Учасник мітингу пасічників: я втратив через безвідповідальних фермерів майже 800 тис. гривень

Учасник мітингу пасічників: я втратив через безвідповідальних фермерів майже 800 тис. гривень

Внаслідок порушень при обробці полів фермерами, пасічники зазнають збитків, що обчислюються сотнями тисяч гривень.

Учасник мітингу пасічників: я втратив через безвідповідальних фермерів майже 800 тис. гривень

Про це iAgro повідомив Геннадій Красилець, директор Виробничо-бджолярської компанії «Медове коло» (Запорізька область).

«У мене 500 сімей бджіл з яких пропали 100. Щоб врятувати інших мені просто довелося консервувати бджіл за рамки протягом доби. Бджоли в окрузі літають на 10 км і якби не запобіжні заходи — то всі вони пропали б», — сказав Геннадій Красилець.

За його словами, періодично бувають випадки загибелі льотних бджіл, і частини гніздових, проте випадки, коли пропали всі, як це сталося — рідкість і це свідчить про дуже потужною силою отрути, який бджоли занесли в вулики.

«Яка реакція бджоляра, коли труять бджіл? По-перше, переживаєш. По-друге, ти бачиш, що повинен за три дні законсервувати своїх бджіл, щоб вони не розтягнули цю заразу далі, і по-третє, у тебе маса завдань — рамки зібрати, перетопити і т.д.», — ділиться досвідом Красилець.

За його розрахунками, 100 сімей не добрали меду в середньому по 50 кг. Це всього 5 тонн меду. При ціні меду 40 грн/кг недоотриманий обсяг коштує 200 тис. грн. Плюс вартість самих загиблих бджолосімей з розрахунку 3 тис. грн за сім’ю — це ще 300 тис. грн. Витрати на дезінфекцію і вартість вуликів, які не можна більше використовувати також тягнуть на пристойну суму.

«Виходить, загальна втрата від отруєння 100 сімей бджіл — 700-800 тис. грн. Волосся дибки стає», — сказав Красилець.

За його словами, джерело отруєння визначити складно. «У моєму 10-км колі знаходиться 3 великих господарства і близько 30 дрібних фермерів, я не буду з усіма битися і лаятися. Хто винен? Більшою мірою винен той, хто завіз в Україну неякісні хімічні засоби захисту рослин, від яких отруїлися бджоли», — каже Красилець.

5 жовтня 2018 року «Асоціація пасічників України» провела мітинг під стінами Кабінету міністрів і Верховної Ради України. У ньому взяли участь близько 500 пасічників з усієї України.

Причина акції — масові отруєння бджіл цього літа через обробку полів. Основна вимога учасників — внести зміни до Кримінального кодексу України, включивши туди положення про кримінальну відповідальність за порушення законодавства при обробці сільськогосподарських культур, в результаті якого гинуть бджоли.

Як повідомляв iAgro, в травні Європейська комісія прийняла рішення про повну заборону на використання неонікотиноїдів — препаратів, повсюдно використовуваних для боротьби зі шкідниками на відкритому повітрі в країнах-членах ЄС. Під заборону потрапили неонікотиноїди з вмістом трьох активних речовин (клотіанідін, імідаклоприд і тіаметоксам). Рішення базувалося на науковій оцінці Європейського органу з безпеки харчових продуктів (EFSA), який підтвердив, що неонікотиноїди представляють ризик для бджіл. При цьому препарат можна використовувати в теплицях.