Минуло півроку з моменту, як було виявлено безпрецедентне за обсягами розкрадання на Полтавському КХП: з зерносховища зникли 5 тис. т зерна, більша частина якого належала державному ПрАТ «Аграрний фонд» і хлібному холдингу «Кулиничі» нардепа Володимира Мисика.
Як вдалося з’ясувати iAgro, за минулі шість місяців слідству похвалитися особливо нічим: винні не знайдені, розслідування триває. Не поспішають ділитися подробицями процесу і безпосередні його учасники.
За словами Володимира Мисика, вся інформація, що стосується квітневого інциденту на Полтавському КХП, є таємницею слідства. «Йде розгляд. І наше завдання — дочекатися виконання процесуальних строків слідства. У будь-якому випадку, ті посадові особи, які причетні до цього випадку, повинні понести залуження покарання в рамках чинного законодавства», — каже Мисик.
Підтвердив продовження досудового розслідування і перший заступник генерального директора Полтавського КХП Роман Берізка. «СБУ порушило кримінальну справу, а зараз вона передана в Національну поліцію Полтавської області. У цій справі Полтавський КХП визнаний потерпілою стороною, враховуючи, що завдані збитки ляжуть потім на нас. Наскільки мені відомо, ще нікому підозру не пред’явлено, і ніхто в розшук не оголошений», — описує він ситуацію.
За його словами, на території комбінату збереглися залишки ресурсу — 196 т зерна і пару тонн борошна. Їх описало СБУ, і вони заарештовані рішенням суду. «Якщо кому-небудь пред’являть підозру, тоді КХП матиме право звернутися до цієї особи з цивільним позовом про відшкодування завданих збитків», — сказав Роман Берізка.
На даний момент Полтавський КХП випав з активного робочого процесу. «Це пов’язано з тим, що у нього є борги, питання до менеджменту, накладено арешти у зв’язку зі справами, пов’язаними з Держрезервом», — пояснює Андрій Радченко, голова правління «Аграрного фонду».
За оцінками Радченко, повернення зерна можливе, якщо Полтавський КХП відновить роботу, і буде узгоджений графік реструктуризації його боргу. «На рівні міністерства проводилися наради з даного питання із залученням усіх сторін. Рекомендацій що робити — ніяких не було. Всі чомусь чекають, що головною «паличкою-виручалочкою» стане «Аграрний фонд». [Нібито] він повинен привести на КХП зерно — і всім відразу буде щастя», — іронізує Андрій Радченко. І додає, що поки йде процес узгодження подальших дій, оцінюються ризики, пов’язані з відновленням зберігання зерна на Полтавському КХП. «А рішення буде прийматися тоді, коли стане зрозуміло, наскільки ми можемо контролювати ситуацію і впливати на її розвиток», — говорить він.
За інформацією джерела iAgro, «Аграрний фонд» викупив борг по зерну перед хлібним холдингом «Кулиничі», щоб згодом укласти з Полтавським КХП мирову угоду, суть якої — у тому, що КХП відпрацює заборгованість перед ним по викраденому ресурсу.
Невизначеності всієї ситуації додає і відкритий кадрове питання щодо керівника Полтавського КХП, каже нардеп Сергій Каплін, перший заступник голови Комітету ВР України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення. «Зараз цим питанням займаються. Були зустрічі з виконуючим обов’язки міністра аграрної політики на цю тему. Поки це питання на узгодженні», — сказав Каплін.
На його думку, відсутність офіційно призначеного керівника заважає стабілізувати роботу підприємства. «Треба вирішити питання з керівником Полтавського КХП по його легітимізації, і далі все піде як по маслу. Я в цьому переконаний», — підкреслив Сергій Каплін.
Досі з керівними кадрами підприємству не щастило — у травні на посаду директора був призначений Олег Старих. Він був затверджений і навіть пройшов двомісячний випробувальний термін. Як з’ясувалося пізніше, Старих раніше притягувався до відповідальності.
Згідно з даними Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення, Олег Старих був визнаний винним за частиною 5 191 статті Кримінального кодексу України «привласнення і розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем» (судове рішення №2018/353/2012 на 15.07. 2016). Ніяких судових рішень щодо скасування цих заходів або визнання Старих невинним не приймалося. Яким чином його кандидатурі вдалося пройти узгодження у держсекретаря Мінагро Владислава Андронова — за розподілом обов’язків саме він відповідає за кадрові питання в ДП — залишається загадкою. Станом на зараз Старих звільнений.
Нагадаємо, в квітні 2018 року на державному підприємстві «Полтавський комбінат хлібопродуктів» була виявлена недостача близько 5 тис. тонн зерна. Факт розкрадання був виявлений після того, як перевіряючих одного з власників зерна не допустили на КХП для аудиту. Потерпілі подали відповідні заяви до правоохоронних органів, ведеться слідство.
Близько 2 тис. т зерна зберігав на Полтавському КХП ПрАТ «Аграрний фонд», стільки ж — хлібний холдинг «Кулиничі», що входить в орбіту нардепа Володимира Мисика (партія «Відродження»).