Іван Платок є волонтером проекту «Лісова варта», створеного Всесвітнім фондом охорони природи (WWF) в Україні за підтримки Посольства Фінляндії та Лісової служби США. Йому з однодумцями вдалося самостійно подолати незаконні вирубки лісів у своєму регіоні, налаштувати співпрацю з контролюючими органами та навіть змусити Держекоінспекцію оперативно фіксувати збитки від знищення лісу. Він розповів iAgro, як можна припинити незаконні рубки лісу в Карпатах.
Я живу у Старосамбірському районі Львівської області, це на самому кордоні з Польщею. І незаконні вирубки лісів у нас були великою проблемою – «чорні» лісоруби спочатку різали ліс або рано-вранці, або з вечора до ночі, а потім вже почати працювати навіть по ночах, використовуючи прожектори. Поліція якщо і виїжджала за викликом і ловила порушників, то вони потім разом в сусідньому селі в кафе «вирішували» питання, і ніякі матеріали до суду просто не доходили. І через таку бездіяльність правоохоронних органів ситуація з незаконними вирубками в Карпатах – набагато гірша, ніж нам показують по телевізору.
Близько року тому я познайомився с активістами проекту «Лісова варта», який спрямований на допомогу активним громадянам у створенні ефективної системі громадського моніторингу, що дозволить виявляти й протидіяти незаконним рубкам.
Я відвідав семінари «Лісової варти», які проводили експерти, і вони навчили нас, як грамотно захищати ліс від незаконних вирубок. Навчальні семінари проходили у Львові та Києві, туди приходили молоді фахівці-екологи, студенти, ветерани АТО, які стикаються з незаконними вирубками, і яким не байдуже до цієї проблеми. І хоча навчання тривало лише три дні, за цей час ми багато чого навчились. Тепер я знаю, наприклад, як визначити, чи є рубка законною, чи незаконною, на що звертати увагу, як швидко відреагувати на порушення, чи відбувається заниження вартості деревини, хоча я не лісник, а просто небайдужа людина. Але тепер я знаю, куди звертатись у разі порушень, які матеріали надавати, як примусити працювати Держекоінспецію і лісників.
І коли ми з моїми однодумцями почали робити все правильно, з’явилися й вагомі результати – ми припинили всі нелегальні рубки, а «чорних» лісорубів вдалося побороти. Зараз ми фіксуємо всі легальні рубки, а останні досягнення – за нашими матеріалами Держекоінспекція підтвердила збитки від незаконних рубок на суму 1,6 млн гривень, і ці матеріали вже передані до суду. Загалом по моїх матеріалах вже є три кримінальні провадження, в кожному з яких фігурують суми збитків до 2 млн гривень.
І незаконні рубки спинили саме не державні органи, а звичайні активісти. Тому що на чиновників надії мало – коли їх раніше викликали на незаконні рубки, вони приїжджали і тільки розводили руками, говорячи, що не можуть нічого зробити. Одна з головних проблем, до речі, в тому, що наша Державна екологічна інспекція дуже повільно реагує на звернення – вони можуть приїхати через місяць-півтора після виклику, коли вже ліс зрубали, вивезли, вкрали – і слідів не лишилося. А без висновку Держекоінспеції, яка встановлює розмір збитків , діяльність поліції і прокуратури гальмується.
Для себе я зробив висновок: як тільки винні будуть нести кримінальну або ж хоча б матеріальну відповідальність за незаконні вирубки, всі ці незаконні вирубки одразу ж і припиняться. Якщо людину зловили з незаконно зрубаним деревом і вона заплатить штраф у 20 тис. гривень, то більше такого не зробить, тому що йому буде набагато легше і дешевше купити це дерево в лісгоспі за 5 тис. гривень.