Вадим Мосійчук — про засіки батьківщини, корупцію і бізнес

Вадим Мосійчук — про засіки батьківщини, корупцію і бізнес

20 тез голови Держрезерву України про його досягнення за три роки на посаді

Вадим Мосійчук — про засіки батьківщини, корупцію і бізнес

Голова Держрезерву України Вадим Мосійчук несподівано виявився активним ньюсмейкером минулого тижня, ставши фігурантом кримінального виробництва і мало не втративши посаду. Вчора він взяв участь у програмі «НАRD c Влащенко» на телевізійному каналі ZIK, де спробував висвітлити не тільки власні досягнення, а й нюанси роботи очолюваної ним держструктури.

iAgro публікує 20 найзмістовніших тез Вадима Мосійчука, що пролунали в ефірі.

Про структуру Держрезерву

У державному резерві 23 економічно активних підприємства та організацій, і сім економічно неактивних, які ми намагаємося виставити на приватизацію. Підприємства не беруть гроші з бюджету і працюють на госпрозрахунку, а організації — беруть трохи грошей на зарплату і комунальні послуги з бюджету, а решта заробляють на ринку.

Про мету

Мета Держрезерву — відмовитися від бюджетного фінансування організацій, трансформувати їх на повний господарський розрахунок: скільки заробили, стільки можемо витрачати грошей. А Держрезерв — була така ідея — підпорядкувати Кабінету міністрів. Чому? По-перше, до 2007 року так і було, а по-друге, запаси є власністю Кабміну.

Про оновлення запасів

З 2015 року оновлення запасів Держрезерву відбулося в рази. За промисловою групою — 100%, а було нуль. За нафтопродуктовою групою — було 10%, а стало 100%. По продовольчій групі запаси також були підняті з нуля.

Про списання зерна

З 2015 року ніякої «усушки і утруски» по зерновим. Тобто, скільки зберігається за станом на середину 2015 року, стільки повинно бути відвантажено. Це велика корупційна складова з часів СРСР, тому що до 2% можна було списувати. За моїх часів не було списано жодної тонни зерна. І мало того, ми ще повертаємо в засіки те, що колись вкрали і забрали.

Про зовнішній нагляд

Колегія Держрезерву — це діючий орган. У нього входять керівники підприємств і організацій. Ми запросили до участі в ньому Американську торговельну палату, Європейську бізнес асоціацію та інші громадські організації.

Про відкритість

Державний резерв повністю відкритий. І це мене відокремлює від тих, хто раніше [їм] керував. Ми в 2015 році повністю відкрили двері. Почали працювати з пресою і журналістами, проводити зовнішні і внутрішні аудити.

Про «схеми»

До 2015 року була така модель: керівник Держрезерву дає вказівку нечистоплотному керівнику підприємства; далі вибудовується «схема», і кінці в воду. Для того, щоб цього не було, я як голова Держрезерву свідомо хочу відмовитися від тотальної унітарної системи управління і створити Наглядову раду з незалежними членами.

Про конфлікт з головою Мінекономіки

Насправді всі необхідні дані, скільки нам треба грошей, як працює система Держрезерву, у нас є. Малого того, ми постійно запрошуємо [представників] Мінекономіки [до діалогу]. І нещодавно, мені здається, ми знайшли спільну мову і рухаємося разом з підготовкою нового законопроекту №7543 («Про стратегічні резерви», — ред.).

Про Новотроїцький елеватор

ДП «Новотроїцький елеватор» досі знаходиться в підпорядкуванні Державного резерву. Але воно було «вбито» в 2013 році спеціально для таємниці приватизації. На цьому підприємстві був великий парк, свинарство та ін. … Новотроїцький елеватор ми не змогли підняти, тому що йому, по-перше, необхідні колосальні інвестиції. По-друге, його репутація повністю зіпсована через розкрадання матеріальних цінностей ще за часів Януковича. Третє — повна недбалість. Четверте — арештовані рахунки.

Про cамосприйняття

Я себе вважаю CEO — генеральним директором або антикризовим менеджером на посаді в державній установі.

Про результативність роботи

За три роки в Державному резерві не тільки нічого не згнило і не пропало, а й всі запаси поповнювалися високоякісними матеріальними цінностями.

Якщо взяти банку консерви м’ясної і порівняти з тією, яка продається в магазині або на інших тендерах, ви побачите різницю.

Про обіг зерна

Зерно є в наявності. Воно готове до переробки і видачі на борошно. Тому що ми володіємо величезними потужностями. Але проблема не в самому рівні запасів зерна. А в тому, що ми повинні постійно робити його оборот.

Про мобілізаційні запаси

У Держрезерві зараз достатньо запасів і зерна, і інших номенклатурних позицій, в тому числі і паливно-мастильних груп, щоб забезпечити потреби держави в разі ситуації Ч.

Про номенклатурні колізії

У 2016 році я як голова Держрезерву звертався в Мінекономіки з пропозицією прописати [в номенклатурі] не просто «зерно», а «зерно і продукти його переробки». Якщо завтра уряд видасть наряд нам постанову про видачу борошна або круп, ми не зможемо цього зробити. Тому що у нас зерно є, елеватор є, борошномельні підприємства є, а муки немає. Ми можемо видати із засіків нашої країни тільки те, що написано в номенклатурі, а там тільки «зерно».

Про утилізацію

Процес утилізації проводиться приватною структурою під відеокамерами. І він (ресурс, який утилізується, — ред.) нікуди не йде, а йде повністю в піч…. Сама державна система утилізації, яка підпорядкована Держспоживслужбі не зовсім ефективна. Ми зверталися безпосередньо до керівника Держспоживслужби — мовляв, давайте разом це зробимо (налагодимо процес утилізації, — ред.). На жаль, нам довелося відкривати публічні тендери, залучати приватний сектор. І зараз приватний сектор безпосередньо цим займається.

Про заміну запасів грошима

Навіть США відмовилися від зберігання зерна в державному резерві і перейшли повністю на фінансові інструменти. Це те, куди ми рухаємося в нашій реформі.

Про співпрацю з бізнесом

Бізнес бачить, наприклад, що на складі або на підприємстві у нас 20% [площ] завантажені власними резервами, а 80% — вільні. Будь ласка, приходьте робіть оборот. Як тільки у Держрезерву з’явиться більше грошей, тоді ми будемо їх трохи зрушувати.

Про кадри

У Держрезерві відбулося оновлення більше 50% кадрів. Я схиляюся саме до того, щоб у держсистему заходили абсолютно нові кадри. Бажано — молодь, яка не має досвіду роботи в державній структурі. Саме за рахунок цього «оновлення крові» ми можемо зрушити з місця.

Про судову реформу

В рамках судової реформи відбувається змішування старих і нових кадрів, в тому числі суддів. Десь судді отримують хабарі, а десь ні.

Про ринок

Якщо сукупно по ринку йде тенденція до зростання, то, вибачте, ми не зможемо йти проти ринку. Це буде безглуздо. Ви викинете купу грошей, а все одно ринок не зупините.

Фото: інформагентство ASN