Агропромисловий комплекс — одна з найбільш чутливих до погодних коливань галузей. Але, навіть маючи на руках докладні температурні розкладки, далеко не всі сільгоспвиробники вміють правильно ними користуватися і планувати свою роботу, каже Вазіра Мартазінова, завідувач відділом кліматичних досліджень і прогнозів погоди Українського гідрометеорологічного інституту. Вона розповіла iAgro, як змінюються українські метео-реалії, що таке «культура прочитання» прогнозу погоди, і якою для сільського господарства буде майбутня зима.
В Україні спостерігаються кліматичні зрушення: зміна інтенсивності опадів, подовжена весна і різкі температурні скачки. Якщо раніше опади випадали протягом доби, то зараз норма «виконується» практично за 30 хвилин.
Літній і зимовий сезони скоротилися за тривалістю, а перехідні сезони збільшилися. Це все відбувається за рахунок «осучаснення» кліматичних умов. Наприклад, 17 серпня цього року — це фактично 1 вересня по погодних умовах минулого року. І це початок осені. Літо починається з середини червня, а весна виходить затяжна. Осінь теж подовжується, але через погодні умови вона м’якша, ніж весна. Найважчий весняний місяць — квітень: для нього характерний дуже великий дефіцит опадів.
Погодні умови дуже нестійкі. Не перший сезон спостерігається різка зміна температури від холодної до теплої. Перепади більш ніж на 10 градусів за один день вже стали нормою, залишилося тільки до цієї норми адаптуватися. Причому, коли йде зміна температур від холоду до тепла — можливі опади, а коли від тепла до холоду — опадів немає, і це складно сприймається і людиною, і рослинністю.
Атмосферна циркуляція змінюється, стаючи холодніше, ніж було до 2000 року. Якщо в середині минулого століття йшли великі циклони, які займали всю територію Європи і повільно, але потужно рухалися на нашу територію, то зараз вони подрібнішали. Після 2000-го ми спостерігаємо окремі дуже холодні дні, але якби не було глобального потепління, то в зимовий період фіксувалися б екстремально низькі температури.
Погодні умови в Україні 2018 року стали різко відрізнятися від картини всіх попередніх років. Березень був холодний і сніжний, квітень і травень — спекотні і сухі. Вони випередили свій кліматичний режим, чим завдали багато шкоди сільському господарству. І тільки липень дав сильні опади і допоміг аграріям.
Якщо порівнювати минулу зиму з майбутньою, то відмінностей буде багато. Грудень-2017 був дуже теплим і дощовим, зима довго не приходила. І тільки в окремі дні в січні і лютому 2018 го було істотне зниження температур. А ось березень виявився несподівано холодним.
Ця зима буде іншою — м’якше, і вона може швидше закінчитися, ніж у попередньому році. Судячи з того, що багато днів температура буде триматися вище нуля, сніговий покрив може і не лягти. Багато буде хіба що мокрого снігу, і така ситуація може негативно вплинути на озимі.
Морозну зиму в Україні чекати не слід, але в окремі дні температура може опускатися до 18-20 градусів морозу вночі. Такі скачки температури можна очікувати на початку грудня, в кінці грудня і в січні.
Що стосується прогнозів по місяцях, то на грудень-2018 очікуються температури в межах норми, в січні — вище середніх багаторічних на 2-3 градуси, а лютий очікується відносно теплий. Середні температури лютого в центральному регіоні України складуть від 4 до 7 градусів морозу, в західному регіоні від мінус 6 до мінус 13 градусів, на сході від мінус 4 до мінус 14, а в південному регіоні України від +2,2 до +3,9 градусів.
Багато років тому достовірна передбачуваність погодних процесів становила лише три дні. Зараз в численних моделях можна спрогнозувати погоду до 8-15 днів. А мені вдалося розширити передбачуваність до двох місяців завдяки новій моделі під назвою «Плаваючий аналог». І вона дійсно працює, даючи можливість прогнозувати погоду щодня з похибкою в +/- два дні.
Її суть в тому, щоб знайти аналогічні процеси і провести їх математичну обробку. В результаті відкрита двомісячна квазіперіодичність, на яку тепер в своїй роботі орієнтуються великі агрохолдинги. Наприклад, компанія «Кернел» користується такими прогнозами вже не перший рік.
Для того, щоб аграрії могли використовувати прогноз на підставі даної моделі, розроблені так звані агрозони. В Україні таких зон всього 14. Йдеться про кліматичне зонування за схожими умовами: дощ йде в один день, температури підвищуються однаково і одночасно, причому не в одній точці, а на певній території.
Агрозони не збігаються з адміністративним поділом країни: у деяких областей можуть бути ідентичні кліматичні режими — температури і опади практично рівні. А є такі області, на території яких перетинаються кілька різних агрозон з відмінними температурними режимами.
Зараз є можливість складати прогноз погоди на тривалий період для конкретної агрозони, причому не тільки на два місяці, а навіть на 4-6 місяців. Раніше вчені вважали, що циклон живе максимум 5-7 днів, а виявилося, що це не так. При підготовці прогнозів погоди на два місяці з’ясувалося, що циклон не припиняє своє існування і через два місяці повертається — і багато процесів повторюються, але з урахуванням зміни температур суші і океану. Тому він приходить не туди, де був раніше, а зміщується в просторі.
І виявилося, що при використанні таких прогнозів сільське господарство отримує виграш в урожаї. Але аграріям необхідно розвивати культуру сприйняття прогнозів погоди, поки що вони не вміють цього робити. Кожен сприймає інформацію по-своєму.
Наприклад, фермери беруть середньомісячні характеристики і вважають, що цього достатньо. І більше їм про погоду нічого знати не потрібно. Але чим мої прогнози погоди відрізняються від європейських і американських? Деталізацією всередині періоду прогнозування по днях. Таким чином прогноз виходить на своєрідний стратегічний рівень, який дозволяє створити картинку погодних умов на більш тривалий період, ніж це роблять синоптики. Тому що процеси можуть змінити день, зміститися, але вони відбудуться, причому в строго визначеній послідовності. І такий прогнозний інструмент вже можна використовувати для планування.
Але ближче до термінів сівби потрібно переходити на використання короткострокових прогнозів і за п’ять днів до визначеної дати уважно їх відстежувати з урахуванням тієї інформації, яку містив прогноз на два місяці і більше. Тому навіть якщо агроном отримав тривалий прогноз, то перед початком конкретних польових робіт йому знадобиться консультація метеоролога. І якщо такі консультації стають регулярними, тоді аграрії починають зовсім по-іншому сприймати прогнози погоди і правила роботи з ними.