Програма підтримки фермерства на цей рік трансформована: кошти, закладені на компенсацію банківських кредитів будуть перенаправлені на прямі дотації в різних форматах. Відповідне рішення прийняв Кабінет Міністрів на засіданні 19 вересня.
Необхідність інтенсифікації виділення коштів фермерам обговорювалася ще з середини літа, коли Мінагропрод побачив низьку динаміку в частині заявок по основній складовій держпрограми — компенсації кредитних ставок. На цей напрямок була закладена половина з передбаченого для фермерів мільярда.
Банки спочатку були не надто зацікавлені у співпраці з дрібними і середніми виробниками з земельним банком близько 100 га. А ті, які все ж висловлювали готовність їх кредитувати, висували справедливі, але нездійсненним для більшої частини потенційних позичальників вимоги — наявність прозорої звітності та ідеально оформлених активів, зокрема — оренди землі.
Фермери і не приховували, що стратегія «краще без дотацій, але в тіні» є найбільш комфортною. 500 млн гривень тим часом висіли мертвим вантажем.
До вересня Кабмін остаточно переконався, що зрушень по цій програмі не буде, і прийняв рішення залити незатребувану суму в прямі програми підтримки (безумовно, позитивні в моменті, але не забезпечують тривалого ефекту розвитку).
«Велика частина цих грошей буде перерозподілена таким чином, щоб фермери могли максимально просто отримати допомогу і скористалися програмою. Зокрема, частина коштів буде направлена на збільшення операційного капіталу Українського державного фонду підтримки фермерських господарств — це фонд, який на відміну від банків не вимагає застави і де немає відсотків за позиками», — пояснив напередодні на прес-конференції перший заступник міністра агрополітики Максим Мартинюк. Також, за його словами, гроші будуть направлятися на компенсацію оплати єдиного соціального внеску фермерським господарствам за членів таких ФГ (iAgro раніше повідомляв про таку можливість).
«Думаю, що ці дві великі статті будуть мати попит у фермерів», — сказав Мартинюк.
«Звичайно, важливо було б стояти на своєму: немає легалізації — немає підтримки, і, ваблячи грошима, виховувати галузь. Але у випадку з фермерами немає гарантії, що такий підхід спрацював би. Крім того, передвиборна осінь — не найкращий час для такої виховної роботи, — сказав представник експертного співтовариства на умовах анонімності, додавши, що в заслугу уряду можна поставити оперативність реакції. — Швидко прийняли вольове рішення, а не почали панікувати 25 грудня».
Отже, на що підуть «банківські фермерські» гроші? Ними буде частково компенсуватися ЄСВ, виплачений учасникам фермерських господарств, а також з цих коштів буде видаватися допомога новоствореним фермам (розрахунок обсягів підтримки — погектарно). Крім того, розшириться пул реципієнтів бюджетної фінансової допомоги — до молочних і ягідних кооперативів додадуться овочівники і заготівельники ягід, грибів та інших рослин.
Зміни, за словами глави Мінагропроду, були розроблені у співпраці з Асоціацією фермерів та приватних землевласників України.
Микола Стрижак, президент Асоціації фермерів і приватних землевласників України, підтвердив, що «90% пропозицій, озвучених асоціацією по використанню 1 млрд грн, враховані». «Це буде компенсація єдиного соціального внеску на двох осіб у фермерському господарстві, надання до 60 тис. грн на погашення вартості насіння вітчизняного виробництва і допомога до 60 тис. грн фермерським господарствам до 3 років (умовно, 3 тис. на гектар), а також передбачено спрощення процедури отримання компенсації на сільськогосподарську техніку українського виробництва», — перерахував він.
За словами Миколи Стрижака, 200 млн грн буде перенаправлено на надання безпроцентних кредитів для фермерських господарств на поворотній основі через Український державний фонд підтримки фермерів. «Такий перерозподіл коштів має бути затверджений Комітетом з питань бюджету та прийнятий рішенням Верховної Ради», — каже Стрижак. За його прогнозом, документ може бути прийнятий вже в жовтні.
Тетяна Білоус, голова Асоціації фермерів та приватних землевласників Вінницької області, позитивно оцінює переформатування програми держпідтримки, але нагадує, що основною складністю залишається сама процедура отримання дотацій. «Фермерам не вистачає інформованості з питань державної підтримки, і у них немає часу займатися оформленням документів на її отримання», — каже вона.
Попри те, що ефективність діяльності Українського фонду підтримки фермерства неоднозначна (на його утримання йшло до чверті грошей, що виділилися через нього), всі без винятку опитані iAgro фермери раді відновленню співпраці з тією структурою.
«Найреальніша допомога, яка дійде до фермерів, — це кредити через Український державний фонд підтримки фермерів, — вважає Олександр Чубук, голова Асоціації фермерів та приватних землевласників Київської обл. — якщо, наприклад, 200 млн грн, які обіцяють надати через фонд, розділимо на 24 області, то вийде по 8,3 млн грн на область. І при виділенні по півмільйона на фермерське господарство безвідсотковий кредит отримають 17 осіб». Для порівняння, в Київській області налічується кілька тисяч фермерів. З іншого боку, навряд чи середній розмір кредиту, що виділяється складе до 0,5 млн гривень.
Коли компенсації ЄСВ для фермерів повноцінно запрацюють (за оцінками Олександра Чубука — з наступного року), це дозволить створити робочі місця і підвищити ефективність роботи ФГ.
На думку Руслана Хомича, голови Асоціації фермерів і приватних землевласників Волинської області, допомога фермерам повинна надаватися на 1 га землі — заявленої, легалізованої і зареєстрованої в договорах оренди. «Зараз реальною допомогою для фермерів було б зняття транспортного збору з палива, яке використовується сільгосптехнікою. Тому що, наприклад, наші польські колеги називають аморальною практику, коли в ціну солярки для комбайнів закладається транспортний збір, який передбачається використовувати на підтримку доріг для джипів», — пропонує він.
Довідка
Фінансова підтримка фермерам в 2018 році надається за наступними напрямками: часткова компенсація вартості закупленого у суб’єктів насінництва насіння сільськогосподарських рослин вітчизняної селекції; часткова компенсація витрат, пов’язаних з наданням консультаційних послуг; фінансова підтримка сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів; часткова компенсація вартості придбаної сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва і на здешевлення кредитів.
У проекті Держбюджету на 2019 рік фінансування програм підтримки фермерів закладено на рівні 700 млн гривень.