Компанія «Миронівський хлібопродукт» Юрія Косюка хоче придбати в Словенії вертикально інтегровану компанію Perutnina Ptuj, яка займається виробництвом курятини. На сьогодні угода ще в процесі, але якщо вона буде закрита, МХП стане власником компанії з потужностями по вирощуванню бройлерів у Словенії, Хорватії, Сербії, Боснії і Герцеговині. Всього ж Perutnina Ptuj веде діяльність в 22 країнах і обробляє 4 тис. га сільгоспугідь, має власне виробництво кормів.
Perutnina Ptuj належить одному з найбільших в Європі виробників сталі — словенській Slovenian Steel Group, яка вирішила продати непрофільний бізнес.
Купівля Perutnina Ptuj буде далеко не першим придбанням зарубіжних активів як «Миронівським хлібопродуктом», який вже заявив про пріоритетність для нього ринку ЄС, так і українським аграрним бізнесом.
Це вже третя спроба МХП вийти на європейський ринок курячого м’яса. У вересні 2017 року компанія хотіла купити виробника польської курятини Exdrob, проте потім відмовилася від своїх намірів. На початку цього року МХП збиралася придбати активи французької компанії Doux Group, але програла боротьбу компаніям LDC з Франції і холдингу з виробництва продуктів харчування Al-Munajem з Саудівської Аравії. Всього ж в планах у «Миронівського хлібопродукту» було наростити свої активи п’ятьма підприємствами в Європі.
iAgro згадав ще чотири амбітних зарубіжних придбання, зроблених українськими компаніями зі сфер сільського господарства і харчової промисловості.
У березні нинішнього року компанія «Овостар Юніон» придбала 89% частки в латвійській SIA «OE Product», вирішивши зробити її представником групи в Євросоюзі. Сума угоди склала всього лише 61 тис. доларів. Однак у «Овостара» набагато більш серйозні плани по завоюванню європейського ринку — компанія хоче побудувати в Валкському краї Латвії фабрику, вклавши в проект 50 млн євро. Вихід найбільшого виробника яєць в Україні на європейський ринок викликав критику з боку місцевих виробників, які вважають, що конкуренція і так занадто висока.
У 2012 році компанія «Кернел» Андрія Веревського і компанія Renaisco BV («дочка» швейцарського трейдера Glencore International) купили глибоководний зерновий експортний термінал у російському порту Тамань, який раніше належав групі «ЕФКО». Покупці стали співвласниками цього активу в рівних частках, а сума угоди склала 265 млн доларів.
Нові власники отримали у своє розпорядження один з найбільших зернових терміналів на російському узбережжі Чорного моря, розташований поблизу регіону, в якому зосереджено основне виробництво зерна на півдні РФ. У квітні минулого року стало відомо, що «Кернел» має намір продати свою частку в портовому терміналі, але інформації про здійснення угоди не було.
Це не єдиний актив, який «Кернел» мав у Російській Федерації — у 2014 році компанія продала за 10 млн доларів олійноекстракційний завод у Невинномиську, а в квітні 2016 року ще два ОЕЗ — «Флорентина» і «Олія Ставропілля» — за 12 млн доларів.
Компанія з виробництва соків T.B.Fruit українського бізнесмена Тараса Барщовського свій перший закордонний актив купила ще в 2011 році — їм стало підприємство в польському місті Двікози. Після реконструкції виробничі потужності заводу були подвоєні, також розширені склади. Надалі T.B.Fruit вважала за краще не купувати, а будувати нові підприємства — у 2013 році був запущений завод з переробки фруктів у Ганнополі (Польща) потужністю 3 тис. тонн яблук на добу, а у 2014 році — у м. Єдинці (Молдова).
На сьогодні у компанії вісім заводів з переробки фруктів і ягід, включаючи підприємства в Україні.
Крім цього, T.B. Fruit планує в 2019-2020 рр. почати будівництво в Польщі третього заводу з переробки яблук та ягід потужністю 3 тис. тонн на добу і орієнтовною вартістю понад 40 млн євро. За словами Барщовського, його компанія займає близько 10% світового виробництва соків.
Першим закордонним придбанням корпорації Roshen в 2002 році стала Липецька кондитерська фабрика, яка на сьогодні не функціонує. На ринок Європейського Союзу Roshen вийшла у 2006 році, коли за 2 млн доларів була куплена одна з найстаріших кондфабрик в Литві — Клайпедська. Після модернізації, потужності литовського підприємства зросли з 80 до 1290 тонн продукції на місяць.
У 2012 році Roshen уклала угоду про покупку найпотужнішою кондитерської корпорації Угорщини — Bonbonetti Group.