Цього року на підтримку фермерських господарств з державного бюджету виділено 1 млрд гривень. Допомога розподіляється за декількома програмами – від компенсації витрат на закупівлю техніки і насіння до здешевлення кредитів. iAgro поспілкувався з Петром Чайкою, заступником керівника фермерського господарства «Скородинське» (Чортківський район Тернопільської області), якому вдалося отримати державну допомогу одразу за трьома програмами.
Наше фермерське господарство «Скородинське» – новостворене, ми працюємо лише третій рік. Але вирішили скористатися допомогою від держави лише в цьому році. І в результаті ми отримали держдопомогу одразу за трьома програмами.
За першою – компенсацію в розмірі 25% вартості закупленої техніки. Наше фермерське господарство закупило трактор виробництва Харківського тракторного заводу, культиватор підприємства «Красилівагромаш» і глибокорозпушувач виробництва одеського підприємства «Оптикон».
За другою програмою ми отримали 15% компенсації вартості того ж таки трактора ХТЗ, але вже в якості фінансової підтримки для розвитку фермерських господарств. І, таким чином, держава нам компенсувала загалом 40% вартості трактора.
Крім того, ми отримали допомогу від держави і за третім напрямком – нам компенсували 30 тис. гривень при купівлі насіння вітчизняної селекції.
Підтримка від держави виявилась дуже доречною, адже отримувачі – це невеликі фермерські господарства, у яких площа полів складає до 500 га, і оборот – до 15 млн гривен. І як раз таким господарствам дуже потрібна допомога, аби стати на ноги.
І хоча ми вперше беремо участь у державних програмах, тож нам немає з чим порівнювати, але в цьому році механізм отримання держдопомоги працює, як книжка пише: чітко, зрозуміло і без зайвої бюрократичної тяганини. Я на власному досвіді переконався, що урядом схема продумана таким чином, що для пересічного фермера нічого складного в отриманні компенсації абсолютно немає.
Фінансування йде через державні банки: здаєш туди потрібний пакет документів, і банк далі працює самостійно. Я навіть не цікавився, куди пішли мої папери. Зроблено все дуже розумно і доречно, адже фермеру не потрібно більше витрачати час на те, щоб доводити своє право на компенсацію, спілкуватися з чиновниками. Наприклад, у мене посівна, потім жнива, потім знову посівна – я весь час зайнятий і не маю часу ходити по кабінетах. А тут я здав папери, і щонайбільше через два місяці отримав гроші на рахунок.
Тому я від імені нашого фермерського господарства «Скородинське» Чортківського району Тернопільської області хотів би висловити щиру подяку керівництву держави – президенту, прем’єр-міністру – за належну підтримку сільського господарства, а саме – за увагу до малих фермерських господарств. Це суттєва допомога. Хочу подякувати за плідну роботу і Міністерству аграрної політики, бо під його керівництвом хоч щось в аграрному світі, але робиться! Якби в усіх галузях нашої економіки так працювали, як по відношенню до сільського господарства, то Україна би жила значно краще.
Але хотілося б висловити і побажання. Наприклад, стосовно програми компенсації вартості насіння – було б набагато зручніше, якби фермер міг отримувати компенсацію не лише на одну культуру. Можна було б дати її і на інші, які він сіє: якщо купив насіння пшениці – отримав компенсацію, теж саме – з ячменем, горохом, соєю чи кукурудзою. Для держави це буде не таким вже й витратним, а для фермерського господарства, яке має лише до 500 га поля і до 15 млн гривень товарообороту на рік, 30 тис. гривень – це дуже суттєва підтримка. До того ж витрати відчутно зросли – подивіться, скільки сьогодні коштують гербіциди чи добрива. Щоб купити лише 1 тонну селітри, треба викласти 10 тис. гривень.
Те ж саме стосується і техніки – було би дуже добре, якби малі фермерські господарства могли б отримувати 15% компенсації за кожну наступну одиницю техніки, яку вони купляють, тому що саме малим фермерам техніка зараз потрібна, як ніколи, а гроші на неї є не завжди. Наприклад, минулого року ми не зверталися за компенсацією вартості техніки, тому що просто не купували її – не було грошей.
Я переконаний, що допомога держави малим фермерським господарствам матиме позитивний ефект – цим можна залучити більше людей до створення нових господарств.