Тренд продовжився і в 2018 році. Середня оцінка угод в аграрному секторі в провідних регіонах досягає $1500-1800 за га, пише «Економічна правда».
Оцінка сільськогосподарських підприємств в Україні в 99% випадків здійснюється методом підсумовування вартості окремих груп активів підприємства. Тобто окремо оцінюється вартість прав оренди землі (в залежності від термінів оренди і якості грунту), вартість техніки і нерухомості за методом заміщення. До цього всього на момент закриття угоди додається чиста вартість оборотного капіталу (запаси, посіви, заборгованість).
«При класичній оцінці будь-яких активів пріоритетним є так званий прибутковий метод, заснований на аналізі майбутнього грошового потоку. З огляду на ризики України і апетит до прибутковості інвесторів, більшість активів в Україні оцінюються на рівні чотирьох-п’яти EBITDA. Грубо кажучи, якщо інвестор купив актив, він розраховує на окупність протягом 4-5 років», — йдеться у матеріалі.
Середня прибутковість в рослинництві, згідно з підрахунками видання, складає $300-350 за га. Це означає, що середня окупність інвестиції в агробізнес в 2014-2017 роках становила від 2 до 4 років. У 2018 році за рахунок зростання вартості активів окупність становить уже 5 років. Таким чином, прибутковість інвестицій в рослинництво зрівнялася з прибутковістю інвестицій в будь-який інший реальний сектор економіки.
«Подібна ситуація спостерігається і в більшості суміжних з рослинництвом напрямків аграрного бізнесу. Іншими словами, інвестувати в аграрний сектор стало настільки ж вигідно, як і в інші сектори економіки. Це означає, що темпи зростання інвестицій в аграрний сектор сповільняться», — вважає видання.