Заселяючи і освоюючи нові землі, людина навчилася використовувати тварин для вирішення власних проблем. Такі явища, як полювання із застосуванням собак і хижих птахів, мають багатовікову історію і відомі кожному. Однак, людина постійно вигадує все нові і зовсім незвичайні способи використовувати їх якості, в тому числі, для боротьби з іншими тваринами. Наприклад, слони в пошуках їжі часто заходять на поля фермерів, поїдаючи і витоптуючи посіви, а конфлікти фермерів і слонів часто призводять до смерті останніх. Однак, слони дуже бояться бджіл, а оскільки у них хороша пам’ять, то неприємні відчуття від бджолиних укусів вони запам’ятовують надовго, так само як і запах, який видають бджолині вулики. Тому якщо по периметру полів встановлені бджолині вулики — слони туди просто не заходять.
Саме цю особливість вирішили використовувати для відлякування слонів вчені — і розробили спеціальну речовину з «запахом» бджіл, якою можна обприскувати території, де присутність слонів небажана. Перші випробування «антислонового» спрею були проведені в Південній Африці в цьому році. І вони показали хороші результати: слони почали тривожитися, а потім просто покинули оброблену хитрими хімікатами територію. Тепер вчені хочуть з’ясувати, наскільки довготривалим ефектом буде володіти винайдена речовина, і чи не «розкусять» чи слони обман.
iAgro вирішив зібрати найбільш дотепні способи використання людиною одних тварин проти інших, а також — проти інших небажаних явищ, що відбуваються на території окультурених сільгоспугідь.
Цей спосіб риболовлі відомий з давніх часів в Китаї, Японії та В’єтнамі. Баклани прекрасно пірнають і ловлять рибу під водою, а піймавши, ковтають її цілком. Селяни-рибалки помітили цю особливість, приручили бакланів і стали брати їх на риболовлю, придумавши невелике хитрування: рибалка надягає на шию птиці спеціальне кільце, після чого птах може дихати і навіть проковтнути дрібну рибку, але велика риба в шлунок вже не пролізе. Зграя з 25 ручних бакланів може за 10-годинний робочий день для свого господаря-китайця зловити 300 кг риби, а в Японії, де цьому ремеслу вже більше 1300 років, рибалять з бакланами навіть вночі.
В Європі рибалка з бакланами була відома в XVII столітті при англійському монарху Карлі I, при дворі якого була навіть придворна посаду «магістра королівських бакланів». Швидше за все, в Європу цей спосіб риболовлі був привезений саме з Південно-Східної Азії, а не винайдений самостійно.
В Японії це ремесло протегували імператори, і сьогодні риба, спіймана бакланами, подається до імператорського столу.
Вівці — дуже соціальні тварини, і стадний інстинкт у них розвинений надзвичайно сильно, оскільки збитися в щільне стадо — єдиний спосіб мінімізувати втрати під час нападу хижаків і підвищити свої шанси на виживання. Цей же інстинкт змушує овець слідувати за своїм ватажком без роздумів, куди б той не повів стадо, навіть у прірву. Відомі випадки, коли стадо в 400 овець загинуло, оскільки просто бігло за однією вівцею, яка вирішила перестрибнути 15-метрову ущелину.
Якщо в стаді овець є баран, то саме він стане ватажком. Однак характер у баранів, особливо, в шлюбний період, ще той — дорослий баран ударом голови запросто може покалічити пастуха. Тому часто на чолі стада овець ставлять саме козлів — вони більш поступливі і розумні, і цілком можуть захоплювати за собою всю отару туди, куди потрібно пастуху. Вівці бояться всього незнайомого, тому загнати стадо в ворота бійні — ще те завдання.
З цією метою на бойнях часто тримають особливого козла-провокатора — він просто йде звичною дорогою, а вівці йдуть за рогатою ватажком.
