Сьогодні Мінекономіки вирішуватиме питання введення квот на експорт зерна

Сьогодні Мінекономіки вирішуватиме питання введення квот на експорт зерна

Квотування може виявитися не найжорсткішим методом обмеження вивозу пшениці за кордон

Сьогодні Мінекономіки вирішуватиме питання введення квот на експорт зерна

Як стало відомо iAgro, 7 серпня в першій половині дня відбудеться розширене засідання в Міністерстві економічного розвитку та торгівлі, на якому ухвалюватиметься рішення про формат обмежень на експорт продовольчого зерна з України в 2018/2019 маркетинговому році. Крім МЕРТ в ньому візьмуть участь представники Мінагропроду, ДФС, Екологічної інспекції та Держспоживслужби.

Раніше вимоги про оперативне введення квот на експорт пшениці продовольчих класів озвучили представники хлібопекарського ринку. «Якщо не прийняти рішення про заборону на вивіз продовольчої пшениці другого і третього класу, буде колапс. Тому що продовольчу пшеницю вивезуть за серпень, вересень і жовтень, і до листопада Україна залишиться без неї. А те що залишиться, буде коштувати на 20-30% дорожче за світову ціну», — заявив наприкінці минулого тижня засновник одного з найбільших виробників хліба в Україні — холдингу «Кулиничі» — Володимир Мисик.

«Насправді теза «краще заборонити експорт зерна, ніж потім імпортувати борошно» звучав у МЕРТ ще два тижні тому. Заява пекарів впала на благодатний грунт», — сказав представник одного з відомств-учасників наради. За його даними, позиції сторін поки виглядають наступним чином: Мінекономіки в особі віце-прем’єр-міністра Степана Кубіва виступає за введення квот; Мінагропрод пропонує утриматися від різких рухів до того, як стане зрозумілою остаточна оцінка врожаїв в Україні і в інших країнах, в першу чергу — в Євросоюзі; ДФС стоїть на позиції «куди пошлють».

При цьому, крім прямих обмежень експорту зерна, введення яких вимагає ряду узгоджень з міжнародними партнерами — зокрема, прояснення відповідності вимогам СОТ і угоди про зону вільної торгівлі з ЄС, обговорюються й інші варіанти. Один з них — неформальне перекриття експорту в портах, в тому числі шляхом видачі або невидачі необхідних сертифікатів (цим, очевидно, і пояснюється присутність на завтрашній нараді представників екологічного відомства).

Основна мета цих заходів — не допустити подорожчання цін в передвиборну осінь. Тому ще один розглянутий сценарій зачіпає внутрішній ринок і полягає у відновленні держрегулювання цін на хліб (співрозмовник iAgro не уточнив — чи торкнеться воно лише відпускних цін виробників і їх рентабельності, або буде поширено і на торгові націнки в мережах).

При цьому контроль за ринком хліба утруднений через велику кількість дрібних виробників, ФОП, міні-пекарень, які не видно з офіційної статистики. На цих гравців припадає, за різними оцінками, до 70% ринку ХБВ.

На сьогодні ціни на продовольчу пшеницю вже демонструють впевнене зростання — в межах 1% за минулий тиждень. Андрій Купченко, аналітик зернових ринків ІА «АПК-Інформ», сказав iAgro, що драйвером зростання цін став значний попит за рахунок зниження пропозицій від США і Європи через погодні умови.

За період з січня по травень нинішнього року ціни на хліб в Україні підвищилися на 18,4% в порівнянні з аналогічним періодом 2017 го.