Вранці 4 жовтня співробітники прокуратури Києва та СБУ зламали двері квартири голови Державного агентства резерву України (Держрезерв) Вадима Мосійчука, провели у нього обшук, і вручили підозру у скоєнні злочину. Мосійчук встиг повідомити про це на своїй сторінці у Facebook, додав кілька драматичних фото і вказав, що силовики «глушать мобільний зв’язок».
Паралельно обшуки були проведені на робочому місці Мосійчука.
Як роз’яснив пізніше спікер ГПУ Андрій Лисенко своїй сторінці в Facebook, слідство встановило, що протягом 2017 року Мосійчук всупереч вимогам закону та «раціональному використанню держкоштів» вирішив перевезти 14 тис. тонн зерна з держпідприємства «Хлібна база №85» в Харківській області на держпідприємство «Златодар» в Черкаській області. Нібито зерну загрожувало сусідство з зоною АТО, хоча ні один факт такої загрози не був підтверджений.
У підсумку, правоохоронні органи інкримінують чолі Держрезерву службову недбалість. Відповідно до частини другої статті 367 Кримінального кодексу, за це передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на термін від 2 до 5 років з позбавленням на строк до 3 років займати певні посади та штраф в розмірі від 250 до 750 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 212,5 тис. до 637,5 тис. гривень).
Нижче – позиції сторін.
Генеральний прокурор Юрій Луценко
Київська прокуратура оголосила підозру і провела обшуки у керівника Держрезерву України В. Мосійчука.
Пан Голова в 2017 році вирішив перемістити зерно з Харківської в Черкаську область ніби то у зв’язку з небезпекою втрати через близькість АТО!
Що насправді стояло за зміною місця зберігання — встановить слідство.
Але збитки від такого наказу чиновника перевищили 6 млн гривень.
Закон і Справедливість.
Вадим Мосійчук, голова Державного агентства резерву України
Зерно дійсно було переміщено до початку 2017 року. Основна причина – неспроможність підприємства, яке знаходиться в 50 км від зони АТО, належним чином зберігати його. На це тоді не було ні можливості освіжити запаси, ні бажання, ні грошей.
Під час переміщення зерна ми виявили корупційні складові, і зараз НАБУ за моєю заявою розслідує, що відбувалося на підприємстві. Були задіяні не тільки високі посадові особи Харківської області, але, наскільки я знаю, і в Києві. Зерно при переміщенні не зникло. Якщо б зникло, мені б ще в минулому році вручили підозра у зв’язку з тим, що щось десь вкрали. Слідчі виїжджали в цьому році на підприємство, з’ясовували і якість і кількість зерна. Все зерно в наявності.
Правоохоронні органи вручили мені підозру, і у них є два клопотання в суд – помістити мене під домашній арешт, і усунути мене з посади керівника Держрезерву. На мою думку, правоохоронні структури хочуть напередодні передвиборної кампанії щось вкрасти з Держрезерву (мені повідомляли, що таке може статися, просто я не очікував, що це станеться сьогодні), але часу у них мало. Тому їм потрібно мене усунути, призначити свою людину, підписати кілька документів, які фактично вкрадуть якісь матеріальні цінності з системи держрезерву і все – далі перевибори.
Я маю намір довести в суді, що документи по усунення мене з посади та поміщення під домашній арешт – сфальсифіковані і безпідставні. Наступним кроком я буду доводити, хто за цим стоїть, і хто направляв роботу слідчого.
Сьогоднішні події – це насправді показовий тиск. Тільки що на кухні, коли складали протокол обшуку, мені один зі співробітників СБУ так і сказав: «Не треба було рухатися на держслужбу, працювали б собі в банківській сфері, і не було б таких проблем».
Минулого тижня було швидко проведено конкурс на посаду першого заступника голови Держрезерву, конкурс був заангажований, і його нібито виграв Павло Котов. Це колишній помічник колишнього депутата Степана Кубіва (нині – перший віце-прем’єр-міністр і міністр економічного розвитку і торгівлі, — ред.) і теперішній помічник народного депутата Артура Герасимова. Далі висновки робіть самі.
Нікуди за кордон я не виїду, я піду в суд, і не збираюся лежати там під якимись пледами. Я говорив безпосередньо Кубіву, що буду захищати свою репутацію будь-якими способами.
Я не збираюся подавати у відставку, навпаки – збираюся звернутися до генерального прокурора, керівника антикорупційного бюро, до прем’єр-міністра з проханням втрутитися.