Засновник компанії Microsoft Білл Гейтс провернув оборудку року на земельному ринку США — він придбав майже 6 тис. га сільськогосподарської землі.
Купівля 14,5 тис. акрів (5867 га) сільгоспземель обійшлася мільярдерові у «копійки» — 171 млн доларів. За ці гроші йому дісталося близько 4,23 тис. га зрошуваних земель, 1,58 тис. га пасовищ і майже 57 га землі в Horse Heaven Hills — виноробній зоні в Південному Вашингтоні.
За оцінкою Forbes, статки Білла Гейтса складають 90 млрд доларів, він займає другий рядок у рейтингу найбагатших людей планети.
iAgro вирішив перегорнути список Forbes і перевірити, в які проекти агросектора інвестують люди, у яких грошей — кури не клюють.
Засновник Amazon
Статок: 112 млрд доларів
Найбагатша людина планети Джеф Безос спільно з головою ради директорів Alphabet Еріком Шмідтом вклали 200 млн доларів в компанію Plenty, яка займається розвитком «розумних» ферм. У цьому проекті також взяв участь Масаесі Сон — багатий японець (статок 20 млрд доларів за оцінкою Forbes).
Plenty — компанія, яка створює вертикальні «розумні» ферми, останній писк аграрної «моди». За рахунок вертикального розташування «полів» з аграрними культурами і використання різного високотехнологічного обладнання вдається отримувати небачене зростання врожайності. Plenty на своїх фермах вирощує овочі без використання хімікатів і пестицидів, і при цьому їй вдалося домогтися такої рентабельності виробництва, що ціна на продукцію вертикальних ферм порівнянна зі звичайними органічними аналогами.
Сьогодні у Plenty всього лише дві ферми, але вкладення Джефа Безоса і партнерів дозволять істотно розширити виробництво.
Власник інвесткомпанії Berkshire Hathaway
Статок: 84 млрд доларів
Уоррен Баффет — один з найвідоміших інвесторів у США зі «старої» гвардії: він почав займатися бізнесом ще в 1941 році, коли йому було всього 11 років.
Баффет заробив свій статок не в аграрній сфері, а на купівлі і продажі акцій компаній, але iAgro не міг пройти повз біографії інвестора, якого за його вдачу і прозорливість прозвали «Оракул з Огайо». У житті Уоррена Баффета був період, коли він заробив на сільському господарстві: у віці 13 років Уоррен працював рознощиком газет, а накопичені гроші вклав у придбання 40 акрів сільгоспугідь (це близько 16 га), які потім вигідно здав в оренду фермерам.
Фото: AP Photo/Nati Harnik
Засновник Oracle
Статок: 58,5 млрд доларів
Ларрі Еллісон, засновник другої за величиною у світі компанії-розробника програмного забезпечення Oracle, у 2012 році придбав на Гаваях острів Ланаї за 300 млн доларів. Через п’ять років Еллісон нарешті придумав, що з цим островом робити — він вирішив побудувати на ньому 10 теплиць загальною площею 200 тис. кв. футів (18,6 тис. кв. метрів), в яких буде вирощувати овочі — зокрема, помідори і чорні трюфелі.
Продукція буде вироблятися методом гідропоніки, при цьому планується використовувати мінімальну кількість води, відмовитися від використання генетично модифікованого насіння, а енергопостачання теплиць буде забезпечено за рахунок сонячної енергії, накопиченої станціями акумулювання Tesla. Виробництво обіцяє бути високотехнологічним — для моніторингу рослин будуть використовуватися датчики і програмне забезпечення.
Компанія планує продавати продукти в ресторанах і магазинах під маркою Sensei Farms, при цьому Еллісон націлений в першу чергу на забезпечення Гаваїв, оскільки зараз більшість продуктів на островах — імпортні.
Ларрі Еллісон очікує, що його тепличний бізнес буде прибутковим вже в перший рік роботи. Надалі він планує також зайнятися вирощуванням риби.
Бізнесмен з Гонконгу
Статок: 34,9 млрд доларів
Лі Кашин — один з найвпливовіших підприємців Азії, починав заробляти ще в 1950-х, виготовляючи пластикові квіти. Статок собі зробив на будівництві житла, портових послуг, роздрібної торгівлі, мобільного зв’язку та електроенергетиці.
З 2012 року Лі Кашин почав купувати виноградники в Австралії, і до 2015 року став другим за величиною власником виноградників в країні.
Для покупки він вибрав дуже вдалий час — справи у австралійських виноробів йшли не дуже добре, і це дозволило йому провернути операцію з дуже вигідним для себе цінами. Останнє придбання Кашина — австралійська компанія McWilliam’s, яка належала спадковим місцевим виноробам Вільямс ще з 1877 року. До того, як взятися скуповувати австралійські плантації, Лі Кашин придбав майже 600 га виноградників в Новій Зеландії.
Однак Лі Кашину не чуже і вкладення грошей в стартапи — в 2015 році він інвестував в Impossible Foods — проект, створений для досліджень можливості виробництва штучного м’яса. До речі, в Impossible Foods вкладав гроші і Білл Гейтс.
Співвласники мережі магазинів Walmart
Cтаток: 138,6 млрд доларів
Члени сім’ї Уолтон — Джим, Робсон і Еліс — вклалися в стартап FoodMaven, «заточений» під скорочення відходів продуктів харчування. Проект був запущений в 2016 році, його суть — придбання зі знижкою продуктів харчування належної якості, що злегка втратили товарний вигляд, наприклад, піддон замороженої курки, у якого пом’ята одна з коробок, або надлишки продуктів, незатребуваних супермаркетами. FoodMaven створений, щоб знаходити покупців і для таких товарів. У компанії більше 700 клієнтів, серед яких лікарні, ресторани, кафетерії в освітніх установах.