У Південній Америці між Панамським перешийком і Амазонкою розташований ареал проживання клелії або мусурани звичайної — великої і сильної змії, що досягає 2,5 метра завдовжки. Її відмінна риса — вона харчується іншими зміями, в першу чергу — отруйними. Мусурана звичайна здатна вбити і заковтнути навіть змію, довжина якої в півтора рази перевищує її власну. За цю її особливість вона особливо шанована фермерами, угіддя яких кишать отруйними гадами, тоді як для людини мусурана звичайна не є небезпечною. Саме тому біомедичний дослідний центр Інституту Бутантан в Бразилії спеціально розводить мусурану звичайну для розселення на південь від русла Амазонки, а на території Інституту Бутантан мусурані навіть встановлено пам’ятник.
Равлики і слимаки — не тільки милі тихохідні створення (а також — делікатес в деяких регіонах), а й шкідники, які завдають шкоди власникам виноградників. Для боротьби з ними багато фермерських господарств використовують хімікати, але власники ферми Vergenoegd в місті Стелленбош (ПАР) знайшли інший метод — замість пестицидів вони почали використовувати качок породи Індійський бігун. Особливість качок цієї породи в тому, що вони не літають, і не шкандибають, а досить швидко бігають. Кожен день власники ферми, використовуючи прапорці для управління качиним стадом, виганяють близько тисячі качок на виноградники, де ті не тільки очищають насадження від шкідників, але і удобрюють землю.
У стародавньому Китаї та Японії цвіркуни вважалися покровителями житла, і традиція тримати вдома цих комах нараховує багато сотень років. Маленькі клітини для цвіркунів у багатих власників були справжнім витвором мистецтва. Проводилися конкурси співу цвіркунів, однак у цих комах було і практичне застосування — вони охороняли будинки замість собак. Якщо вночі собака при появі незнайомця гавкне, то цвіркун — замовкне і цим подає сигнал господареві, який прокидається від тиші, що раптово наступила.
Японці виявилися не менш винахідливі і по відношенню до інших тварин. Наприклад, в Японії заборонено вбивати макак, які дуже люблять робити набіги на сади японських фермерів. Тому фермери вирішили завести індиків — помітивши мавп, птиці піднімають шум, чим уберігають сади від розграбування.
Мерія Парижа вирішила використовувати карликових овець породи Уессон для стрижки газонів, яких у французькій столиці налічується близько 2 тис. квадратних метрів тільки в історичному центрі міста. Овечки належать компанії Ecomouton, яка спеціалізується на здачі їх в оренду саме з метою стрижки трави. Замовникам вигідно залучати тварин замість традиційних способів догляду за газонами — не потрібно використовувати гербіциди і немає шуму від газонокосарок. Компанія Ecomouton поставляла «овець-стригалів» таким великим клієнтам, як Gaz de France і Carrefour. Інтерес до нового способу догляду за газонами проявляють компанії з Великобританії, Німеччини та Бельгії.
Висота кокосової пальми може досягати 30 м, і дістатися до зростаючих на самій верхівці горіхів людині без спеціальних пристосувань просто неможливо, тоді як мавпа може це зробити за секунди. Тому в Таїланді для збору кокосів використовують саме їх. Щоранку на плантації кокосових пальм приїжджають вантажівки, в кузові яких сидять мавпи-професійні збирачі горіхів.
У п’яти південних провінціях Таїланду щорічно збирається більше 3 млрд кокосових горіхів, і без допомоги приматів це зробити було б неможливо — одна мавпа обробляє пальму всього за кілька хвилин, і може перебратися на наступне дерево, не спускаючись вниз. Мавпа-передовик виробництва може зібрати за зміну 700-800 горіхів. Одна мавпа-складальник може коштувати пару сотень доларів, і ця інвестиція окупається за 2-3 місяці. Три мавпи, працюючи без вихідних і свят, можуть обробити 40 плантацій кокосових пальм.