам управління лісовими ресурсами, але не має повної якісної і кількісної інформації про лісових насадженнях. Дана інформація належить тільки Держлісагентству.

Про «ручних» лісових гвардійців

Державна лісова охорона відповідає за безпеку лісових насаджень від пожеж, шкідників і хвороб, незаконних рубок, запобігання злочинам та адміністративним правопорушенням. На практиці вона не є окремою структурою, а скоріше має адміністративний статус, який застосовується до персоналу Держлісагентства та його підприємств на різних рівнях.

Про нереальні нормативи

В середньому один співробітник держлісохорони відповідає за патрулювання близько 1000 га лісових угідь.

Про результати патрулювання

У 2017 році оперативні групи держлісохорони провели 36,8 тис. оперативних патрулювань, в результаті яких було зареєстровано 6,5 тис. адміністративних протоколів.

Про кадри

Держлісагентство укомплектовано найкращими експертами з питань лісу на middle-level. І навпаки, кадровий потенціал на рівні керівництва залишається слабким.

Про виявлений лісовий кримінал

У 2017 році Національна поліція зареєструвала 380 кримінальних злочинів, пов’язаних з незаконними вирубками або незаконним експортом. Було розкрито 6 організованих злочинних груп. У цих випадках місцем призначення деревини була Румунія. В даний час Нацполіція розслідує 10 справ, пов’язаних з експортом деревини — в основному мова йде про спроби експортувати високоякісну деревину під виглядом дров.

Про реформування

Місія пропонує чотири варіанти реформування системи управління лісовим господарством України. Три ключових зміни в нинішній організаційній структурі, які однакові у всіх пропонованих варіантах: перепідпорядкування лісового господарства України Міністерству аграрної політики і продовольства, з метою виконання завдань з розвитку лісового господарства в одній установі; розробка надійної системи контролю, в тому числі інспекційних, патрульних і санкційних механізмів; консолідація організаційної структури управління лісами і винесення господарської діяльності з управління державними лісами в окрему юридичну особу.

Довідка

Експертна місія ЄС з технічної допомоги та обміну інформацією (TAIEX) — це інструмент Єврокомісії, який спрямований на підтримку країн-партнерів Євросоюзу щодо адаптації національного законодавства, правил і стандартів якості до вимог держав-членів ЄС в рамках угод про співпрацю або асоціацій, підписаних країнами з Європейським союзом. Місія TAIEX працює в шести країнах «Східного партнерства» (Вірменія, Азербайджан, Білорусь, Грузія, Молдова та Україна).

В ході роботи над лісовим проектом експерти TAIEX зустрічалися з представниками всіх державних органів, які беруть участь в питаннях управління українськими лісами — Мінагропрод, Мінекології та природних ресурсів, Держекоінспекція, Держлісагентство, Держлісгосп, ДФС і Нацполіція.