Підвищення ПАТ «Укрзалізниця» тарифів на перевезення сільгосппродукції викликало різке невдоволення серед аграріїв, що вийшло на рівень профільного парламентського комітету. 16 жовтня Комітет з питань аграрної політики та земельних відносин, провів екстрене засідання, присвячене цьому питанню. Серед учасників, крім безпосередньо парламентаріїв, — заступник міністра агрополітики та продовольства Олена Ковальова, а також керівники профільних аграрних організацій і компаній.
Одна з головних претензій, висловлених нардепами, полягала у тому, що «Укрзалізниця», користуючись своїм монопольним становищем, підвищила тарифні ставки плати за використання власних вагонів перевізника без проведення попередніх консультацій з ринком. Найбільш відчутний тарифний «стрибок» торкнувся перевезення сільськогосподарської продукції зерновозами: подорожчання склало 48%. Через це, за підрахунками експертів, у 2018-2019 маркетинговому році аграрії можуть втратити близько 4,7 млрд грн на залізничних перевезеннях.
За результатами засідання до розв’язання ситуації, що склалася вирішено залучити президента країни Петра Порошенка, Кабмін, особисто прем’єр-міністра і Антимонопольний комітет, повідомив у коментарі iAgro народний депутат України, заступник голови Комітету з питань агрополітики та земвідносин Олександр Бакуменко. Подальшими кроками, наміченими ініціативною групою, за його словами, стануть нарада під керівництвом прем’єра Володимира Гройсмана та за участю керівництва МЕРТ, Мінагрополітики, «Укрзалізниці» і АМКУ. «Всі дії направлені на скасування підвищення тарифів УЗ», — сказав Бакуменко та додав, що офіційна відповідь від АМКУ має надійти протягом найближчих 15 днів.
Позицію аграрного комітету з трибуни ВР озвучив заступник його голови Григорій Заболотний. Він підкреслив, що підвищення тарифів «Укрзалізницею» припало на найболючіший для сільгоспвиробників час — у розпал збору і транспортування врожаю в галузі спостерігається «цінове дно» по всіх видах продукції. У зв’язку з цим, за його словами, слід не тільки в найближчі два дні організувати зустріч з Петром Порошенком й ініціювати нараду з приводу тарифної політики «Укрзалізниці» в РНБО, а й підняти питання щодо профпридатності керівництва залізничного монополіста. З цим проханням Григорій Заболотний звернувся до представника президента в парламенті Ірини Луценко. На його думку, тільки РНБО може прийняти рішення про повернення тарифів на попередній рівень.
Реакцію профільних асоціацій і комітету на систематичне підвищення «вантажних» тарифів УЗ можна назвати запізнілою — інформаційний «шум» з цього приводу піднявся вже після прийняття «Укрзалізницею» свого рішення. І це — безумовне упущення всіх учасників ринку, говорить член агрокомітету ВР Олексій Мушак. Але, за його оцінкою, знизити тарифи на перевезення залізницею ще цілком реально, враховуючи, що держбюджет-2019 поки що не проголосований. І аргументи у нардепів для цього є.
«У результаті зміни тарифу «Укрзалізниці» аграрії в середині маркетингового року почнуть отримувати збитки, оскільки будуть змушені практично на 50% більше витрачати на логістику при перевезеннях. Це несистемне рішення», — говорить заступник голови аграрного комітету Вадим Івченко.
Олексій Мушак переконаний, що УЗ своїми рішеннями порушує ст. 13 «Зловживання монопольним становищем» закону про захист економічної конкуренції: будучи фактичним монополістом на ринку вантажних залізничних перевезень, вона не перший раз підвищує тариф на перевезення з умовним обгрунтуванням своїх дій, не підтвердженим економічними розрахунками. За словами Олексія Мушака, на сьогоднішньому засіданні уряду (17 жовтня) десять представників аграрного комітету намагатимуться переконати Кабмін підтримати їхню позицію і посприяти зниженню тарифів УЗ на перевезення сільгосппродукції.«Можливо, тарифи підвищувати потрібно, якщо є економічні розрахунки, але планувати це слід на кінець цього року або на початок січня наступного, щоб аграрії закладали в собівартість продукції збільшений тариф на перевезення», — зазначає Івченко.
Подальші дії депутатів будуть зрозумілі після того, як вони почують позицію уряду, сказав Івченко і додав, що на даний момент в планах у депутатів — ще одне засідання аграрного комітету
Нагадаємо, що ПАТ «Укрзалізниця» вирішила підвищити тарифи на використання вагонів, внаслідок чого загальний тариф на перевезення зерна може зрости на 13-15%, а на перевезення соняшнику — на 21-22%.
Керівництво монополіста вирішило ввести нові ставки плати за використання вагонів, що належать компанії, нові ставки плати за використання її вагонів за межами України, а також нові коефіцієнти порожнього пробігу вагонів. Нові ставки добової вартості використання вагонів-зерновозів майже на 48% вище за попередні: 1266 гривень на добу в порівнянні з нинішніми 855,6 грн/добу.